Haftanın Özeti: 229

11 - 17 Mart 2019 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Tasarım, İnovasyon

Dijital güvenlik şirketi Gemalto, güvenli alışveriş için üzerinde parmak izi okuyucu bulunan bir banka kartı geliştiriyor. Parmağınızı kartta bulunan okuyucunun üzerine yerleştirin ve kartı herhangi bir temassız ödeme noktasına yaklaştırarak ödemenizi yapın. Yakında Birleşik Krallık’ta deneme amaçlı kullanılmaya başlanacak bu kartlarda temassız ödemede harcama sınırı olmayacak.

Twitter arayüzü güncellenmiş uygulamasını kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Uygulamada en dikkat çekici ayrıntı Twitter’ın imzası haline gelen kuş ikonunun bulunmaması. Uygulamanın adı da ‘twttr‘ olarak değiştirdi. Twttr, tamamen yeni yöntemler denemek ve sohbetleri basitleştirmek üzerine kurulu. Yanıtların başına boşluk koyarak ana tweet’i odak noktasına çekiyor. Orijinal tweet’in sahibinden gelen yanıtların altına gri bir gölge, takip ettiğiniz hesaplardan gelen yanıtların altına ise mavi bir gölge ekleniyor.

Geçtiğimiz yıl Cenevre Otomotiv Fuarı’nda, seri üretime hazır uçan arabasıyla dikkatleri üzerine çeken Pal-V, 2019’a uçan aracının özel bir versiyonuyla döndü. Pal-V Liberty Pioneer adı verilen araç geçtiğimiz yıl tanıtılan uçan arabaya bazı yeni özellikler eklenerek üretilmiş. Yeni modelden sadece 90 adet üretilecek. Üç tekerlekli, iki koltuklu araç, karada saatte 160 km hıza ulaşabiliyor. Araç havalanabilmek için en az 330 metrelik bir kalkış pistine ihtiyaç duyuyor. Uçuş öncesi kontroller ve beş dakikalık dönüşüm süresinin ardından araç uçurulabiliyor. Aracın uçmaya hazır hale gelmesi için kuyruğunun ve pervanelerinin açılması gerekiyor. Aracı havalandırmak için pilot lisansı gerekiyor. Havada saatte 180 km hıza ulaşabilen taşıt, 500 km menzile sahip. İniş için ise 30 metrelik bir pist yeterli.

Otomobil tarihinin efsane ve ikonik tasarımlarından Volkswagen Buggy de aynen bir dönem yenilenerek yeniden hayatımıza giren Beetle gibi yeniden hayatımıza girebilir. Cenevre Otomotiv Fuarı’nda sergilenen konsept 201 beygir gücünde elektrik motora ve 250 km menzile sahip. 1960’lardaki orijinal çizgilerini de kaybetmiş sayılmaz.

Bugatti ünlü Type 57 SC Atlantic modelinin Chiron tabanlı yeniden yorumlanmış versiyonunu Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıttı. La Voiture Noire (Siyah Araba), daha örtüsü açılmadan 12,3 milyon Dolar’a (yaklaşık 67 milyon Lira) satıldı. Böylece araç, dünyanın en pahalı yeni aracı oldu. Aracın toplam maliyeti vergilerle birlikte 16,7 milyon Avro’yu (102 milyon Lira) buluyor.

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

4 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: