İnternetin en çok kullanılan 10 dili

Internet World Stats, internet kullanıcılarının en çok kullandığı 10 dili açıkladı. İlk sırada 950 milyonun üzerinde konuşanı ile İngilizce yer aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Internet World Stats (Dünya İnternet İstatistikleri), internet kullanıcılarının en çok kullandığı 10 dili açıkladı. Bu araştırmanın önemi ve başka kaynakların kolay bulunamaması sebebiyle, Internet World Stats birkaç tablo halinde sunduğu verilerin analizini de yayınladı. Buna göre internette en çok kullanılan 10 dil şu şekilde:

Açıklanan veriler 31 Mart 2017 tarihinde tamamlanan araştırmanın sonuçlarını yansıtıyor. İnternet kullanumuna dair en yakın tarihli veriler, Nielsen Online, Uluslararası Telekomünikasyon Birliği, GfK ve diğer güvenilir kaynaklar tarafından sağlanıyor. Nüfus verileri ise genellikle Birleşmiş Milletler ve yerel resmi kaynaklardan alınıyor.Tabloda yer alan internet nüfuzu (internet penetration), bir dili konuşan internet kullanıcılarının o dili konuşan toplam kişi sayısına oranını gösteriyor.

Tablodaki veriler örnek olarak şu şekilde yorumlanabilir:

  1. İnternet kullanan 293,8 milyon kişi, tüm kullanıcıların yüzde 7,9’una denk geliyor.
  2. Tahmini 95 milyon civarı Almanca konuşan kişiden yüzde 88,4’ü internet kullanıyor.
  3. Japonca konuşan internet kullanıcılarının sayısı son 17 yılda yüzde 151,6 oranında artış göstermiş.

Bir dilin dünyada kaç kişi tarafından konuşulduğunu belirlemek git gide daha karmaşık bir iş haline geliyor. Özellikle pek çok ülkede devlet okullarının İngilizce öğretmeye başlaması bu dili konuşan kişi sayısını artırdı. Yine de tam olarak kaç kişinin İngilizce bildiğini hesaplamak oldukça zor. David Graddol, İngilizce’nin Geleceği Raporu‘nda 750 milyon kişinin İngilizce’yi ana dil ya da ikinci dil olarak konuştuğunu tahmin ediyor. Prof. Braj Kachru’nun Asya İngilizceleri kitabında ise sadece Hindistan ve Çin’de yarım milyarın üzerinde İngilizce ‘kullanıcısı’ bulunduğu ifade ediliyor.

Çok dilliler hesaba katılmadı

Ayrıca pek çok kişi birden fazla dil konuşuyor olmasına rağmen, araştırmada her kişinin tek bir dil konuştuğu kabul edildi. Böylece toplam kullanıcı sayısının, dünya nüfusuna oranının hesaplanması daha kolay oldu. Verilerde bebekler ya da okuma yazma bilmeyenler için bir düzenlemeye gidilmedi. İnternet kullanma şansı olan çocukların genellikle erken yaşlarda birer internet kullanıcısı olduklarına dikkat çekildi.

Araştırmanın ilginç sonuçlarından birisi de Birleşmiş Milletler’in altı resmi dili olarak belirlenen Arapça, Çince, İngilizce, Fransızca, Rusça ve İspanyolca’nın internetin en çok kullanılan 10 dili arasında yer almasıydı.

Kaynak: Internet World Stats

Internet World Stats (Dünya İnternet İstatistikleri), internet kullanıcılarının en çok kullandığı 10 dili açıkladı. Buna göre internette en çok kullanılan 10 dil şu şekilde:

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği