Haftanın Özeti: 169

14 - 21 Ocak 2018 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Tasarım, İnovasyon

Mimarların ‘başımızı sokacağımız’ 3+1 evler yapmak dışında geleceğimizi şekillendirmek gibi küçük bir işleri daha var. Geride bıraktığımız yıl boyunca yapılan şu 7 tasarım, bazılarının gerçeğe dönüşme şansı düşük olsa da geleceğin şehirleri hakkında fikir verebilir.

İki yıl önce, ABD’nin Kolorado eyaletinin en büyük şehri Denver‘ın, elektronik şirketi Panasonic yapılacak iş birliğiyle, uluslararası havaalanı yakınlarındaki bir bölgenin akıllı şehir haline getirileceği açıklanmıştı. Denver akıllı şehir projesi aslında Panasonic’in dünyadaki şehirleri ekonomi dostu, teknolojiyle bütünleşmiş ve insanlar için daha yaşanabilir hale dönüştürmeyi amaçlayan CityNOW girişiminin bir parçasını oluşturuyor. Söz konusu iş birliği meyvelerini vermeye başladı.

Tasarımcı Nil Tuzcu tarafından, Sibel Bozdoğan, Gül Neşe Doğusan Alexander ve Çağrı Hakan Zaman’ın katkılarıyla hazırlanan İstanbul Urban Database, haritalarla İstanbul’un evrimini gözler önüne seriyor. Şehrin kolektif hafızasına katkı sağlamasını amaçlayan sitede, farklı dönemlere ait haritalar karşılaştırılarak zaman içinde yaşanan değişimi görmek mümkün. Projenin gelişmeye devam ettiğini belirtelim.

1982’de İstanbul’daki ana yollar.

Sıkıcı mesailerde en büyük kurtarıcılarımızdan biri, mobil hayat hayalidir. Çoğunlukla, bir outdoor mağazasından alınmış ucuz yollu çadırla Assos’ta iki haftalık kamp hayatı yaşayıp Kadırga Koyu’ndaki teyzelerden bandana satın almak şeklinde gerçeğe dönüşen bu hayali daha konforlu ve havalı yaşayanlar da var elbette. Designboom kıskançlık yaratan uzun bir liste hazırlamış.

Carl Turner / Floating House.

Ford, Mach 1 adını verdiği, tamamen elektrikli performans SUV aracını duyurdu. 2020’de yollarda olması beklenen Mach 1, hakkında detaylı bilgi verilmedi. Ford yöneticisi Jim Farley, yeni araçla ilgili açıklamalarda bulunmak yerine bazı sorular yönelterek gizemi daha da artırdı: “Eğer bunu (içten yanmalı bir motorun çalışma sesi) elektrikli bir yarış aracının hızlanma yeteneğiyle birleştirirsek ne olur?” Şirket ayrıca, elektrikli araç teknolojisine 2022’ye kadar 11 milyar Dolar yatırım yapılacağını açıklayarak ‘elektrik’ meselesinde ne kadar ciddi olduğunu gösterdi.

Ferrari’nin en iyi modelleri listesi yapmak, Zlatan İbrahimoviç‘in en güzel gollerini sıralamak gibidir. İllaki en güzellerinden birkaçı liste dışı kalır. Digital Trends, tüm zamanların en iyi 20 Ferrari modelini sıralamış. Pazar günü vakit öldürmek için birebir.

Ve tabii aynı listeden bir tane de Porsche için hazırlamış. Modeller, hikayeleri derken sonrasında uzun bir YouTube yolculuğu kaçınılmaz gibi. Ama önce “araba sinirlendi Altan” dememek olmaz.

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Dünya Halleri sitesi 6 Ağustos 2019 tarihinde yayın hayatını noktalamıştır.

Dünya Halleri sitesi 6 Ağustos 2019 tarihinde yayın hayatını noktalamıştır.