Haftanın Özeti: 181

Sinema, TV, Kültür, Sanat

Fransız haber ajansı AFP, binası Galataport nedeniyle yıkılacak İstanbul Modern‘in taşınma sürecini fotoğrafladı. Müze, Mayıs’ta Beyoğlu Tepebaşı’ndaki eski Union Française binasında yeniden açılacak.

Silikon Vadisi Comic-Con Festivali yine renkli görüntülere sahne oldu. Konuya uzak ana haber bülteni editörünün elinden çıkmış gibi duran bir cümle oldu ama gerçekten renkli cosplay‘ler var. Şurada da Türkiye’den cosplay örnekleri görmek mümkün.

Pablo Picasso‘nun 15 yaşından 90 yaşına kadar çizdiği otoportrelerinin derlemesi, sanatsal gelişiminin de yansıması adeta. 14 otoportrenin toplu gösterimi.

Bir sanat eseri olarak çatısız ve duvarsız otel “0 Star Hotel” aslında yeni bir konu değil ama her daim ilginç:

Kendisini sanatçının pazar yeri olarak tanımlayan İyi Sahne, Düğün.com tarafından satın alındı. 2016’da 5 milyon TL değerlemeyle yatırım alan İyiSahne.com, 5 binden fazla sanatçıdan oluşan bir online sanatçı topluluğu.

Dergi okumayı sevenleri tam anlamıyla baştan çıkaracak, vakitlerini çalacak 34 bin dergilik ücretsiz bir dijital arşivden bahsedelim. Çok geniş yelpazede, farklı dönemlerden dergiler…

Dergi demişken de memleketimizin en etkili ve uzun soluklu dergilerinden biri olan Gırgır hakkında yeni bir inceleme kitabı çıktığını hatırlatalım.

Hobit ve Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin yazarı J.R.R. Tolkien 1973 yılında öldüğünde ardında yarattığı fantastik “Orta Dünya” ile ilgili tam olarak bitiremediği bir sürü not ve hikaye parçası bıraktı. Oğlu Christopher Tolkien, babasının yazılarını biriktirmek ve düzenlemek için yoğun bir çaba gösterdi. O çabanın yeni bir ürünü, Gondolin’in Düşüşü adlı son derleme roman Ağustos ayında raflarda olacak.

YouTube’da, aralarında Despacito adlı şarkının klibinin de yer aldığı pek çok video “Filistin’e Özgürlük” mesajıyla hack’lendi. Söz konusu klip bugüne kadar 5 milyardan fazla kez izlenmişti. Bir süreliğine yayından kaldırılan videolar daha sonra ‘sağ salim‘ yerine döndü. Henüz bıkmadıysanız, buyrun:

Netflix istenmediği yerde durmadı ve Cannes Film Festivali‘nden çekildiğini açıkladı. Festival yönetimi geçtiğimiz haftalarda “filmlere salonda gösterilmiş olma şartı getirerek” niyetini belli etmişti. Bu arada Cannes’da yarışacak filmler açıklandı. Bu yıl yarışması beklenen Nuri Bilge Ceylan imzalı Ahlat Ağacı listede yok ama elimizde yeni eklemeler yapılacağı notu var. Bahsi geçmişken de NBC hakkındaki kısa bir belgeseli buraya bırakalım.

Apple, ünlü yazar Isaac Asimov’un bilim kurgu klasiklerinden “Vakıf” üçlemesini dizi olarak ekranlara taşımak istiyorProjenin yakın zamanda yayın haklarını alan Skydance Media, Amazon ve Netflix’e yapımlar hazırlayan bir firma. Proje için Apple ile anlaşan firma, prodüksiyonu David S. Goyer ve  Josh Friedman’a  yaptırmayı planlıyor. Asimov’un Vakıf ve diğer serilerindeki tüm ters köşeleri yaşamak için okuma sırası önerisine de göz atabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=8KrQUhsk44g

Sabahattin Ali romanı Kürk Mantolu Madonna da filmi yapılmak istenen kitaplardan biri olmuştur her zaman. Uzun süredir Ay Yapım tarafından çekileceği söylenen filmin yönetmeni Fatih Akın olacak (gibi duruyor). Milliyet gazetesinden Sina Koloğlu’nun iddiası o yönde en azından. Yıllardır bu kitabın filme dönüşmesiyle ilgili birbirinden farklı haberler okuduğumuz için sakin olmakta fayda var. Kuyucaklı Yusuf‘u hatırlamakta da fayda var tabii.

Solo: Bir Star Wars Hikayesi filminin resmi fragmanı yayınlandı. Filmin vizyon tarihi 25 Mayıs olarak görünüyor.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

4 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: