Haftanın Özeti: 107

7 – 13 Kasım 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Finans Teknolojileri

Donald Trump’ın seçim zaferi dijital para birimi Bitcoin’e yaradı. Seçim sonuçları renk verir vermez yükselmeye başlayan [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Bitcoin, yüzde 3,5’luk değer kazanarak 700 – 709 dolar bandında sabitlendi.[/inlinetweet] Crypto Compare CEO’su Charles Hayter’e göre bu yükseliş, Trump’ın galibiyetinin yarattığı ‘belirsizlik’ durumuna karşı güvenli bir alan arayışından kaynaklanıyor.

bitcoin-1260x840

Yapay zekanın küresel ekonomiye nihai etkisi ne olacak? Toronto Üniversitesi’nden Profesör Ajay Agrawal’e göre bilgisayarların muazzam veri yığınlarındaki desenleri tanıyabilmelerine imkan veren derin öğrenme gibi yetenekleri, tahmin maliyetinde düşüşe sebep olurken insan muhakemesinin değerini yükseltecek. Örneğin gelişmiş veri analizleri sayesinde doktorlar hasta şikayetlerinin ve testlerin değerlendirilmesi gibi aşamalarda aktif rol almak zorunda olmayacak, teşhis koyma ve tedavi planı oluşturma süreçleri de kısalacak. Yine de yapay zekanın tahminlerinin dikkate alınıp alınmayacağına doktorlar karar verecek. Yani yapay zeka insan yargısının yerini tutmaktan ziyade en doğru sonuca varması için onu destekleyen bir araç olarak kullanılacak ve bu da insan yorumunun kıymetini artıracak.

NetworkBrain

Talebe bağlı araç servisi Uber gibi yıldız girişimlerin halka arzının, pek çok yatırımcı için gerek kazanç gerek itibar bakımından kaçırılmayacak bir fırsat olduğu düşünülebilir ancak en az iki yatırım bankasının bu fırsatı elinin tersi ile iterek yüksek gelir segmentinden müşterilerine Uber hisseleri satmamayı tercih ettiği öğrenildi. Konuyla ilgili kaynaklardan edinilen bilgilere göre JP Morgan Chase & Co. ve Deutsche Bank AG, Ocak ayındaki halka arzda müşterilerini, Uber’in talep edilen belgeleri sağlamadığı gerekçesiyle Uber yatırımcısı olma ayrıcalığından mahrum bıraktı.

File illustration picture showing the logo of car-sharing service app Uber on a smartphone next to the picture of an official German taxi sign

Yasal anlaşmalardan tapu sicillerine her şeyi dönüştürmesi, devrim yaratması ve dünyayı değiştirmesi beklenen blok zinciri teknolojisinin yarattığı furya, işlerin o kadar basit olmayacağının anlaşılması üzerine durulmaya başladı. ‘Anlasanız da anlamasanız da uyum sağlayın’ çılgınlığı yerini bu teknolojinin daha günlük ve fayda odaklı uygulamalarına bırakırken; özellikle sınır ötesi para transferi işlemlerinin kaydı gibi blok zincirinin fark yaratabildiği işlemler bu uygulamalar arasından sıyrılıyor. Blok zincirinin, furyanın durulmasıyla daha ‘sıkıcı’ ve ayakları yere basan bir teknoloji havasına bürünmesi, hikayenin kısa sürede tamamen değişme ihtimalinin olmadığı anlamına gelmiyor.

blockchain (1200x848)

Nakit para kullanımının sadece İngiliz ekonomisine maliyetinin yıllık 9 milyar Paund civarında olduğu tahmin ediliyor. Kartlı, temassız ve dijital ödeme seçenekleri yaygınlaştıkça kullanımı azalan nakit paranın verdiği zararda, çalınma, insan hatası, bankaya taşınma, demir ve kağıt para kabulüne uyum sağlama gibi dezavantaj yaratan durumların etkisi büyük. Online ödeme hizmeti sunan Sage Pay’e göre [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]küçük işletmelerin yüzde 56’sı nakit parayı saymaya ve taşımaya haftada 1 saatten fazla zaman ayırıyor.[/inlinetweet] Yüzde 34’ü hatalar sebebiyle para kaybettiğini ve yüzde 25’i de çalışanlarının para çaldığını belirtiyor. Nakit para kullanma alışkanlığının terk edilmesinin finansal kurumların değil kullanıcıların inisiyatifinde olduğu düşünülüyor.

UK-Payments-iPhone-Money

Android işletim sistemli cihazlardaki bankacılık uygulamalarını hedef alan (ve Türkiye’de de etkili olan) yeni bir virüs, uygulamanın açılış ekranına sahte bir giriş ekranı ekleyerek kullanıcıların kredi kartı bilgilerini çalmaya çalışıyor. SMS servislerine de müdahale edebilen Truva atı tipi virüs, bankadan gelen uyarı mesajlarını ve iki aşamalı doğrulama kodlarını kullanıcının haberi olmaksızın görüntüleyebiliyor. Virüsten etkilenmemek için antivirüs uygulaması kullanmak ve Google Play Store dışından yükleme yapmamak tavsiye ediliyor.

trojan

Bugüne kadar mobil cüzdanlara ve dijital bankacılığa mesafeli yaklaşan [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Hindistan vatandaşları, bu hafta ellerindeki banknotlar tedavülden kalkınca, dijital çözümlere mecbur kaldı.[/inlinetweet] Hükumetin 500 ve 1.000 Rupilik banknotları tedavülden kaldırmasıyla vatandaşlar Paytm, Ola Money ve Freecharge gibi uygulamaları yüklemeye ve kullanmaya başladı. Bu uygulamaların kullanım rakamları bir günde katlanarak arttı.

https-%2f%2fblueprint-api-production-s3-amazonaws-com%2fuploads%2fcard%2fimage%2f280207%2fap_16315237687830

Google, Hindistanlı kullanıcılarının Google Play’den uygulama, kitap ve film satın almasını (sessizce) kolaylaştırdı. Kullanıcıların yeni online bankacılık seçeneğini fark etmesi üzerine haberdar olunan değişikliğin test amaçlı olup olmadığı henüz bilinmiyor. Hindistan’da kredi ve banka kartı kullanımı yaygın olmadığı için Google, kullanıcılarının online satın alma işlemleri yapabilmesinin önünü açmayı hedefliyor.

PayPal iOS uygulaması ile Siri üzerinden para talep etmek ve göndermek artık mümkün. Online ödeme devi PayPal, kullanıcılarının iOS 10 güncellemesini takiben ‘Siri, Ali’ye PayPal hesabımdan 50 dolar gönder.’ gibi basit bir cümleyle diledikleri kişiye para gönderebileceğini açıkladı. 30 ülkede desteklenen özellik Apple’ın SiriKit’i geliştiricilere açması sayesinde kullanılabiliyor. Siri artık sadece Apple’ın kendi uygulamaları ile değil üçüncü parti uygulamalarla da çalışabiliyor (Bonus Bilgi: Aynı özellik Garanti Bankası’nda Mobil İşlem Asistanı adıyla Mayıs 2016’dan bu yana hizmette).

Günlük finans yönetimi için bir kontrol mekanizması niteliğindeki ‘Second Look’ (Tekrar Gözat) kullanıcıların hesaplarındaki alışılmışın dışında ödemeleri tespit ederek hesap sahibinin tekrar inceleyerek kontrol etmesini sağlıyor. Mükerrer ödeme ve üyelik ücretinde artış gibi, hesap sahibinin bilgisi olmaksızın ya da yanlışlıkla gerçekleşen işlemlerin takibi ve telafisi için destek sağlayan uygulamadan şimdilik sadece Capital One kart sahipleri faydalanabiliyor. Second Look kullanım kolaylığı ve etkinliği ile öne çıkıyor.

secondlook

Çin’in meşhur elektronik alışveriş sitesi Alibaba (ve Aliexpress), Çin’de her yıl 11 Kasım’da kutlanan ‘Bekârlar Günü‘nün ilk saatinde 3,9 milyar dolarlık satış yaparak yeni bir rekora imza attı. Bu rakamın 1 milyar dolarlık kısmına festivalin ilk sekiz saniyesinde ulaşıldı. İşlemlerin yüzde 84’ünün Alipay üzerinden yapıldığı öğrenildi. Bekarlar Günü’nün, Çin’de 2009 yılında satışları güçlendirmek amacıyla Alibaba tarafından başlatıldığı bilinse de aslında kökü 1993 yılına kadar uzanıyor. Nancing Üniversitesi’nden öğrencilerin, Sevgililer Günü’ne alternatif olarak bekârların da kendileri için alışveriş yapabilecekleri özel bir gün belirleme fikrinden çıkan Bekarlar Günü, o günlerden bu günlere Çin’in hızla büyüyen e-ticaret pazarında dev bir alışveriş gününe dönüştü.

Alibaba'nın Kurucusu (İngilizce Öğretmeni) Jack-Ma.
Alibaba’nın Kurucusu (eski İngilizce Öğretmeni) Jack-Ma.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Finans teknolojileri.
  3. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  4. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  5. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  6. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

5 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...