J.R.R. Tolkien’in yeni bir kitabı basılıyor

J.R.R. Tolkien'in Gondolin'in Düşüşü hikayesinin romanlaştırılmış hali Ağustos ayında raflarda olacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hobit ve Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin yazarı J.R.R. Tolkien 1973 yılında öldüğünde ardında yarattığı fantastik “Orta Dünya” ile ilgili tam olarak bitiremediği bir sürü not ve hikaye parçası bıraktı. Oğlu Christopher Tolkien, babasının yazılarını biriktirmek ve düzenlemek için yoğun bir çaba gösterdi. Bu çabanın sonucu olarak babasının ölümünden sonra “Bitmemiş Öyküler” ve “Silmarillion” gibi kitapları oluşturarak basılmasını sağladı. Bu çalışmalarından sonra, eski kitaplardaki öykülere sadık kalarak bu öyküleri romanlaştırma çalışmalarına ağırlık veren Christopher, 2007’de Húrin’in Çocukları adlı eseri, yaklaşık 10 yıl sonra da Beren ve Lúthien’in Hikâyesi’ni yayımladı.

Bundan sonra çalışmasının zor olacağı düşünülen 93 yaşındaki Christopher, Orta Dünya hayranlarına bir sürpriz yaparak Gondolin’in Düşüşü adlı son derlediği romanı Ağustos ayında yayımlamayı planlıyor. Bu hikaye Tolkien’nin Birinci Dünya Savaşı sonrası yaralarının iyileşmesi sırasındaki boş vaktinde yazmaya başladığı Orta Dünya’yı anlatan ilk hikayelerden. Bu ve daha sonrasında kaleme aldığı Beren ve Lúthien’in Hikâyesi’nde kendi fantastik dünyası için tasarladığı iyi ve kötü kavramı, değişik ırklar ve aralarındaki ilişkileri daha sonrasında yayımlayacağı önemli eserleri için altlık olarak kullandı.

Tolkien’in erken yazmaları olarak Bitmemiş Öyküler’de geçen Gondolin’in Düşüşü hikayesi, Gondolin adındaki gizli Elf şehrinin Turgon isimli Elf kralı tarafından bulunmasını, ilk olarak Hobit’te gördüğümüz (Ayrıkvadi’nin efendisi olan) Elrond’un büyük babası olan Tuor’un şehre gelmesini, Turgon’un yeğeni Maeglin’in şehre Morgoth (Sauron’un öncülü kötü ruh) adına ihanet etmesini anlatıyor.

Tolkien hikayeyi yazmaya Birinci Dünya Savaşı’ndan hemen sonra başlıyor, ama 1950’lere kadar bir kenara koyuyor. 1950’lerde Yüzüklerin Efendisi’nin roman formatı üzerinde çalışmaya devam eden Tolkien, hikayeyi sonlandıramıyor. Christopher Tolkien, Bitmemiş Öyküler’i yayımladığında bu hikayenin sonlandırılamamış olmasını en üzücü “bitirememe” olarak tanımlamıştı. Kitap içerisindeki illüstrasyonlar ise Akademi Ödüllü Alan Lee tarafından çizilecek.

Türk okuyucular da umarız ki yakın zamanda Çiğdem Erkal İpek‘in çevirisiyle bu kitabı okuma fırsatı bulur.

Kaynak: The Verge

J.R.R. Tolkien'in oğlu Christopher Tolkien’in Orta Dünya hayranlarına yeni bir sürprizi var. İlk olarak Bitmemiş Öyküler’de yer alan "Gondoli'nin Düşüşü" hikayesinin romanlaştırılmış hali Ağustos ayının sonunda raflarda olacak.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği