Küresel internet nüfusu 4.3 milyarı aştı

Internet World Stats isimli site küresel internet nüfusunun 4.3 milyarı aştığını açıkladı. İstatistiklere bakıldığında Kuzey Avrupa ve Kuzey Amerika bölgeleri ile Asya'da Japonya ve Güney Kore'de internet kullanımının yüksek olduğu, Türkiye'nin ise internet kullanım oranı ile değil, sosyal medya kullanımı ile zirveye oynadığı gözlemleniyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Güncel sayılara göre yerkürede 7 milyar 753 milyon 483 bin kişilik bir popülasyon oluşturuyoruz. Her geçen gün gelişen teknoloji ve dijital etkileşim yetkinliğimiz bizde tüm dünyanın internet omurgasına bir şekilde bağlı olacağı hissini yaratıyor olsa da durum pek öyle değil.Zira Internet World Stats sitesinin yayınladığı rakamlar dünya genelinde toplam popülasyonun sadece yüzde 56.1’nin internete bağlı olduğunu gösteriyor. İnternet kullanım oranlarını coğrafi olarak da gösteren sitede, penetrasyon ve büyüme değerleri de ziyaretçilerle paylaşılıyor.

Aşağıdaki tablo gösteriyor ki Asya bölgesi her ne kadar toplam nüfusun yüzde 51.7’sini internet ile buluşturmuş olsa da sahip olduğu kullanıcı sayısı ile toplam kullanıcı sayısının yarısını oluşturuyor. (2.190.981.318) Asya bölgesinde internet kullanımın nüfusa oranı en yüksek olan ülkeleri ise yüzde 93.3 ile Japonya ve yüzde 92.6 ile Güney Kore.

internet kullanım oranları

İnternetten en az faydalanan, ancak en çok Facebook hesabına sahip Avrupa ülkesiyiz

Avrupa için internet kullanım oranları beklenildiği gibi yüksek. (Kuzey Avrupa için ortalama yüzde 90’nın üzerinde) Türkiye ise San Marino ve Vatikan gibi çok küçük ve tutucu ülkelerden sonra internet kullanımı oranı yüzde 68.4 ile en düşük ülke. Öyleki 82 milyona yakın ülke nüfusunun 56 milyonu aktif internet kullanıcısı. Ancak bu noktada dikkat çeken bir başka detay mevcut. İnternet kullanım oranı en düşük Avrupa ülkelerinden biri olan Türkiye’nin 44 milyon kullanıcı ile en çok Facebook hesabına sahip olan Avrupa ülkesi olduğunu görüyoruz. Tablonun umut veren noktası ise yüzde 7.9 gibi hızlı bir büyüme oranı ile internet erişimini tüm ülkeye yayıyor olmamız.

İNTERNET KULLANIM ORANLARI 2

KAYNAK: Internet World Stats

Internet World Stats’ın açıkladığı rakamlara göre dünya genelinde aktif internet kullanıcısı 4 milyar 346 milyonu aştı. Coğrafyaya göre kullanım oranlarının paylaşıldığı sitede dikkat çeken istatistik Asya bölgesi nüfusunun henüz yarısı internet kullanıcısı olmasına rağmen internet popülasyonunun yarısını temsil ediyor olması. Türkiye ise Avrupa'nın internetten en az faydalanan, ancak en çok Facebook hesabına sahip olan ülkesi konumunda.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği