Panasonic’in akıllı şehir projesi şekilleniyor

Kolorado eyaletinin başkenti Denver ve Panasonic ortaklığıyla yürütülen Denver akıllı şehir projesinde şehrin altyapısına dair önemli adımlar atıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’nin Kolorado eyaletinin başkenti Denver, iki yıl önce yaptığı bir açıklamayla elektronik şirketi Panasonic ile iş birliği kurarak Denver Uluslararası Havaalanı yakınlarındaki bir bölgeyi ‘akıllı şehir’ haline getirmek için çalışacaklarını söylemişti.

Denver akıllı şehir projesi aslında Panasonic’in dünyadaki şehirleri ekonomi dostu, teknolojiyle bütünleşmiş ve insanlar için daha yaşanabilir hale dönüştürmeyi amaçlayan CityNOW girişiminin bir parçasını oluşturuyor. Denver’de kurulacak şehir, 2015 yılında Japonya’nın Fujisawa kentinde inşa edilen akıllı şehirden sonraki ikinci akıllı şehir olma özelliği taşıyacak.

Projenin tamamlanması için hala birkaç yıla ihtiyaç olsa da, proje ortaklarının attığı son adımlar projeyi gerçeğe dönüştürmeye ne kadar kararlı olduklarına işaret ediyor. İş birliği için imza atıldığından bu yana geleceğin akıllı şehri için Wi-Fi sistemi, güvenlik kamerası sistemleri, çevre sensörleri, etkileşimli büfeler ve bir elektrik kesintisi yaşanması halinde bölgenin tamamına 72 saat boyunca yetebilecek kapasitede bir mikro şebeke kuruldu. Yakın zamanda ise dikkatler şehir yollarının inşasına çevrildi.

https://youtu.be/BF-iwB96BOA

2026’ya kadar tamamlanmayacak

Denver ve Panasonic 2017 yılında 72 milyon Dolar’lık Road X sistemi için Kolorado Ulaştırma Dairesi’yle iş birliği yaptı. Bu program, araçlarla şehir altyapısı arasındaki iletişimi kolaylaştırarak araç kazalarını önlemeyi hedefliyor. Road X, gerçek zamanlı trafik kalıbını temel alarak kullanıcılara en uygun rotaları sunacak veya şeritten yavaş yavaş uzaklaşan sürücüleri bilgilendirmek için ‘sanal koruyucu parmaklıklar’ uygulayacak.

Bu yılın Denver akıllı şehir projesi için daha hareketli bir yıl olması bekleniyor. Fransız otonom otobüs üreticisi EasyMile ile iş birliği yapan Panasonic, şehrin tren istasyonu ile otobüs rotalarını bağlayacak otonom servis aracı sistemi kuracak. Akıllı şehir için bir miktar yol kat edilmiş olsa da projenin tamamlanması için daha fazla zamana ihtiyaç var. Japonya’da inşa edilen akıllı şehrin tamamlanması sekiz yıl sürmüştü. Denver akıllı şehrinin inşasının ise 2026 yılına kadar süreceği öngörülüyor.

Kaynak: Futurism

Kolorado eyaletinin başkenti Denver ve Panasonic ortaklığıyla yürütülen Denver akıllı şehir projesinde şehrin altyapısına dair önemli adımlar atıldı. Geleceğin akıllı şehri için Wi-Fi sistemi, güvenlik kamerası sistemleri, çevre sensörleri, etkileşimli büfeler ve bir elektrik kesintisi yaşanması halinde bölgenin tamamına 72 saat boyunca yetebilecek kapasitede bir mikro şebeke kuruldu. Kolorado Ulaştırma Dairesi’yle kurulan 72 milyon Dolar’lık Road X iş birliği ile şehirdeki araçlarla şehir altyapısı arasındaki iletişimin kolaylaştırılması, böylece araç kazalarının önlenmesi hedefleniyor. Denver akıllı şehrinin inşasının 2026 yılına kadar süreceği öngörülüyor.Yorumunuz: