Haftanın Özeti: 229

11 – 17 Mart 2019 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema, TV, Kültür, Sanat

Kripto paralar, internetin yeni versiyonu olmayabilir ama 2019’daki filmler bu teknolojiye, 90’lardaki internet siteleri gibi davranmayı seviyor. Crypto adlı filmin yeni yayınlanan fragmanında Kurt Russell, Alexis Bledel ve Luke Hemsworth yer alıyor. Fragmana bakarak şunu söylemek mümkün: “Film o kadar kötü ki sırf bu yüzden izlemeye değer.” Film,12 Nisan’da gösterime girecek.

Sanat tarihçileri, İngiltere’de, İtalyan heykeltraş Antonio Rossellino’nun yapıtı olarak sergilenen bir heykelin ressam Leonardo da Vinci’ye ait olduğunu açıkladı. The Guardian’ın haberine göre, İtalyan sanat tarihçisi Francesco Caglioti, ‘Gülen Çocuklu Bakire’ adlı heykelin İtalyan ressam Da Vinci’nin günümüze ulaşan tek heykeli olduğunu söyledi. Caglioti, İngiltere’nin başkenti Londra’daki Victoria & Albert Müzesi’nin envanterinde yer alan 50 santimetre yüksekliğindeki kilden heykelin ‘yüzde 100 Da Vinci’ye ait olduğunu’ vurguladı.

Ünlü Ressam Salvador Dali’yi konu alan röportajlar, alıntılar ve mevcut arşiv görüntüleri bir araya getirilerek ona benzer bir aktörün vücudunda canlanacak. Dalí Müzesi’ni ziyaret edenler Hologram Dalí’yi “Dalí Lives” (Dali Yaşıyor) olarak görecekler.

Milliyet Gazetesi tarafından ölümünün 40. yılı nedeniyle hazırlanan Abdi İpekçi Sergisi 4 Mart’ta ikinci kez Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi’nde açıldı. 22 Mart’a kadar açık kalacak olan serginin açılış konuşmalarını Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mete Belovacıklı ve Abdi İpekçi’nin kızı Nükhet İpekçi yaptı.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen, Türkiye’nin en büyük sinema etkinliği İstanbul Film Festivali, bu yıl 38. kez sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. 5-16 Nisan tarihleri arasında yapılacak 38. İstanbul Film Festivali’nde Türkiye ve dünya sinemasının en nitelikli ve başarılı örneklerinin yanı sıra söyleşiler ve atölyeler gibi birçok etkinlik yer alıyor. 38. İstanbul Film Festivali dünya sinemasının en yeni örnekleri, usta yönetmenlerin son filmleri, yeni keşifler ve kült yapıtların aralarında bulunduğu 175 uzun metrajlı ve 11 kısa filmden oluşan zengin programıyla festival takipçileriyle buluşuyor. Festival kapsamında 12 gün boyunca, 19 bölümde 45 ülkeden 187 yönetmenin toplam 186 filmi gösterilecek. Festivalde gösterimlerin yanı sıra konuk yönetmen ve oyuncuların katılımıyla gerçekleştirilecek sohbetler, atölyeler, konserler ve özel etkinlikler de yer alacak.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.


4 yanıt

 1. Mert avatarı
  Mert

  mükemmel. teşekkürler.

 2. Seymasal avatarı
  Seymasal

  Çok faydalı oldu, 3.sayfa haberi ve gereksiz fotoğraflar görmeden haber alabilmek çok kıymetli

 3. Adem avatarı
  Adem

  Çok teşekkürler
  Emeğinize, yüreğinize sağlık
  👍🙏🙏🏆

 4. Gökhan avatarı
  Gökhan

  Çok teşekkür ederim, emeğinize sağlık.

Yorumunuz: