Yeni nesil projektörsüz sinema salonları

Samsung yakın zamanda sinemalara özel çıkardığı LED ekranıyla evdeki televizyonları sinemalara getirmeyi amaçlıyor. 

Haber Özeti

Tam Sürüm

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Sinemaseverler gelecekte projektörlerin yerine büyük televizyonlarda film izleyebilir.[/inlinetweet] Samsung yakın zamanda sinemalara özel çıkardığı LED ekranıyla evdeki televizyonları sinemalara getirmeyi amaçlıyor.

Güney Koreli teknoloji devinin 4K çözünürlüğündeki yeni ekranı, teknik standartları belirleyen ve Disney, Fox, Paramount, Sony, Universal ve Warner Bros. gibi büyük film stüdyolarının ortak girişimi Digital Cinema Initiatives‘in kurallarına da uyuyor. Bu da gösterim esnasında kaliteden ödün verilmeyeceğini onaylıyor.

408 inç genişliğindeki ekranlar standart sinema ekranlarından daha küçük (Sinemalar genellikle 540 ila 780 inç genişliğinde ve 360 inç uzunluğunda oluyor; IMAX salonlarındakiler ise daha geniş).

Merakla bekleniyor

Şimdiye kadar edinilen verilere göre düz ekranlar daha iyi görüntü veriyor. Kurulum ve tamiri daha zor olsa da bu, sinemanın ‘mutfağındaki kişileri’ daha mutlu edebilir. Çünkü filmin prodüksiyondan sonraki haline daha benzer bir görüntü sağlanıyor. Dolayısıyla izleyiciyle yapımcılar sahneleri aynı görebiliyor.

Samsung, ekranın güçlü bir kontrastı ve standart sinema projektörünün yaklaşık 10 katı yüksek bir parlaklığı olduğunu açıkladı. Bu da daha az bakım gerektiriyor; çünkü projektörler TV’lerle aynı parlaklığı elde etmek için daha fazla çalışıyor. Örneğin ampulleri daha sık değiştiriliyor. Ayrıca bir projektördeki kontrast, projektör odasının karanlığına göre belirlenir. Bu işlem sinema salonları karanlık olduğu için oldukça rahattır.

Sinema artık daha ziyade kendini filmde hissetmek isteyen izleyicilerin tercihi. Hiçbir etkenin, kesintinin olmadığı gösterimler, kişileri dış dünyadan kopartıyor. İşte Samsung’un yeni ekranlarının önemi de burada: bu ekranlarla sinema deneyimin artırılması mümkün. Şirket Mart ayında ABD’de gerçekleşen CinemaCon’da ekranları tanıtmaya başladıysa da hala halka bir gösterim yapılmadı. Bunun haricinde şirket ekranların ne kadara mal olacağını belirtmediği için uygun bir alternatif olup olmayacağı da bilinmiyor. Projektörler kurulum, model ve yazılıma bağlı olarak on binlerce veya yüz binlerce Dolar’a mal oluyor.

Kaynak: QZ

Sinemaseverler gelecekte projektörlerin yerine büyük televizyonlarda film izleyebilir. Samsung yakın zamanda sinemalara özel çıkardığı LED ekranıyla evdeki televizyonları sinemalara getirmeyi amaçlıyor. Şirket Mart ayında ABD’de gerçekleşen CinemaCon’da ekranları tanıtmaya başladıysa da hala halka bir gösterim yapılmadı. Şimdiye kadar edinilen verilere göre düz ekranlar daha iyi görüntü veriyor. Kurulum ve tamiri daha zor olsa da bu, sinemanın 'mutfağındaki kişileri' daha mutlu edebilir. Çünkü filmin prodüksiyondan sonraki haline daha benzer bir görüntü sağlanıyor. Dolayısıyla izleyiciyle yapımcılar sahneleri aynı görebiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği