Haftanın Özeti: 124

6 - 12 Mart 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema / TV / Kültür / Sanat

Geçtiğimiz Aralık ayında aramızdan ayrılan Müzisyen George Michael’ın ölümüne dair soruşturma tamamlandı. Otopsi raporuna göre şarkıcının ölümü tamamen doğal sebeplerle gerçekleşmiş. Kalp rahatsızlığı olduğu belirtilen Michael’ın ölümü ile ilgili başka bir soruşturmanın açılmayacağı bildirildi.

Fotoğraf: Michael Putland/Getty Images

ABD’li Sanatçı Danny Shervin, tuval ve ahşabın üzerine çok farklı bir teknikle resimler yapıyor. Shervin resmi ilk etapta barutla kum sanatına benzer şekilde çiziyor, ardından barutu yakarak resmin yüzeye sabitlenmesini sağlıyor. Resmin ‘yandığı’ anlar da eserin son hali kadar sanatsal bir görüntü ortaya koyuyor.

Tahranlı Klasik Flütçü, Besteci ve Aranjör Armin Gheitasi, dünyanın en hızlı flütçüsü unvanına sahip. Resmi Youtube hesabından paylaştığı videoda Nikolai Rimsky-Korsakov’un Flight of the Bumblebee adlı interlud‘unu sadece 44 saniyede çalıyor.

Kanla çalışan bir sentezleyici (synthesizer) üreten Rus Sanatçı Dmitry Morozov, cihaza gereken elektriğin üretilmesi için kendi kanını elektrik devresinde bir elektrolit olarak kullandı. ‘Until I Die’ (Ben Ölene Dek) adı verilen proje için Morozov’un vücudundan 18 ay boyunca toplam 4,5 litre kan alındı. Özel koşullarda saklanarak kimyasal yapısı ve rengi korunan kan daha sonra su ile seyreltilerek 7 litreye çıkartıldı. Ancak kana susamış enstrümanın çalışabilmesi için hala 200 mililitre kan gerekiyordu. Sunum sırasında bu kan, direkt olarak Morozov’un damarından alındı. Teoride, sanatçı kan kaybından ölene kadar devam edebilecek olan gösteri, (neyse ki) 200 ml kan alındıktan sonra sona erdi.

Hızla gelişen teknoloji hayatımızın her alanına sızarken gittikçe daha çok sanatçı dijital teknolojiyi sanatla buluşturuyor. New York Sanat Haftası kapsamında, kariyerlerinin çeşitli evrelerinde olan sanatçıların işlerini sergileyen The Armory Show ve NADA galerileri de sanat ve teknolojinin deneysel yollarla kesiştiği işlere sahne oldu.

ABD’de yayınlanan The New Celebrity Apprentice‘in yeni sunucusu (bir dönem ülkemizde de Çırak adıyla denenmişti) eski Kaliforniya Valisi ve Aktör Arnold Schwarzenegger oldu. Fakat izlenme oranları gittikçe düşünce programın eski Sunucusu ve ABD Başkanı Donald Trump ile Schwarzenegger Twitter üzerinden atışmaya başladı. Kısa süre sonra da Schwarzenegger programın sunuculuğunu bıraktığını duyurdu. Fakat polemik bitecek gibi durmuyor. Zira Trump Twitter hesabında Schwarzenegger’in kendi isteğiyle ayrılmadığını, yapımcısı tarafından kovulduğunu iddia etti (Sen ABD Başkanı sıfatıyla bunlarla niye uğraşıyorsun EYYY TRUMP!). 

HBO’nun başarılı televizyon serisi [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Game of Thrones’un 7 bölümlük 7. sezonu 16 Temmuz’da hayranlarıyla buluşacak.[/inlinetweet] Oldukça karizmatik bir etkinlikle resmi Facebook sayfasından canlı olarak yayınlanan yeni sezon tarihi şimdiden hepimizi heyecanlandırdı.

Pek çoğumuz Netflix izlemek için fazladan bir motivasyona ihtiyaç duymuyoruz ancak spor yapmak için neredeyse hepimizin ciddi teşviklere ihtiyacı var. Bu probleme bir çözüm olarak, [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Netflix, Kişisel Antrenör programını kullanıma sunuyor.[/inlinetweet] Bu program, Fitbit gibi fitness takip cihazlarına bağlanarak, kişisel egzersiz hedeflerinizi gerçekleştirmediğiniz taktirde Netflix‘i kullanmanıza izin vermiyor.

Dijital güvenlik firması Irdeto tarafından gerçekleştirilen çalışmada 30 farklı ülkeden 25 bin yetişkine video izleme trendleri soruldu. Sonuçlara göre kullanıcıların yarısından fazlası hala film ve dizi izlemek için korsanı tercih ediyor. Araştırmada ayrıca katılımcıların korsanın medya endüstrisine etkileri ya da korsan içeriklerin yasadışılığı konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığı da gözlemlendi.

Düşük bütçesi ve ilk beyazperde deneyimine rağmen Ryan Reynolds’ın aşırı emeği sayesinde, en başarılı çizgi roman çevirilerinden biri haline gelen [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Deadpool devam filminin sinyallerini verdi.[/inlinetweet] Uzun süredir yeni karakter ve oyuncu dedikoduları dönen ikinci filmin gönderme dolu (telefon kulübesinde Hope ve Nathan Summers’ın isimleri yazıyor) tadımlık fragmanı meraklılarını beklentiye sokmayı becerdi.

İnternetten ücretsiz izleyebileceğiniz klasik filmler listemiz devam ediyor. Bu haftanın konusu Türk aile filmleri. Çünkü Yeşilçam en çok ‘aile olma’ kavramına dokunur. Güzel bir Pazar kahvaltısı ya da sakin bir bayram günü hissiyatını bünyelere hissettirmede etkili filmleri tüm haftaya yayarak izlemenizi tavsiye ederiz.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekleriz. Hepinize iyi haftalar!

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Finans teknolojileri.
 3. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 4. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 5. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 6. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

3 Yorum

 • kacin zagat virali var:)) /*Hata sadece ben de mi bilmiyorum, kimi video linkleri en az 3 tanesinde zagat videosu vardi*/

  bilim ve teknoloji bilgileri gercekten iyiydi. ozellikle aklimda kalan bot avukat. kendi gruplarimda da paylastim tesekkurler.

 • Yine çok dolu ve doyurucu bir haftalık özet, teşekkürler. Benim spesifik bir tespitim ve ricam var. Özetteki tüm haberler içerisinden, ilgimizi çektiği için paylaşmak istediğimiz yalnızca bir ya da birkaç haberi ayrı ayrı paylaşabilmek (alıntılayabilmek) güzel bir imkan olurdu. Şu an yalnızca doğrudan bütün özetin linkini paylaşabiliyoruz. Ya da yalnızca bir haberi paylaşmak istediğimizde doğrudan o haberin tamamına alıntı vermek mümkün olmuyor. Her bir habere sayfa içi link verebilmek bu işi teknik olarak çözer mi bilemedim. ( anchor ile) Teşekkürler.

  • Katkınız için çok teşekkür ederiz. Anchor bağlantılar bunun için kısmi bir çözüm, evet. Ancak uygulamada yine sıkıntıları var. WordPress içinde de böyle bir ihtiyaca yönelik bir eklenti ne yazık ki yok. Yine de arayışlarımız sürüyor.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Haftalık Bülten Aboneliği