Kuzey Kore kendi Facebook’unu kurdu

Geçtiğimiz günlerde Kuzey Kore'den yayın yapan Facebook benzeri, StarCon adlı bir sosyal medya sitesi keşfedildi ancak site kısa süre içerisinde kapatıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kuzey Kore’de Facebook benzeri bir sosyal medya sitesi kuruldu. Site kısa süre içerisinde kapatıldı. StarCon.net.kp adresi üzerinden erişilebilen site diğer sosyal medya sitelerinin sahip olduğu pek çok özelliğe sahipti.

StarCon’un kimin tarafından oluşturulduğu belli değil ancak gelecekte ülkenin telekomünikasyon operatörü tarafından sunulacak bir hizmet olduğu sanılıyor. Keşfedildikten kısa bir süre sonra hacklenen siteye şu anda erişim sağlanamıyor. Site ağ yönetimi firması Dyn‘de çalışan araştırmacı Doug Madory tarafından keşfedildi. Madory, Kuzey Kore’den yönetilen bir websitesine rastlamanın oldukça nadir görülen bir olay olduğunu belirtti. “Sitenin adı, ülkenin telekomünikasyon servisi Star Telecom’a bağlı olduğu izlenimini veriyor.” diye konuştu.

StarCon bir ticari yazılım paketi olan phpDolphin üzerine kuruldu ve haber kaynağı, mesajlaşma sistemi ve kişisel alanlar gibi diğer sosyal medya sitelerinde görülen bir çok özelliğe sahipti. Ancak sitenin pek çok sayfası tamamlanmamış ve yer tutucu metinlerle doldurulmuştu.

Kim, nasıl üye olacak?

Madory sitenin Kuzey Kore dışından erişime yanlışlıkla açıldığını düşünüyor. Ancak site Dyn’in Twitter hesabından duyurulduğu andan itibaren insanlar sitede kişisel hesaplar açıp yazışmaya başladı. Açılan ilk hesaplardan birisi de Kuzey Kore lideri Kim Jong-un adına açılan bir parodi hesaptı. StarCon’un erişilebilir olduğu kısa sürede 300’e yakın hesap oluşturuldu.

Siteye kaydolan pek çok insanın yazdıklarından yola çıkarak, insanların gerçekten Kuzey Korelilerle tanışabilmeyi beklediklerini belirten Madory “Site Kuzey Kore’de kurulmuş olsa da herhangi bir Kuzey Korelinin bu siteye erişim sağlayamadığı konusunda oldukça eminim.” şeklinde konuştu.

Keşfinden bir gün sonra site hacklenerek ziyaret eden her kullanıcıyı bir Youtube videosuna yönlendirmeye başladı. Kısa süre sonra da tamamen kapatıldı.

Starcon-cropped

Dünyaya kapalı olmasıyla bilinen Kuzey Kore'de StarCon adında, Facebook benzeri bir sosyal medya sitesi kurulduğu görüldü. Dyn çalışanı Doug Madory'nin varlığından haberdar olduğu site Twitter üzerinden duyurulunca 300 kadar kullanıcı siteye kayıt yaptırıp kullanmaya başladı. Haber kaynağı, kişisel profiller ve mesajlaşma özelliği bulunan site keşfedildikten kısa süre sonra kapatıldı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği