Hızyuvarlar için 10 olası hat

Hyperloop One şirketi düzenlediği dünya çapında bir yarışmayla en muhtemel 10 hızyuvar güzergahını belirledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hyperloop One şirketi, gerçek ve çalışan bir Hyperloop (hızyuvar) inşa etmek istiyor ancak bunu gerçeğe dönüştürmek için hem endüstrideki şirketlerin hem de devletlerin arasından güçlü ortaklara ihtiyacı var. Bu yüzden tüm dünyadan hızyuvar rotası için öneriler toplanan bir yarışma düzenlendi. Yarışma sonucunda en popüler 10 güzergah belirlendi. ABD, Meksika, Kanada, Birleşik Krallık ve Hindistan’da olmak üzere 3 farklı kıtadan 5 farklı ülkenin hızyuvar için uygun rotalara sahip olduğuna karar verildi.

Hyperloop One tüm dünyadan yüzlerce ekibin önerilerini altyapı, teknoloji, denetleme ortamı ve ulaşım sorunları gibi konuları göz önünde bulundurarak inceledi. Neticede aşağıdaki rotaların uygun olduğu belirlendi:

ABD

Cheyenne – Denver – Pueblo (580 km)

Chicago – Columbus – Pittsburgh (785 km)

Miami – Orlando (413 km)

Dallas – Houston (1030 km)

Birleşik Krallık

Edinburgh – London (666 km)

Glasgow – Liverpool (545 km)

Meksika

Mexico City – Guadalajara (530 km)

Hindistan

Bengaluru – Chennai (334 km)

Mumbai – Chennai (1102 km)

Kanada

Toronto – Montreal (643 km)

Güzergahlara göz atıldığında Avrupa anakarasında ya da Çin, Japonya gibi gelişmiş uzak doğu ülkelerinde bir önerinin seçilmiş olmaması dikkat çekiyor. Bu noktalar, sıkça seyahat eden geniş nüfusların yaşadığı alanlar olsa da mevcut raylı sistemler, hız yuvarı ihtiyacını azaltıyor olabilir. Çin ve Japonya hızlı tren hatları konusunda oldukça gelişmiş durumda. Avurpa’da da özellikle Fransa’nın hızlı trenleri etkin bir şekilde kullanılıyor. Yine de Paris-İstanbul hattına yeni ve çok daha hızlı bir Doğu Ekspresi kurulması hiç fena olmazdı.

Türkiye’de olsaydı

Hyperloop One bu güzergahlarda hızyuvar inşa edilmesi halinde 53 şehir merkezinin birbirine bağlanacağını ve 150 milyon kişiye hizmet verilebileceğini belirtiyor. 15 milyonluk İstanbul ile 5 milyonluk Ankara’yı birbirine bağlayan bir hızyuvar da bahsedilen güzergahların çoğundan kısa bir rotada, çok daha fazla kişiyi bir araya getirebilme potansiyeline sahip olabilirdi. Yada aynı güzergah Diyarbakır’a kadar uzatılarak yurt içi seyahat süreleri önemli ölçüde kısaltılabilirdi. Dilerseniz Hyperloop One’ın sitesindeki rota hesaplama uygulamasından kendi varsayımsal hızyuvar rotalarınızı belirleyip ölçümlerinizi yapabilirsiniz.

Hyperloop One ayrıca finale kalan ancak seçilmeyen diğer 11 rotayı da incelemeye devam ediyor. Bu rotalar arasında özellikle Avrupa’da yer alan şehirlerin bulunduğu dikkat çekiyor. ABD’deki Cheyenne-Denver-Pueblo rotası için yetkililerle görüşmelere başlandı bile.

Hyperloop One’ın amacı 2021’e kadar en az üç hızyuvar rotasını ticari kullanıma hazır hale getirmek. Bu yüzden, yapılan güzergah belirlemeleri hedefe ulaşmada önemli bir rol oynuyor.

Kaynak: TechCrunch

Hyperloop One şirketi, gerçek ve çalışan bir Hyperloop (hızyuvar) inşa etmek istiyor ancak bunu gerçeğe dönüştürmek için hem endüstrideki şirketlerin hem de devletlerin arasından güçlü ortaklara ihtiyacı var. Bu yüzden tüm dünyadan hızyuvar rotası için öneriler toplanan bir yarışma düzenlendi. Yarışma sonucunda en popüler 10 güzergah belirlendi. ABD, Meksika, Kanada, Birleşik Krallık ve Hindistan'da olmak üzere 3 farklı kıtadan 5 farklı ülkenin hızyuvar için uygun rotalara sahip olduğuna karar verildi. 2021'e kadar bu güzergahlardan üçünde hızyuvar kurulmuş olması hedefleniyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği