Korsan hala öncelikli seçenek

Irdeto tarafından dünya genelinde yapılan bir araştırmaya göre, insanların yarısından fazlası hala film ve dizi izlemek için korsanı tercih ediyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünya genelinde yapılan bir araştırmaya göre, insanların yarısından fazlası hala film ve dizi izlemek için korsanı tercih ediyor. Dijital güvenlik firması Irdeto tarafından gerçekleştirilen çalışmada 30 farklı ülkeden 25 bin yetişkine video izleme trendleri soruldu. Sonuçlar şu şekilde:

Ankete katılanların yüzde 52’si korsan video izlediklerini söyledi.

Katılımcıların yüzde 48’i korsan içeriğin medya endüstrisine verdiği zararları duyduğunda, korsan içerik kullanmayı bırakacağını ya da azaltacağını söyledi.

Pek çok kişi (yüzde 70) korsan video üretmenin ya da paylaşmanın yasa dışı olduğunu bilse de, korsan video izlemenin ya da indirmenin de yasa dışı olduğunu bilenlerin oranı daha az (yüzde 59).

Rusya’daki katılımcıların yüzde 87’si korsan video üretip paylaşmanın yasa dışı olmadığını düşünüyor. Yüzde 66’sı ise korsan video izlemenin ya da indirmenin yasalara aykırı olmadığını düşünüyor.

Asya-Pasifik bölgesinde (yüzde 61) ve Latin Amerika’da (yüzde 70) çoğu kişi korsan film ve dizi izlediğini söylüyor.

Avrupa’da (yüzde 45) ve ABD’de (yüzde 32) ise korsan izleyenlerin oranı ise çok daha düşük.

Türkiye, vizyondaki filmleri korsan olarak izleme oranında yüzde 37 ile Ukrayna ve Rusya’nın ardından üçüncü sırada.

Araştırma ile ilgili detaylı bilgileri aşağıdaki görselden edinebilirsiniz:

Kaynak: TechAsia

Dünya genelinde yapılan bir araştırmaya göre, insanların yarısından fazlası hala film ve dizi izlemek için korsanı tercih ediyor. Dijital güvenlik firması Irdeto tarafından gerçekleştirilen çalışmada 30 farklı ülkeden 25 bin yetişkine video izleme trendleri soruldu. Araştırmada katılımcıların korsanın medya endüstrisine etkileri ya da korsan içeriklerin yasa dışılığı konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığı görüldü.

1 Yorum

  • Ya bak ağzımı açmak istemiyorum ama şöyle durum söz konusu kardeşim Netflix blutv vs. Ne film ne dizi doğru düzgün içerik yok %10 u ancak kullanılıyor Türkiye’de bizde ne yapalım mecbur korsan izliyoruz adam akıllı içerik koysunlar TR netflixe bizde korsan izlemeyiz ne varsa ABD de var içerik

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği