Haftanın Özeti: 227

Sinema, TV, Kültür, Sanat

Oscar Ödülleri geçtiğimiz Pazar yapılan törenle sahiplerini buldu. Gecede olup biten hemen her şeyi şurada bulmak mümkün. Rami Malek’in en iyi oyuncu erkek ödülünü aldığı gecede, Roma yabancı dilde en iyi film seçildi. Roma’nın yönetmeni Alfonso Cuaron en iyi yönetmen olurken, en iyi kadın oyuncu ödülünü The Favourite filmiyle Olivia Colman kazandı. En iyi film ödülü ise Yeşil Rehber’e gitti.

Floor Plan Croissant Oscar adayı filmlerdeki meşhur evlerin de planlarını çizmeyi ihmal etmedi. Bu da Roma’daki büyük ev:

Netflix, Türkiye’de çekilen ilk dizisi Hakan: Muhafız’ın ikinci sezon tanıtımı için Cüneyt Arkın’ın da yer aldığı bir video paylaştı. (Allah başımızdan eksik etmesin.)

Çalışırken müzik dinlemenin yaratıcılığı ne yönde etkilediği sorusunun cevabı pek net değil. Araştırmacılar bu durumu test etmek için bir deney hazırladı. Deneyde katılımcılara bazı kelimeler arasındaki ilişkiyi bulmaları söylendi. Bu görevi gerçekleştirirken müzik dinleyen katılımcıların daha düşük performans gösterdiği, ortam sesi dinleyen katılımcılarda ise ciddi bir etkiye rastlanmadığı ifade edildi. Araştırmacılar, müziğin sık sık ton ve perde değiştirmesi sebebiyle dikkat dağınıklığına sebep olduğunu ortam sesinin ise daha durağan olduğu için performansa etki etmediğini düşünüyor. Deney, müziğin yaratıcılığı artırdığı yönündeki inanışın gerçeği yansıtmadığı sonucuna ulaştı.

Müzik demişken, bu alemin en uzun soluklu yayınlarından biri olan Rolling Stone dergisinin dev arşivi, yeni bir belgesel serisi için kullanıma açılıyor. Sound & Vision adlı belgesel serisi Jerry Lee Lewis, Freddie Mercury, Florence Welch gibi isimlerin hikayelerini anlatacak. Yayın tarihi belli değil.

Apple, iPhone’la çekilmiş en iyi fotoğrafları belirlediği yarışmanın sonuçlarını açıkladı. Önümüzdeki dönemde “iPhone ile çekildi” notuyla reklam panolarını ve şehir duvarlarını süsleyecek 10 fotoğraftan biri de, Almanya’da iPhone 7 ile çekilen Robert Glaser imzalı bu kare:

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği (TFMD) tarafından düzenlenen Spor Toto Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması da sonuçlandı. Yılın Basın Fotoğrafı ödülüne, Anadolu Ajansı Muhabiri İlhami Çetin tarafından çekilen ve birçoğumuzun hafızasına kazınan aşağıdaki kare layık görüldü. Fotoğraftakiler, evi yanan 83 yaşındaki Ali Meşe ve kedisi:

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

6 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: