George R. R. Martin neden o kadar çok karaktere kıyıyor?

George R. R. Martin'in karakterleri öldürme konusundaki acımasızlığının kökeni Yüzüklerin Efendisi'ne dayanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Taht Oyunları (Game of Thrones) ve kitabı Buz ve Ateşin Şarkısı (A Song of Ice and Fire) acımasız bir ölüm makinesi olarak biliniyor. En sevdiğimiz karakterler en beklenmedik anlarda ölebiliyor. George R. R. Martin’in imzası haline gelen bu olay için fantezi türünün en büyük yazarlarından birini suçlayabilirsiniz.

Martin, ABD’de en çok sevilen 100 romanı inceleyen The Great American Read adlı PBS programı için bir röportaj verdi. Buz ve Ateşin Şarkısı’nın yanı sıra, Martin’e ilham veren bir eser de bu kitaplar arasında yer alıyor: Yüzüklerin Efendisi üçlemesi.

Röportajda Martin, Yüzüklerin Efendisi’nin yazarı J.R.R. Tolkien‘den övgüyle bahsediyor. Tolkien’in yarattığı dünya ve hikayelerle bunları destekleyen binlerce yıllık tarih Martin’i büyülemiş. Kendisi için en önemli anlardan biri ise Yüzük Kardeşliği kitabını ilk kez okuduğunda Gandalf’ın öldüğü sahneyi okuması olmuş.

“Gandalf öldüyse herkes ölebilir”

Martin “13 yaşındayken bu sahnenin bende yarattığı etkiyi size anlatamam. Gandalf’ı öldüremezsiniz. Yani, Conan kitaplarında Conan ölmüyor sonuçta. Tolkien bu kuralı yıktı ve bunun için onu her zaman çok seveceğim” diyor.

O an yaşadığı etki Martin’in kitaplarında kendisine yer buldu. Ned Stark‘ın ölümü, daha sonra gelecek ölümlerin habercisi gibiydi. Akıl hocaları, korumalar, hastalar ya da sağlıklı kişiler, öç almak isteyen evlatlar ve kardeşler ve kötüler… Hepsi acımasızca öldürüldü.

Martin “Gandalf’ı öldürdüğünüz anın ardından gelen gerilim bin kat daha fazla oluyor çünkü artık her an herkes ölebilir. Tabii ki bu durum benim kendi karakterlerimi gözümü kırpmadan öldürmemde önemli bir rol oynadı” diyor.

Gandalf’ın ölümü Martin’i çok etkilemiş olsa da Tolkien’in bu karakteri İki Kule kitabında Ak Gandalf olarak geri getirmesi Martin’e biraz hile yapmak gibi gelmiş. Yine de ilk kitaptaki ölüm bugün Game of Thrones’un gidişatını etkileyen önemli bir olay.

Kaynak: Daily Dot

Taht Oyunları (Game of Thrones) ve kitabı Buz ve Ateşin Şarkısı (A Song of Ice and Fire) acımasız bir ölüm makinesi olarak biliniyor. En sevdiğimiz karakterler en beklenmedik anlarda ölebiliyor. George R. R. Martin'in imzası haline gelen bu olay için fantezi türünün en büyük yazarlarından birini suçlayabilirsiniz. Martin 13 yaşındayken okuduğu Yüzüklerin Efendisi kitabında ana karakterlerden Gandalf'ın öldüğü sahneyi okuduğunda çok etkilendiğini ve "Gandalf öldüyse herkes ölebilir" diye düşündüğü için hikayenin çok daha gerilimli hale geldiğini söylüyor. Yıllar sonra Buz ve Ateşin Şarkısı'nı yazan Martin, Yüzüklerin Efendisi'nde kendisini en çok etkileyen sahneden ilhamla en popüler karakterleri teker teker öldürmekte hiçbir sorun görmüyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği