Haftanın Özeti: 196

Sinema, TV, Kültür, Sanat

Toplam 100 bin Dolar ödüllü resim yarışması Robot Art‘tan önceki hafta bahsetmiştik. Robot eliyle yapılmış resimlerin yarıştığı organizasyonda büyük ödülün sahibi makine öğrenimini temeline alan CloudPainter oldu. Bu bağımsız girişimin diğerlerinden farkı, yapay zekanın resme kendi yorumunu katması.

Çalmak istediğimiz şarkıları öğrenmek için YouTube’un başında aylar harcadığımız oluyor. MIT Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı (CSAIL) bu süreci çok daha kolay hale getirebilecek bir proje geliştirdi. PixelPlayer adlı yapay zeka bir videodaki farklı enstrümanları algılayabiliyor ve bunları piksel seviyesinde ayırt edebiliyor. Böylece kişi dilediği enstrümanın sesini dinleyebiliyor.

Alman elektronik müzik grubu Kraftwerk, 20 Temmuz akşamı gerçekleşen Stuttgart konseri sırasında Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görevli Alexander Gerst ile düet yaptı. Gerst, şu an uzaydaki 6 kişiden biri olduğunu hatırlatarak bu durumun kendisini evrenin tartışmasız en cool insanı yaptığını belirtti. Bunu kanıtlamak için de synthesizer olarak kullandığı tablet bilgisayarıyla grubun bir şarkısına eşlik etti. Uzay istasyonunun şu ana kadar insan eliyle yapılmış en değerli ve en karmaşık makine olduğunu belirten Gerst, orada dünyadaki gündelik hayatı iyileştirecek konular hakkında araştırmalar yapıldığına vurgu yaptı:Yüzden fazla milletten insan, barış içerisinde birlikte çalışarak tek bir milletin başaramayacağı şeyleri başarıyor. Bizler bu uzay üssünde, ufkumuzu genişletecek ve uzayın derinliklerine, Ay’a, Mars’a daha fazla canlı taşıyacak teknolojileri geliştiriyoruz.

Comic-Con 2018 ya da asıl adıyla Comic-Con International: San Diego  sona erdi. 1970 yılından beri düzenlenen ve dünyadaki en büyük çizgi roman temalı organizasyonlardan olan Comic-Con, 5 gün boyunca panellerden özel misafir sunumlarına, kostümlü gösterilerden film gösterimlerine kadar yüzlerce etkinliğe ev sahipliği yaptı. Marvel ve HBO’nun katılmadığı etkinliği doğal olarak Warner Bros. ve DC domine etti. Önümüzdeki sezonları renklendirecek pek çok dizi ve filmin ilk fragmanları da bu vesileyle paylaşıldı. Bazılarını şurada bulabilirsiniz.

Sinema demişken görsel efekt kullanımının evrimine ışık tutan şu videoya göz atabiliriz:

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: