Haftanın Özeti: 107

7 – 13 Kasım 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema / TV / Kültür / Sanat

Kanadalı şair, söz yazarı ve müzisyen, efsanevi sanatçı Leonard Cohen, 82 yaşında hayatını kaybetti. Müzisyen, kısa süre önce ‘You Want It Darker’ adlı albümünü yayınlamıştı. Cohen, ABD’nin önde gelen dergilerinden New Yorker’a yakın zamanda verdiği mülakatta ise, “Ölmeye hazırım. Umarım fazla rahatsızlık vermez” demişti. Ölüm haberinin duyulmasının ardından Cohen’in 29 Temmuz’da yaşamını yitiren ‘iham perisi’ Marianne Ihlen’e yazdığı mektup sosyal medyada en çok paylaşılan içeriklerden biri oldu.

Kadıköy’de yaşayanların çok sevdiği ve kaldırım taşında verdiği pozun internette dolaşıma girmesiyle uluslararası düzeyde şöhret olan Kedi Tombili, geçtiğimiz aylarda hayatını kaybetmiş ardından meşhur pozunu verdiği noktaya heykeli dikilmişti. Heykel Salı günü kimliği belirsiz kişilerce kaidesinden kırılarak çalındı. Sevindirici bir gelişme olarak çevre esnafı Perşembe günü sabah işyerlerini açmaya geldiklerinde heykelin geri getirilmiş olduğunu gördü. Esnaf, kedinin bulunmasında medyada çıkan haberlerin etkili olduğunu düşünüyor.

tombili-cat-1194x664

Ünlü sanat eserlerinin figma figür versiyonlarından oluşan The Table Museum serisinin 6. parçası Edvard Munch’un klasik eseri ‘Çığlık’ oldu. Endişe temalı başyapıt günümüzde en çok tanınan sanat eserlerinden biri olarak kabul ediliyor.

ciglik

Sakıp Sabancı Müzesi’nin digitalSSM projesi, Türkiye’de bir müzenin kalıcı koleksiyonlarını içeren ilk dijital platform olma özelliği taşıyor. Müzeye ait tüm koleksiyonlar digitalSSM’de 77 binden fazla yüksek çözünürlükteki görsel eşliğinde araştırmacıların ve sanat severlerin erişimine sunuluyor.

Sakıp Sabancı Müzesi'nin Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu, Resim Koleksiyonu, Abidin Dino Arşivi ve Emirgan Arşivi digitalSSM'de.
Sakıp Sabancı Müzesi’nin Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu, Resim Koleksiyonu, Abidin Dino Arşivi ve Emirgan Arşivi digitalSSM’de.

Milyarder Yatırımcı (ve an itibariyle dünyanın en zengin 3. kişisiWarren Buffet kariyerinin başlangıçlarında günde 1.000 (BİN) sayfa okuduğunu, bugün bile gününün yüzde 80’ini okumaya ayırdığı her fırsatta tekrarlıyor. Yatırım dehasında büyük payı olduğu düşünülen bu kıymetli alışkanlık şüphesiz sıradan insanlara göre değil. Bu sebeple Buffet’ın 20 yıl boyunca verdiği röportajlar ve mektuplar taranarak, önerdiği 21 kitap sıralanmış. Servet değerinde tavsiye.

Japon araştırmacılar Brian Kenji Iwana ve Seiichi Uchida bilgisayarların kitap kapaklarına bakarak kitabın türünü tespit etme konusunda ne kadar başarılı olduğunu görebilmek için bir çalışma yürüttü. 137 binin üzerinde kitap kapağı ile yapılan çalışmada, yapay sinir ağı kitapların yüzde 40’ının türünü ilk üç tahmininde bildi. Kitapların yüzde 20’sini de ilk tahmininde bilen yapay zeka bu görevin zor ama gerçekleştirilebilir bir görev olduğunu kanıtladı. Gelecekte yapay zekanın kitap tasarımcılarına türe uygun kapak tasarlamakta yardımcı olabileceği ya da kitap kapağı tasarlamakta kullanılabileceği düşünülüyor.

book-covers

Yapay zekanın yüz taramasında başarılı olup olmadığını anlamak kolaydır peki ya bir kaya resmetmesini istediğinizde karşınıza çıkacak ‘Kaya nedir?’, ‘Bir kayada önemli olan özellik nedir?’ gibi varoluşsal soruları kim cevaplayacak? Sam Kronick kayaları kalemle resmetmek yerine 3 boyutlu olarak tarayan bir sanatçı. Kronik bu yöntemle yapay zeka programının kayaların dış hatlarını, dokularını anlayarak onları tanımasını ve kendi kaya tasarımını yapabilmesini sağlıyor.

Netflix’in sevilen dizisi Stranger Things’in ekibi ‘Tekrar prodüksiyon aşamasına girdik. Seneye görüşürüz.’ notu ile (diziyi henüz izlemeyenleri düşünerek telaffuz etmekten kaçındığımız) bir ‘şey’e selam çaktı. Fotoğrafta dizinin genç kadrosu (muhtemelen) senaryo okurken görülüyor.

Amazon, baş rollerinde Amerikalı oyuncular Robert De Niro ve Julianne Moore’un oynayacağı, ismi henüz belirlenmeyen bir mafya draması çekmeye hazırlanıyor. Dizinin yönetmenliğini David O. Russell, yapımcılığını ise The Weinstein Co. üstlenecek. Dizinin 8’er bölümden oluşan ilk iki sezonunun çekilmesi için anlaşmaya varıldı (‘Küçük’ bir detay: De Niro dizide bölüm başına 850 bin dolar alacak).

de-niro-julianne-moore-saranno-protagonisti-della-nuova-serie-o-russell-v3-268884-1280x720

İddia ediyoruz: Han Solo’ya Yorkshire aksanı ile seslenen Chewbacca gününüzü yapacak! (Bonus: Seslendirmesiz Darth Vader)

5. Element ve Lucy gibi sevilen bilim-kurgu filmlerine imza atan Yönetmen ve Senarist Luc Besson’un son filmi Valerian’ın tanıtım videosu yayınlandı. Aynı isimli çizgi romandan uyarlanan film, zamanda yolculuk yapan Ajan Valerian ve ortağı Laureline’in galaktik bir imparatorluğu araştırma görevinde yaşadıklarını konu ediyor (Filmde yer alan SKYJET isimli tek kişilik takip aracının tasarımı ve geliştirilmesi aşamalarında yaratıcı ekibin, Toyota’nın üst segment markası olan Lexus ile işbirliği halinde çalıştığı öğrenildi). Yapımın Temmuz 2017’de gösterime girmesi planlanıyor.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]200 milyon dolarlık bir filmde kim ne kadar kazanır?[/inlinetweet] İşte gişe rekorları kıran bir Hollywood filminin bütçe dökümü…

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekleriz. Hepinize iyi ve mutlu haftalar!

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Finans teknolojileri.
  3. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  4. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  5. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  6. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.
Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

5 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...