Tolkien’in 100 yıl sonra basılan kitabı: Beren ve Lúthien

Yüzüklerin Efendisi’nin yazarı J. R. R. Tolkien’in Beren ve Lúthien isimli yeni kitabı bu hafta satışa sunuldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yüzüklerin Efendisi’nin yazarı [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]J. R. R. Tolkien’in Beren ve Lúthien isimli yeni kitabı bu hafta satışa sunuldu.[/inlinetweet] Eserin Oxford profesörünün Somme Savaşı‘ndan döndükten sonra kaleme aldığı ‘kişisel bir hikaye’ olduğu ifade edilirken, ilk taslaktan yaklaşık 100 yıl sonra basılan kitap büyük ses getirdi. Oğlu Christopher Tolkien tarafından düzeltisi yapılan kitap, Silmarillion‘un parçası haline gelen bir hikayenin versiyonlarını da içeriyor. 92 yaşındaki Tolkien, babasının hikayesini orijinal haliyle korudu ve anlatının Silmarillion’un parçası haline gelme şeklini de gösterdi. Kitabın illüstrasyonlarını Akademi Ödüllü Alan Lee yaptı. Perşembe günü, satışa sunulan kitap Húrin’in Çocukları’nın 10. yıldönümüyle aynı güne denk getirildi.

Tolkien hayranı John Garth, yazarın dilini ‘I. Dünya Savaşı’nda tanık olduğu korkunç şeyleri aklından kovmak istermişçesine kullandığını’ söyledi. Tolkien’in ‘en sevdiği iki arkadaşını Somme’de kaybettiğini bunun da etkisiyle fiziksel olduğu kadar ruhen de bir enkazın içinde olduğunu tahmin eden Garth kitaptaki önem taşıyan sahnelerden birinin de yazarın eşiyle yaşadığı bir anıdan çıktığını iddia etti. Nitekim İngiltere, Oxford’daki Wolvercote Mezarlığı’nda yatan çiftin mezartaşında Beren ve Lúthien isimleri kazılmış durumda.


Hikaye Beren ve Lúthien’in, ölümlü bir adam ve ölümsüz elfin kaderi ile ilgili olup, tüm kötü varlıklarından en büyüğü Melkor’u soymaya çalışmalarını anlatıyor.

[alert type=yellow]Ek Bilgi: İlk kez 1954’te yayımlanan Yüzüklerin Efendisi, Hobbit‘in devamı niteliğindeydi ve 150 milyondan fazla sattı. 2001 ila 2003 yılları arasında yayımlanan film uyarlaması ise tüm zamanların en yüksek hasılatlı serilerinden biri olarak, son filmiyle 11 Akademi Ödülü kazanmıştı.[/alert]

Kaynak: BBC

Yüzüklerin Efendisi’nin yazarı J. R. R. Tolkien’in Beren ve Lúthien isimli yeni kitabı bu hafta satışa sunuldu. Eserin Oxford profesörünün Somme Savaşı’ndan döndükten sonra kaleme aldığı ‘kişisel bir hikaye’ olduğu ifade edilirken, ilk taslaktan yaklaşık 100 yıl sonra basılan kitap büyük ses getirdi. Oğlu Christopher Tolkien tarafından düzeltisi yapılan kitapta Silmarillion’un parçası haline gelen bir hikayenin versiyonları da bulunuyor.2 yanıt

  1. Muhammed avatarı
    Muhammed

    Haberin bir miktar düzenlemeye ihtiyacı var. Saygılarımla

Yorumunuz: