Apple’ın sanalı 2018’de gerçek olacak

Teknolojinin yeni rekabet alanı sanal gerçeklik konusunda Apple'ın arttırılmış gerçeklikle karışık yepyeni bir tür çıkartması bekleniyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

1895’te kurulan yatırım bankası Piper Jaffray analisti Gene Munster, Apple’ın önümüzdeki iki sene içinde arttırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik üzerine yenilikler ortaya koyacağını iddia ediyor. Muster’ın raporuna göre Apple’ın son dönemde işe aldığı 500’den fazla kişinin LinkedIN profillerine göre Microsoft ve Google’da bu alanlarda çalışmış (Firma son transferi bu alanın en namlı isimlerinden Doug Bowman oldu).

Diğer yandan Apple’ın diğer bütün girişimlerden farklı olarak sanal gerçeklik gözlüğüyle arttırılmış ve sanal gerçekliği ‘karıştırdığı’ yepyeni bir yapı ortaya çıkarması olası. İddialara göre Apple’ın cihazı kamera ve sensörleriyle hologram benzeri bir tecrübe sunacak. Böylece başlığı kullanan kişi sadece kendini başka bir ortamda görmeyecek; aynı zamanda bulunduğu ortama eklenen görüntülerle benzersiz bir deneyim de yaşayacak.

apple_patent_video_goggles

Apple’ın bu alandaki hevesinin bir başka ipucu da son dönemde satın aldığı uygulamalar. Munster’a göre Apple sanal ve arttırılmış gerçeklik yazılımını ayrı bir ürün olarak sunarken diğer cihazlarıyla da uyumlu hale getirecek.

Analistler Apple'ın önümüzdeki iki yıl içinde sanal ve artırılmış gerçeklik sahalarındaki ürünleriyle zirveyi zorlayacağını öngörüyor. Apple son dönemdeki transferleriyle artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) tecrübesine sahip 141 çalışana ulaştı. Bu rakam Microsoft’ta 425, Google’daysa 267.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği