Kanadalı girişimler farklı ülkelerden çalışanların gözdesi haline geldi

Trump'ın göçmenlik politikaları yüzünden, uluslararası çalışanlar artık çoğunlukla Kanadalı girişimlere başvurmayı tercih ediyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yeni bir araştırmaya göre, Kanadalı girişimlerin yarısından fazlası teknoloji alanında çalışmak isteyen uluslararası adayların (çoğu ABD’li) sayısında artış gördü. Hatta bazı şirketlere başvuran uluslararası adayların sayısı dört katına çıktı.

Toronto merkezli teknoloji inovasyon merkezi MaRS, yüksek büyüme oranına ve 1 milyon Dolar’dan fazla yıllık gelire sahip 55 Kanadalı girişim hakkında araştırma yaptı. Uluslararası ilgide artış gören şirketlerin yüzde 82’sine en çok ABD’den, sonra Hindistan ve Çin’den adayların başvurduğu kaydedildi.

Bu şirketler, uluslararası işe alımlardaki büyümenin asıl sebebi olarak Trump yönetimi altında daha katı ve daha belirsiz hale gelen vize ve göçmenlik politikalarını gösteriyor. Bu da, daha önce hiç olmadığı kadar çok sayıda Hindistanlı ve Çinli mühendisin Kanada’ya akın ettiği anlamına geliyor. ABD’li çalışanlar ise daha ziyade ABD’deki siyasi belirsizlik gibi farklı sebeplerle başvuruda bulunuyor. Ayrıca Kanada, uluslararası vizeleri kolaylaştıran Global Skills Strategy vizesi sayesinde Kanada’da çalışmayı daha da kolay hale getirdi. Kanadalı girişimlerin işe aldığı uluslararası adaylar arasında mühendislerin çoğunlukta olduğu kaydedildi.

Teknoloji işleri platformu Hired da geçtiğimiz yıl ABD’li teknoloji şirketlerinin artık daha az uluslararası adayla görüşme yaptığını gözlemledi.

Kaynak: Recode

Yeni bir araştırma, Kanadalı girişimlerin yarısından fazlasının teknoloji alanında çalışmak isteyen uluslararası adaylarda (çoğu ABD'li) artış gördüğünü ortaya koydu. Hatta bazı şirketlere başvuran uluslararası adayların sayısı dört katına çıktı. Toronto merkezli teknoloji inovasyon merkezi MaRS'ın yaptığı araştırma kapsamında yüksek büyüme oranına ve 1 milyon Dolar'dan fazla yıllık gelire sahip 55 Kanadalı girişim incelendi. Uluslararası ilgide artış gören şirketlerin yüzde 82'sine en çok ABD'den, sonra Hindistan ve Çin'den adayların başvurduğu tespit edildi. Bu şirketler, uluslararası işe alımlardaki büyümenin asıl sebebi olarak Trump yönetimi altında daha katı ve daha belirsiz hale gelen vize ve göçmenlik politikalarını gösteriyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği