Ford tamamen elektrikli yeni SUV modelini duyurdu

Ford, Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı'nda yeni Ranger pikap aracını, Edge crossover modelini ve Mustang Bullit'i tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Ford, Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı’nda yeni Ranger pikap aracını, Edge crossover modelini ve Mustang Bullit’i tanıttı. Tüm bu araçların üretileceğine dair söylentiler bir süredir yayılıyordu ancak şirket herkesi ters köşeye yatırarak, Mach 1 adlı tamamen elektrikli bir performans SUV aracı tanıttı. Bu aracın 2020’de yollarda olması bekleniyor.

Ford Mach 1’in performansına ya da aracın nasıl görüneceğine dair herhangi bir detay paylaşmadı. Şirket sadece projeyle ilgili kısa bir tanıtım videosu yayımladı. Videoda bir Mustang ve bir Explorer’ın bir binaya girdiği görülüyor. Daha sonra binaya yıldırım düşüyor, garaj kapıları açılıyor ve herhangi bir şey görünmeden video sona eriyor.

Ford yöneticisi Jim Farley, yeni araçla ilgili açıklamalarda bulunmak yerine bazı sorular yönelterek Mach 1’in gizemini daha da artırdı. Bu sorulardan biri “Eğer bunu (içten yanmalı bir motorun çalışma sesi) elektrikli bir yarış aracının hızlanma yeteneğiyle birleştirirsek ne olur?” şeklindeydi. Bir diğer soru ise “Bataryayla çalışan elektrikli bir araç bu ruhu harekete geçirebilir mi?” oldu.

Tesla şu anda tamamen elektrikli performans araçları üreten tek şirket konumunda. Ancak Mach 1 piyasaya sürülene kadar pazarda çok ciddi değişimler olabilir. Porsche 2019’da Mission E projesini başlatacak. Buradan, diğer Volkswagen grubu araçlarının da kullanabileceği bir elektrikli araç platformu geliştirilmesi bekleniyor. Jaguar’ın da bu yılın sonunda yüksek performanslı I-Pace adlı SUV konseptinin bir seri üretim versiyonunu piyasaya sürmesi bekleniyor. Ayrıca birçok yeni girişim ve butik araç üreticileri, yüksek performanslı elektrikli araçları kullanıma sunmaya hazırlanıyor.

Ford’un da benzer bir çalışma yürütmesi çok da şaşırtıcı değil. Yine de bu durum, Mach 1’in oldukça heyecan verici bir gelişme olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Kaynak: The Verge

Ford, Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı'nda yeni Ranger pikap aracını, Edge crossover modelini ve Mustang Bullit'i tanıttı. Tüm bu araçların üretileceğine dair söylentiler bir süredir yayılıyordu ancak şirket herkesi ters köşeye yatırarak, Mach 1 adlı tamamen elektrikli bir performans SUV aracı tanıttı. Bu aracın 2020'de yollarda olması bekleniyor. Ford Mach 1'in performansına ya da aracın nasıl görüneceğine dair herhangi bir detay paylaşmadı. Şirket sadece projeyle ilgili kısa bir tanıtım videosu yayımladı. Pazar günü bir açıklama yapan şirket, elektrikli araç üretimine yapacağı yatırımı iki katına çıkarak 2022 yılına kadar bu teknoloji için 11 milyar Dolar harcama sözü verdi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği