Hindistan’da torrent indirene 3 yıl hapis

Hindistan'da yeni yapılan düzenlemeyle, telifli içerikleri yasa dışı yollarla görüntüleyen, indiren ve çoğaltan kişilere 3 yıl hapis cezası verilecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Korsan içerik konusunda aldığı ciddi önlemlerle bilinen Hindistan yetkilileri, bu alanda katı bir uygulamaya daha imza attı. Son günlerde Hindistan’daki bazı internet servis sağlayıcılarının aboneleri, torrent sitelerine girdiklerinde bir uyarıyla karşılaştı. Uyarıda “Telifli içerikleri yasa dışı yollardan dağıtan sitelerde içerik izlemek, indirmek, kopyalamak ve yayınlamak yasaktır. Bu yasağa uymadığı tespit edilenler 300 bin rupi (13 bin 219 lira) para cezası ve üç yıla kadar hapis cezasına çarptırılacaktır” denildi.

Bu siteleri sadece ziyaret eden ancak içerik indirmeyen kişilerin herhangi bir cezaya maruz kalmayacağı ifade edildi. Şu anda bu kanunun nasıl uygulanacağı netlik kazanmış değil ancak öncelikle telif sahibinin şikayet etmesinin bekleneceği düşünülüyor. Şikayet üzerine söz konusu içeriğin siteden kaldırılması talep edilecek ve bu içeriği indiren kişiler tespit edilecek. Büyük Bollywood yapımcıları genellikle bu yöntemi izliyor.

Düzenleme çerçevesinde hangi sitelerin engelleneceği bilinmiyor. Ancak BigFile.to ve ExtraTorrent gibi sitelere erişim sağlanamadığı belirtiliyor. Hindistan hükumeti bu tarz durumlarda tedbir amaçlı olarak tüm şüpheli sitelere erişimi engelleme yoluna gidiyor. Geçtiğimiz yıl yapılan bir düzenlemede 800’ün üzerinde pornografik içerikli site, toplumu asosyalliğe ittiği gerekçesiyle yasaklanmıştı. Daha sonra gelen tepkiler üzerine bu sitelerin bir kısmı tekrar kullanıma açıldı.

Kaynak: Mashable

İnternetle ilgili düzenlemelerde katı tavırlarıyla bilinen Hindistan yönetimi, bu kez korsan içeriğe el attı. Telifli içeriklerin yasa dışı yollarla dağıtılmasının yasak olduğunu belirten bir uyarı yayınlayan yönetim, bu tarz içeriklerin bulunduğu siteleri kullananların 3 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanabileceğini belirtti. Korsancıları ayrıca 13 bin liranın üzerinde bir para cezası bekliyor.

2 Yorum

  • Torrenti indireni bilmem ama bizde şu korsan dizi ve film sitelerini ziyaret edenlere değil de siteleri kuranlara hapis cezası uygulansa belki şu beleşçi zihniyetten biraz olsun kurtuluruz.

    • Dizilerin her bölümü için Türkiye şartlarında astronomik ücretler talep eden yapımcıların eline kalmaktansa, içeriği herkesin ulaşabileceği erişilebilirlik düzeyine indiren korsanlar yeğ değil midir? Memlekette Netflix var da biz mi kullanmıyoruz!

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği