Haftanın Özeti: 107

7 – 13 Kasım 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

ABD’deki başkanlık yarışını Cumhuriyetçi aday Donald Trump kazandı. Siyasi tecrübesi bulunmayan işadamının kıyasıya geçen seçimde 279 delege sayısına ulaşması büyük bir sürpriz yarattı. Seçimin kaderini belirleyen eyaletler Florida ve Kuzey Carolina oldu. Demokrat Parti’nin adayı Hillary Clinton galip gelseydi ABD ilk kez bir kadın başkana sahip olacaktı. Trump’ın galibiyeti çok sayıda internet meme’ine, protestoya, öfkeye, kutlamaya, tartışmaya ve Kanada Göçmenlik sitesinin çökmesine sebep oldu.

trump

İsveç merkezli mobilya zinciri IKEA, Kızıl Haç ile işbirliği halinde çalışarak Norveç’te bulunan mağazasına temsili bir ‘Suriyeli evi’ kurdu. IKEA’nın 25 metrekarelik yaşam alanı konseptlerinden biri gibi sunulan ev, Rana isimli mülteci bir kadının Şam’da 4 çocuğu ile beraber yaşadığı 2 göz odanın model alınması ile oluşturuldu. Proje, geleceğini olumlu duygular içinde planlayabilmenin önemine ve savaşın yol açtığı yıkıma dikkat çekmeyi  hedefliyor.

İş dünyasının rehberi Fortune dergisi ‘Yılın İş İnsanları‘ listesini açıkladı.

'Yılın İş İnsanları' listesinin birincisi, Facebook'un 32 yaşındaki CEO'su Mark Zuckerberg oldu.
‘Yılın İş İnsanları’ listesinin birincisi, Facebook’un 32 yaşındaki CEO’su Mark Zuckerberg oldu.

Dünya’nın en pahalı 5. elbisesi, rekorları altüst etmek üzere ikinci kez açık artırmaya çıkacak. Amerikalı film yıldızı Marilyn Monroe’nun dönemin ABD Başkanı John F. Kennedy’nin doğum günü kutlamasına özel olarak giydiği  ve izleyen yıllarda sayısız elbiseye ilham olan meşhur ‘Happy Birthday Mr. President’ elbisesi, 1999 yılında ilk kez açık artırmaya çıktığında 1 milyon 267 bin 500 dolara alıcı bularak rekor kırmıştı. Bu rekor kısa süre sonra Monroe’nun Yaz Bekarı filminde giydiği ve ‘havalandırmanın uçuşturduğu beyaz elbise’ olarak akıllarda yer edinen parçanın 5,5 milyon dolara alıcı buluşu ile kırılmıştı. [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Dünyanın en pahalı 25 elbisesinden 13’ü Marilyn Monroe’ya ait.[/inlinetweet]

Büyük beden hareketi popülerlik kazanmaya devam ediyor. Sadece ABD’de 20,4 milyar dolar hacminde olduğu tahmin edilen büyük beden marketi bugüne dek neredeyse reklamsız şekilde büyüdü. Son olarak ünlü büyük beden mankenlerden olan Ashley Graham’ın Sports Illustrated dergisinin mayo kapağında yer alışı ile büyük bedenin geleneksel ve online reklamcılıkta hala yeterince görünür olamadığı tartışmaları tekrar ateşlendi. Temsil sorununun öncelikle (tasarım ve uygulamayı yapan) sektör profesyonellerinin farkındalıklarının artırılması ile aşılabileceği iddia ediliyor.

Norveçli bilimcilerin son araştırmalarına göre [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]hastalık hastası olanların kalp hastası olma riski yüzde 70 oranında artıyor.[/inlinetweet] 12 yıl boyunca 7 bin katılımcı ile yürütülen araştırma, kaygı ve kalp hastalıkları arasındaki ilişkiye dikkat çekerken, bedeninde olan bitenlerle ilgili sürekli bir kaygı duyan ve sıklıkla hastanelere başvuran kişilere kaygı bozukluğu için yardım almaları öneriliyor.

heartrate

Unutulmaya yüz tutmuş değerlerden biri olan ‘yemeğe saygı’yı yücelten Japon restoran zinciri Ichiran, ABD’de ilk şubesini açtı. Restoran, kişilerin tek kişilik bölmelerde oturarak dikkatlerini dağıtacak herhangi bir şeyle ya da (garson dahil) kimseyle ilgilenmeden, sadece ve sadece önlerindeki yemeğe odaklanmalarına dayanan meditatif uygulama ile dikkat çekiyor. ‘Etkileşimsiz yemek’ olarak bilinen bir mutfak felsefesinden ilham alan bu yaklaşımın, telefonuna bakmadan yemek yiyemeyenler için başlarda egzotik; sonlara doğru ise çekilmez bir deneyim anlamına geleceğinden şüphemiz yok. Ve evet, yemeğinizin fotoğrafını çekip paylaşmanız da burada yakışıksız bir hareket olarak algılanıyor. Afiyet olsun.

ichiran

Sabır Küpü ve Zeka Küpü olarak da bilinen Rubik Küpü bulmacasını en hızlı çözen kişi unvanı 4,74 saniye ile 20 yaşındaki Mats Valk’ın oldu. Daha önce de farklı kategorilerde rekorlara imza atan Valk, şu günlerde Çinli bir marka ile kendi tasarımı olan mıknatıslı küp The Valk 3’ün geliştirilmesi için çalışıyor.

Haberlerde sık sık duyduğumuz ‘Süper Ay’ olayı genellikle Ay’ın Dünya’ya en yakın olduğu yüzde 90’lık dilime girdiği zamanları tanımlamak için kullanılıyor ve bu hiç de az rastlanılan bir durum değil. Ancak gerçek anlamıyla süper Ay ya da ‘enberi‘ olayı, Ay’ın Dünya’ya mümkün olan en yakın noktadan geçtiği ve yüzde 14 daha büyük göründüğü anı tanımlıyor. En son 1948 yılında gerçekleşen bu olay 14 Kasım’da TSİ 16:52’de tekrar gerçekleşecek. Bir sonraki tekrarın 2034’te gerçekleşeceği ifade ediliyor. Bu fırsatı kaçırmayın.

4 yılı aşkın zaman önce hakkındaki cinsel saldırı suçlamaları gerekçesiyle İsveç’e iade talebi üzerine Londra’nın Ekvador Büyükelçiliği’ne sığınan ve o gün bugündür elçilik binasının bir odasında yaşayan Wikileaks kurucusu Julian Assange, 14 Kasım Pazartesi günü aynı yerde sorgulanacak. Ekvadorlu ve İsveçli savcılar tarafından yürütülecek sorguyu takiben, Assange’ın DNA örneği alınacak. DNA raporunun sonucuna göre soruşturmaya devam edilip edilmeyeceğine karar verilecek.

Julian Assange kısıldığı kapandan kurtulabilecek mi? (Fotoğraf: Peter Macdiarmid/Getty Images)
Julian Assange kısıldığı kapandan kurtulabilecek mi? (Fotoğraf: Peter Macdiarmid)

Türk Lirası bu hafta Amerikan Doları karşısında 1981’den bu yana en düşük değeri gördü.

Kanada’da dalış yapan Sean Smyrichinsky’in Banks Adaları açıklarında rastladığı ve daha önce gördüğü hiçbir şeye benzemediği için UFO sandığı ‘şey’in ABD’nin Soğuk Savaş günlerinde kaybettiği nükleer bombası olabileceği iddia ediliyor. Kanada Kraliyet Donanması, söz konusu cisim ile 1950’de yaşanan ve bombanın kaybı ile neticelenen kazanın yerlerinin örtüştüğünü ancak bombanın kayıtlarda boş bir kapsül halinde yer aldığını ve nükleer bir tehlike taşımadığını açıklamış. ‘Mark IV’ isimli bu nükleer bomba tarihte kaybedilen ilk nükleer bomba olma özelliğini taşıyor. Konuyu araştırmak üzere yola çıkan gemilerin birkaç haftaya kadar çalışmaya başlaması planlanıyor.

Utah Üniversitesi’nde yürütülen araştırmaya göre büyük miktarlarda gerçekleşen [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]fildişi sevkiyatlarının yüzde 90’ı son 3 yılda ölen fillere işaret ediyor.[/inlinetweet] Radyokarbon tarih belirleme ve genetik analiz yöntemlerinin birlikte kullanılması ile ortaya çıkan tablo, avcıların filleri ne zaman ve nerede öldürdükleri gibi yasadışı hayvan ürünü ticaretiyle mücadele için son derece önemli bilgileri içeriyor. Çalışma yasadışı fildişi sektörünün devasa ve gelişmiş dağıtım ağlarının anlaşılması için de önem taşıyor. Her yıl Afrika fillerinin yüzde 8’i (günde 96 fil) yasa dışı avlanmaya kurban gidiyor. Fildişi talebi son yıllarda Avrupa ve Kuzey Amerika’da düşüş göstermiş olsa da Asya’da son 20 yıldır yoğunlaşmış durumda.

ivory

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Finans teknolojileri.
  3. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  4. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  5. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  6. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

5 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği