Trump seçilince Kanada göçmenlik sitesi çöktü

Cumhuriyetçi Parti’nin adayı Donald Trump’ın ABD başkanı seçilmesinin üzerine resmi Kanada Göçmenlik ve Vatandaşlık sitesi çöktü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bir yıldır hakkında çeşitli tahminler yapılan, neredeyse her gün medyada konuşulan ABD başkanlık seçimlerinde sona gelindi. Başkanlık seçimlerinde 50 eyaletin 46 tanesi açıklandı. 271 seçici delegeye ulaşan kişi kazanacaktı. Son dört eyaletin sonuçları gelmeden 278 delegeye ulaşan Cumhuriyetçi Partinin adayı Donald Trump başkan seçildi.

Donald Trump’ın ABD’nin yeni başkanı seçilmesinin ardından Amerika’dan ayrılmayı düşünen çok sayıdaki insan yüzünden Kanada göçmenlik sitesi çöktü. Resmi ‘Kanada Göçmenlik ve Vatandaşlık’ sitesinin, çok büyük ihtimalle seçim sonuçlarından memnun olmayan ABD’lilerden dolayı çöktüğü düşünülüyor.

Kanada’ya yoğun ilgi

Kanada’nın göçmenlik ve vatandaşlık sitesi, Kanada’da yaşamak için ya da ülkenin vatandaşı olmak için başvuru yapma imkanı sağlıyor. Fakat bugün siteye girmeye çalışanların karşılaştığı şey ‘Yükleniyor…’ yazılı beyaz boş bir sayfaydı.

Kanada’ya taşınmak aynı zamanda ülkede daimi oturma izni almak demek. Çeşitli vatandaşlık türleri var. Bu vatandaşlık türlerinin birçoğu kişilerin ülkede çalışmasını ya da aileleriyle birlikte yaşamalarını gerektiriyor.
Trump’ın zaferinin rakipleri arasında oldukça büyük bir huzursuzluğa sebep olması da bekleniyor.

ABD’de bugün yaşanan koşturmacanın bir başka örneği Birleşik Krallık’ta 2015 yılında yapılan genel seçimin ve geçtiğimiz yaz yaşanan Brexit oylamasının ardından görülmüştü.

Kanada göçmenlere karşı hoşgörülü

Trump’ın başkan seçildiği kesinleşmeden kısa bir süre önce Kanada’nın resmi Twitter hesabından şu şekilde bir tweet atıldı: “Kanada’daki göçmenlerin kendi kültürlerini beraberlerinde getirmeleri ve diğer vatandaşlarla paylaşmaları desteklenir.”

Özellikle son aylarda Kanada çeşitli ülkelerden çok sayıda mülteci kabul ediyor. Örneğin hükumet, Suriye’deki savaştan kaçan insanlar için özel bir kampanya başlatmıştı. Kanada’nın farklı ülkelerden gelen mültecilere karşı gösterdiği hassasiyet oldukça takdir görüyor.

Kaynak: The Independent, BBC Türkçe

ABD başkanlık seçimlerinde sona gelindi. 50 eyaletin 46’sından gelen oylar açıklandı. Sonuçlara göre 278 delegeyle Donald Trump ABD’nin yeni başkanı seçildi. Trump’ın başkanlığının açıklanmasının ardından Kanada göçmenlik sitesi çöktü. Çok sayıda vatandaşın siteye girmeye çalışmasından dolayı sitede bir süre sadece “Yükleniyor…” yazısı görüldü. ABD’de bugün yaşanan bu durumun bir başka örneği de Birleşik Krallık’taki 2015 seçimlerinin ve Brexit oylamasının ardından görülmüştü. Trump’ın başkanlığının ilan edilmesine az bir zaman kala Kanada resmi Twitter hesabından “Kanada’daki göçmenlerin kendi kültürlerini beraberlerinde getirmeleri ve diğer vatandaşlarla paylaşmaları desteklenir.” şeklinde bir tweet atıldı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği