Haftanın Özeti: 124

6 - 12 Mart 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Tasarım / İnovasyon

Daktilo tasarımlı kablosuz mekanik klavye Lofree (love + free) Mac, iOS, Windows ve Android ile uyumlu tasarlanmış. Oldukça şık bir görünüme sahip klavyenin yuvarlak -ve en önemlisi mekanik– tuşları daktilo tuşları gibi ses çıkarıyor. Lofree, Bluetooth üstünden üç farklı cihaza tanımlanabiliyor ve cihazlar arasında tek tuşla geçiş yapabiliyor. Indiegogo‘dan kampanya başlatılan ürün şimdilik 79 Dolar.

Logobook, dünyanın en meşhur logolarını derleyen bir web dizini. Sitede logolar harfler ve rakamlar, şekiller, objeler, doğa ve firmalar olarak beş ayrı başlık altında sınıflandırılmış. Her başlık kendi içinde alt başlıklara ayrılıyor. İlginizi çeken logoların tasarlandığı yılı, tasarımcısını ve ait olduğu şirketin faaliyet alanı gibi bilgilere  de detay sayfalarından ulaşmak mümkün. Güzel bir ilham kaynağı.

Sitede bir de alfabetik rehber bulunuyor,

Bu seneki Oscar Ödül Töreni, en büyük ödülün yanlış yazılıp yanlış anons edilmesi sonucu tarihinin en büyük skandalına imza atmıştı. Bu ihtimalin önüne tasarımla geçmeyi hedefleyen [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Tasarımcı Ali R. Tariq, ödül kartlarını yeniden tasarlamış.[/inlinetweet] The Non-Designer’s Design Book isimli kitapta yer alan analiz yöntemini kullanarak Oscar zarflarını inceleyen ve bu yöntemi kullanarak zarfları yeniden tasarlayan Tariq’ın metninde mevcut durumu ve tasarım süreçlerini incelemenizi tavsiye ederiz.

Penceresi olmayan odalar artık ardiye olmayacak. Güneşi taklit eden lamba sanki odanızda pencere varmış ama hiç perdeyi açmıyormuşsunuz hissiyatı veriyor. Elastik yapısı sayesinde neredeyse her yere monte edebildiğiniz ürün 29,95 Dolar’dan satışta.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]IKEA mobilyalarının zorlu montaj süreci artık tarih oluyor.[/inlinetweet] Mobilya devi artık ürünlerini, bir yapboz gibi kolayca birbirine geçebilen parçalardan üretecek. Wedge Dowel (geçme tahta) olarak adlandırılan yöntemle ahşap ürünler çok daha hızlı ve basit bir şekilde birleştirilebiliyor. Böylece vidalara, cıvatalara, tornavidalara ve alyan anahtarlara gerek kalmıyor.

Derin dalış araçları ile bilinen Triton denizaltıları yeni ürününü açıkladı: dünyanın en derine inebilen akrilik denizaltısı. Deniz seviyesinin 2 km altına kadar inebilen araç iki yolcu kapasiteli kişisel bir denizaltı. Saatte 5 km hızla ilerleyen araçta iki kişi 12 saat denizin altındaki dünyanın tadını çıkarabiliyor. Güvenlik özellikleri arasında dört tam gün yetecek ilave oksijen rezervi, acil solunum ekipmanı, acil durum için yemek ve su var.

Denizaltıya yerleştirilmiş 6 güçlü ışık kaynağı da yolcuların seyahatini aydınlatıyor.

Alman spor otomobil markası [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Porsche elektrikli otomobili Mission E’yi 15 dakikada şarj edecek bir teknoloji üzerinde çalışıyor.[/inlinetweet] Hakkında çok fazla bilgi verilmeyen Porsche Mission E’nin tam olarak nasıl bir motor sistemi olacağını görmek için biraz daha beklememiz gerekli.

Havacılık şirketi [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Airbus, trafikten uçarak kurtulma hayallerini gerçeğe dönüştürmek için geliştirdiği konsepti tanıttı.[/inlinetweet] Pop.up adı verilen sistem şöyle çalışıyor: Bir akıllı telefon uygulaması kullanarak evinize taksi çağırıyorsunuz. Kısa sürede kapınızın önüne otonom bir taksi geliyor ve seyahate başlıyorsunuz. Ancak taksi kalabalık şehir trafiğine girmeden bir istasyona park ediyor. Burada içinde oturduğunuz kabin, taksinin tekerlerinden ayrılıyor ve dev bir drone, kabininizi havalandırıp kalabalık şehir trafiğinin üzerinden süzülerek varmak istediğiniz noktaya yakın bir yerde bulunan bir başka istasyona bırakıyor. İzliyoruz.

Volkswagen’in yeni konsept aracı Sedric tamamen elektrikli ve otonom bir araç. Sedric, bir düğme aracılığı ile çağrıldığında gidip yolcularını oldukları yerden alıyor, konseptin ardındaki fikir ise paylaşımlı araç kullanımı. Aracın, sevilen Pokémon karakterlerinden Bulbasaur’a benzediğini düşünenler var, karar sizin.

Aylar süren çalışmaların ardından Bugatti spor otomobili Chiron’un Avrupa ve Orta Doğu’daki ilk üç sahibine teslim edileceğini duyurdu. Firmanın Fransa Molsheim’deki tesislerinde üretilen araçlarının her biri 2,6 milyon Dolar değerinde. Bir Chiron’un üretilmesi 5 ay sürüyor. Ardından sahibine teslim edilmeden önce görülmedik derecede kapsamlı sürüş testlerine tabi tutuluyor. Testlerin bitiminde araçlar altı saatlik hasar denetimine sokuluyor, gerekli tüm onarımlar yapıldıktan sonra otomobiller bir kez de tüm yönetim kademesinin denetiminden geçiyor.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Ford sınırsız ebatlarda parça üretebilen 3 boyutlu yazıcıları test etmeye başlayacağını belirtti.[/inlinetweet] Ebat ve şekil sınırı olmayan üç boyutlu (3D) yazıcıların parça üretiminde kullanılması, araç üretimi için bir devrim niteliğinde olabilir. Ford bu kapsamda geçtiğimiz sonbaharda tanıttığı Stratasys Infinite-Buil 3D adlı yazıcıyı test ediyor. Bu yazıcı, hafif ve dayanıklı parçalar üretmek için karbon fiber gibi malzemelerle de çalışabiliyor. Böylece daha ucuza üretilen parçalar, müşterilere de daha ucuza satılması mümkün oluyor.

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Finans teknolojileri.
 3. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 4. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 5. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 6. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

3 Yorum

 • kacin zagat virali var:)) /*Hata sadece ben de mi bilmiyorum, kimi video linkleri en az 3 tanesinde zagat videosu vardi*/

  bilim ve teknoloji bilgileri gercekten iyiydi. ozellikle aklimda kalan bot avukat. kendi gruplarimda da paylastim tesekkurler.

 • Yine çok dolu ve doyurucu bir haftalık özet, teşekkürler. Benim spesifik bir tespitim ve ricam var. Özetteki tüm haberler içerisinden, ilgimizi çektiği için paylaşmak istediğimiz yalnızca bir ya da birkaç haberi ayrı ayrı paylaşabilmek (alıntılayabilmek) güzel bir imkan olurdu. Şu an yalnızca doğrudan bütün özetin linkini paylaşabiliyoruz. Ya da yalnızca bir haberi paylaşmak istediğimizde doğrudan o haberin tamamına alıntı vermek mümkün olmuyor. Her bir habere sayfa içi link verebilmek bu işi teknik olarak çözer mi bilemedim. ( anchor ile) Teşekkürler.

  • Katkınız için çok teşekkür ederiz. Anchor bağlantılar bunun için kısmi bir çözüm, evet. Ancak uygulamada yine sıkıntıları var. WordPress içinde de böyle bir ihtiyaca yönelik bir eklenti ne yazık ki yok. Yine de arayışlarımız sürüyor.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Haftalık Bülten Aboneliği