Dali yaşıyor!

Dali'yi konu alan röportajlar, alıntılar ve mevcut arşiv görüntüleri bir araya getirilerek ona benzer bir aktörün vücudunda canlanacak.

Hipokrat’ın “Sanat uzun, hayat kısa” derken ne demek istediğini tam olarak bilemesek de, genellikle tartışmasız bir tıbbi ve felsefi gerçeği göstermek için söz veriyoruz: Herkes ölür ancak sanat yüzlerce, binlerce yıl yaşar. Belki de bu sanatçı için bir tür ölümsüzlük duygusudur.

Belki de Salvador Dali’nin “Si muero, muero por todo” – “Ölürsem, tamamen ölmeyeceğim” derken demek istediği buydu. Bir gün başka bir şekilde geri döneceğini biliyordu.

Peki ya sanatçılar, eserleri ile birlikte sonsuza dek yaşamaya devam etseydi? Ya da ne zaman sohbet etmek istiyorsak onlarla vakit geçirebilseydik? Uzun bir bilim kurgu ürünü olan hologram teknolojisi artık ünlü pop yıldızlarını esrarengizliklerle birlikte geri getirebilir. Hologramlar, ünlü ölüleri yeniden yapılandıracak geniş bir görsel-işitsel kayıt olduğu sürece yapılabilir ve artık yapılmış bir hali de var. Haberdeki videoda ise bu hologramın ufak bir tanıtımını görebilirsiniz. Dali hayata döndü!

Hologram, Dali Müzesi’nde hayranlarla buluşacak

Modern sanatçılar arasında sadece Andy Warhol dış dünyaya yansıttığı kişiliğinin eksiksiz bir kaydını bıraksa da, bir araya getirilen kayıtlarla Hologram Dali, Florida’daki St. Petersburg Dali Müzesi’nin basın açıklamasına göre, ilk kez müze tarafından izlenebilecek. Önümüzdeki Nisan ayında ise Dali’yi konu alan röportajlar, alıntılar ve mevcut arşiv görüntüleri bir araya getirilerek onunla aynı büyüklükte ve yapıda bir aktörün vücudunda canlanacak. Hologram Dali, henüz Star Trek’teki hologramlar kadar gelişmiş olmasa da o yönde önemli bir adım olabilir.

Dalí Müzesi’ni ziyaret edenler Hologram Dalí’yi “Dalí Lives” (Dali Yaşıyor) olarak görecekler. Gerçekten de “Salvador Dali’nin hayatını ve kendisini onu en iyi tanıyan kişiden öğrenecekler :Dali’nin kendisi!

Bununla birlikte, Dali’nin bilincini tekrar çevrimiçi hale getirmek mümkün olsaydı, özellikle şaşırtacağından şüpheli olurduk. Yukarıdaki kısa videoda ölüm korkusunu itiraf etmesine rağmen, bize “Kendi ölümüme inanmıyorum” diyor ve ekliyor “Genel ölüme inanıyorum, Dalí’nin ölümüne kesinlikle inanmıyorum. Ölümümün neredeyse imkânsız hale geldiğine inanıyorum.” Ya da iddia ettiği gibi “Sanat uzun, ben de öyleyim.”

Kaynak: OpenCulture.com

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği