Asimov’un ‘Vakıf’ üçlemesi dizi oluyor

Isaac Asimov’un Vakıf üçlemesi Apple iş birliğiyle dizi olacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple, ünlü yazar Isaac Asimov’un bilim kurgu klasiklerinden “Vakıf” üçlemesini dizi olarak ekranlara taşımak istiyor.

Projenin yakın zamanda yayın haklarını alan Skydance Media, Amazon ve Netflix’e yapımlar hazırlayan bir firma. Proje için Apple ile anlaşan firma, prodüksiyonu David S. Goyer ve  Josh Friedman’a  yaptırmayı planlıyor.

“Vakıf”, “Vakıf ve İmparatorluk” ve “2. Vakıf” adlı kitaplardan oluşan orijinal üçleme, tüm Samanyolu’nda hüküm süren Galaktik İmparatorluğun yıkılışını tahmin eden bir matematik modeli geliştiren Hari Seldon’un, insanlığın bilgi birikimini korumak için bir vakıf kurmasını ve yeni bir imparatorluğa giden süreci hızlandırmasını anlatıyor.

Bu, seriyi ekranlara taşımak adına yapılan ilk deneme değil. Bundan önce seriyi filmleştirmek için yapılan birkaç denemeye ek olarak 2015 yılında HBO Jonathan Nolan ile beraber üçlemeyi dizi haline getirmek istemişti. Umarız Apple’ın bu denemesi de hüsranla sonuçlanmaz.

Bonus: Asimov’un Vakıf ve diğer serilerindeki tüm ters köşeleri yaşamak için kitapları okuma sırası önerisi.

Kaynak: Variety

Apple kendi orijinal içerik üretme çalışmalarında daha önce ekranlara aktarılmamış bir çalışma ile hızlı girmeyi planlıyor. Firma, ünlü yazar Isaac Asimov’un bilim kurgu klasiklerinden "Vakıf" üçlemesini dizi olarak ekranlara taşımak istiyor.

1 Yorum

  • Okuma önerisi çok güzeldi. 2005 yılında yazılmış bir blog ama her daim güncelliğini koruyacak. Artık web sayfaları bile tarihsel dokümana dönüştü. Bunu kanıksanmış zaman alacak.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği