Korsan film izleyenler hapse girmeyecek

Geçtiğimiz günlerde Hindistan’da çıkan ve "Torrent siteleri kullananlar hapse girecek" şeklinde yorumlanan yasa açıklığa kavuştu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hindistan’da ortaya çıkan ‘torrent karmaşası’ sonunda açıklığa kavuştu. Bombay Yüksek Mahkemesi, internetten korsan film izlemenin yasa dışı olmadığını duyurdu. Bu karar, geçtiğimiz ay Hindistan’daki internet hizmet sağlayıcıları tarafından yayınlanan bildiriye atıfta bulunuyor. O bildiriye göre, telif hakkını ihlal eden içerikleri ‘görüntülemek’ de yasalara aykırı. Açıklama böyle olunca, ‘görüntülemek’ kelimesi kafa karışıklığı yarattı. Uyarıyı gören kişiler, şans eseri bir torrent sitesine girdiklerinde ceza alıp almayacaklarını merak ettiler.

Bunun üzerine Bombay Yüksek Mahkemesi yargıcı Gautam Patel, “Kişiler sadece telif hakkı ihlal eden içerikler paylaştığı zaman suçlu sayılırlar. Suç, içeriği görüntülemek değil, telif hakkıyla korunan materyalin izinsiz dağıtımını satışını ya da halka açık gösterimini yapmaktır.” şeklinde açıklamada bulundu.

“Kullanılan dil hatalı”

Avukat ve internet aktivisti Amlan Mohanty, bildiride kullanılan dilin birçok açıdan tartışmalı olduğunu söyledi. Örneğin, üç yıllık hapis cezası, kişiler içerikleri ticari amaçlarla ve izinsiz şekilde yayınlarlarsa gerçekleşiyor. Bildiride buna değinilmiyor. Mohanty ayrıca bildirinin adil kullanımı da gözardı ettiğini belirtti.

Hindistan, dünyanın en büyük korsan piyasalarından birine sahip. Ülkedeki film stüdyolarının gelirleri de bu durumdan büyük ölçüde etkileniyor. Son yıllarda, telifli içeriklerin dağıtımını engellemek ciddi önlemler almaya başladılar. Örneğin, üreticilerin çoğu mahkemelere başvurarak filmlerinin yasa dışı kopyalarının toplanmasını istiyor. Ancak 1 milyara yakın nüfusu olan ülkede, tek bir kararla tüm kopyaları toplatmak imkansıza yakın.

Kaynak: Mashable

Geçtiğimiz günlerde Hindistan’da çıkan haberlere göre, torrent ve dosya paylaşımı sitelerini 'kullananların' 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacağı açıklanmıştı. Kullanıcıların aklına, “Sadece siteye girdiğimiz için de ceza almamız mümkün mü?” sorusunu getiren uygulama, Bombay Yüksek Mahkemesi tarafından açıklığa kavuşturuldu. Karara göre telif hakkı olan bir içeriği izlemek suç değil. Ancak dağıtımını ya da gösterimini yapmak suç sayılacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği