Hollywood korsanla savaşında cephe kazanıyor

Şu anda mahkeme de stüdyoların yanında.
Geniş arşivli birkaç korsan film sitesi artık hizmet vermiyor. Bunun sebebi, Hollywood’un en büyük stüdyolarının korsana karşı yasal bir mücadele başlatması.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Korsan film izleyen kişiler arşivi geniş birkaç sitenin artık hizmet vermediğini fark etmiş olabilir. Bunun sebebi geçtiğimiz ay Hollywood’un en büyük stüdyolarının korsana karşı yasal bir mücadele başlatması. Şu anda mahkeme de stüdyoların yanında. Amerikan Sinema Filmleri Derneği (MPAA) üyesi stüdyolar Şubat ayında PubFilm/PidTV’yi işletenleri dava etmiş ve birbiriyle bağlantılı altı korsan sitenin kapatılmasını istemişti. Şu bir gerçek ki korsana karşı oluşan bir birlik söz konusu. Sonuçları da şimdiden toplanmaya başladı. 

Davacı olan Warner Bros, 20th Century Fox, Columbia Pictures, Universal, Disney, Paramount ve Viacom doğrudan ve ikincil telif hakkı ihlali ve haksız rekabetten ötürü dava açtı. Her bir gösterime dayalı ihlal için 150 bin Dolar istenirken ve stüdyo şirketlerinin zararlarının giderilmesi talep edildi. Telif hakkı ihlali, yayımlanan içeriklerin bulunmasına bağlı olarak hesaplanıyor, dolayısıyla bu rakam astronomik olabilir. Davacı stüdyolar sitenin her ay -neredeyse- yarısı ABD’den trafik sağlayan 8 milyon ziyaretçisinin olduğunu iddia etti. Bu sitelerin Vietnam merkezli olduğu düşünülüyor. Ayrıca sitelerde ilk gösterimini yapan film ve televizyon şovları için indirme seçeneği sunuluyor.

Şikayette ‘davalıların toplam kazancının, telif hakkı sahiplerinin yaptırımlarından kaçan, arsız, büyük ölçekli bir operasyondan başka bir şey olmadığı ve davacıların haklarını korumakla zararlarını gidermek için büyük ihlale nokta koymak istediği’ ifade edildi.

7 Şubat’ta dava başladı

Bölge Hakimi Victor Marrero, siteleri 7 Şubat’ta mahkemeye verdi. Hakim sonrasında mahkemeden emir çıkartarak davacıların hiçbir işinin dağıtım, prodüksiyon, servis vb. gibi hizmetlerinin yapılmamasını sağladı. Marrero davalıların başka bir yere domain’lerini taşımalarını ve herhangi bir dosyaya zarar vermelerini de yasaklayarak engelledi. Ayrıca mahkeme GoDaddy, VeriSign ve Enom ile bahsi geçen sitelerin domain isminin hiçbir uyarı göstermeden transfer edilmesinin engellenmesine ve hizmet dışı kalmasına karar verdi.

Amerikan Sinema Filmleri Derneği, Hollywood Reporter’a yaptığı açıklamada “PubFilm/PidTV adı verilen site yüksek ölçekli korsan sitelerinin halkası olarak izlenmek ve indirmek için sayısız çalıntı film ve televizyon şovunun dağıtımını sağladı. Yasal emirleri bekleyip bu illegal şirketleri durdurarak, Amerika’nın ekonomisine katkı sağlayan kişilerin haklarını koruyoruz.” dedi.

Avukat Kenneth Doroshow Perşembe günü hakime sunduğu belge ile müvekkillerinin davanın kamuoyuna açık olmasına karşı olmadıklarını ifade etti. Bunun bir sebebi davalıların yeni bir sitenin hazırlıklarını yapıyor olduğunu belirten Torrent Freak raporu. Dava da başta gizli tutulmaya çalışıldı fakat Cuma günü kamuoyuna açıklandı.

Kaynak: Hollywood Reporter

Korsan film izleyen kişiler arşivi geniş birkaç sitenin artık olmadığını fark etmiş olabilir. Bunun sebebi geçtiğimiz ay Hollywood’un en büyük stüdyolarının korsana karşı yasal bir mücadele başlatması. Şu anda mahkeme de stüdyoların yanında. Kamuoyuna açıklanan dava, domain'lerin taşınmasının yasaklanmasından her bir gösterimin 150 bin Dolar'a mal olduğu kararları barındırıyor. Şu da bir gerçek ki korsana karşı bir süredir oluşan bir birlik söz konusu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği