Haftanın Özeti: 107

7 – 13 Kasım 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Tasarım / İnovasyon

Apple’ın 1983 tarihli kapaklı Apple Phone prototipi, inceliği ve ekransızlığıyla dikkat çekiyor. Yaklaşık 20 yıl sonra Motorola’ya ilham verdiğini anladığımız bu elegan tasarım ortaya çıktığında Steve Jobs hala Apple çatısı altındaydı. Şirketin basit ve klas Apple Phone konseptinden, stylus’suz, renkli ekranlı, internet bağlantılı, video ve müzik destekli, fotoğraf makineli iPhone’a ulaşması nerdeyse 25 yıl sürdü.

apple-1983-flip-phone

Phaidon’un Tasarım Klasikleri kitabında yer alan 999 objeden biri olan Toblerone, İngiltere’de malzeme maliyetlerinin yükselmesi üzerine, fiyatını artırmamak adına ikonik tasarımında değişikliğe gitti. ‘Tasarruflu Toblerone’ İngiliz tüketicileri öyle derin bir hayal kırıklığına ve öfkeye sürükledi ki, badem parçacıklı, ballı ve sütlü üçgen çikolata sosyal platformlarda ABD başkanlık seçimini sollayarak en çok konuşulan konu oldu. Yeni tasarımla birlikte 400 gramlık barlar 360 grama; 170 gramlık barlar ise 150 grama düştü. Toblerone sadece küçülseydi ya da pahalılaşsaydı bu denli tepkiyle karşılaşır mıydı dersiniz? (Çakallığı bırak Toblerone!)

Grafikler aracılığıyla görselleştirme, verileri anlamlandırabilmemiz için oldukça faydalı bir yöntem olarak kabul edilir. Peki ya aynı yöntem yalan söylemek için de ideal bir çözüm sunuyorsa? Excel, çizelge, interaktif veri haritası ya da herhangi bir görselleştirme aracı kullanıyorsanız bilmenizde fayda var; bunların herhangi birinde rastlayacağınız ‘yumuşatılmış’, keskin kıvrımları ‘yuvarlanmış’ çizgiler bu aracın size yalan söylemek için kullanıldığına işaret ediyor olabilir.

chart

2014 yılının Ağustos ayında Charles Young’ın günlük bazlı projesi olarak başlayan Paperholm – Kağıttan Şehir – her gün bir objenin tasarlanması, oluşturulması, fotoğraflanması ve yüklenmesi adımları ile yürütüldü. Tüm modellerin suluboya kağıdı ve yapıştırıcı kullanılarak oluşturulduğu proje 2015 yılında birinci senesini doldurduğunda şehrin oluşturulması için durduruldu. 2015’in Kasım ayında başlayan yeni şehir projesi de geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Ortaya çıkan minimalist ve kırılgan şehir yakından bakmaya değer.

#paperholm assembled

A post shared by Charles Young (@paperholm_) on

Adidas, geçtiğimiz yıl iş birliği anlaşması yaptığı Parley for the Oceans adlı kuruluşla birlikte okyanustan toplanan plastik atıkları yeniden değerlendirerek ayakkabı ve forma üretti. Bayern München ve Real Madrid kulüpleri için üretilen Ocean Plastic modeli formalar resmi maçlarda da kullanılıyor. UltraBOOST Uncaged Parley model ayakkabılar ise ilk etapta 7 bin adet üretildi. Adidas’ın hedefi bu ayakkabılardan bir milyon adet üretmek ve gelecekte ürünlerinde sadece geri dönüştürülmüş plastik kullanmak.

453495

Square Off otomatik satranç tahtası karşılıklı oyun keyfinin zaman ve mesafe kısıtı olmaksızın yaşanabilmesi için tasarlanmış. Bu akıllı, bağlı ve gelişmiş oyun masası ile ister online rakiplerle ister yapay zekayla kapışabilir, rakibinizin hamlelerini fiziksel olarak izleyip değerlendirebilirsiniz.

Gitar çalmak isteyen herkesin çalabildiği bir dünya düşünün. Kimilerinin hayali, kimilerinin kabusu olabilecek bu tablo FREXT ile mümkün. Her gitara monte edilebilen cihaz, parmaklarınızı gitarın hangi noktalarında tutmanız gerektiğini ışıklar aracılığıyla göstererek akorları ve şarkıları notalara ve akor kitaplarına ihtiyaç duymadan öğrenebilmenizi sağlıyor.

OAK masanızın üzerini ya da herhangi bir yüzeyi oyun alanına ya da müzik enstrümanına çevirebilen bir artırılmış gerçeklik kiti. Telefonunuzu yerleştirdiğiniz platform uygulamalarınıza objeler eklemenize imkan verirken, müzik, oyun, eğitim ve hack gibi farklı kitler geniş bir kullanım yelpazesi sunuyor. Kendi geminizle uzayın derinliklerinde seyredebileceğiniz, çocuklarınıza gezegenleri ve Güneş Sistemi’ni tanıtabileceğiniz, klavyenizle müzik yapabileceğiniz ya da rakibinizle kapışabileceğiniz bu mini AR platformu şu anda iPhone 6 ve iOS 8 ve üzeri ile çalışabiliyor.

https://youtu.be/DrCQ1Be4M1s

Şehirler hızla gelişen dünyaya ayak uydurabilmek için gün geçtikçe daha çok sayıda radikal değişim geçirmek zorunda kalıyor. Bu kimi zaman kendiliğinden olurken bazen de belediyeler yenilikçi yaklaşımlarla şehrin çehresini değiştiriyor. Aralarında Mart ayında hayatını kaybeden ünlü Mimar Zaha Hadid’in, İstanbul’un Kartal – Pendik bölgesinde uygulanması planlanan iş merkezi projesinin de bulunduğu, yakın gelecekte hayata geçirilmesi planlanan bu geniş çaplı şehir düzenlemeleri geleceğin şehircilik yaklaşımına ilişkin ipuçları veriyor.

Iraklı ünlü Mimar Zaha Hadid'in Kartal - Pendik bölgesi için tasarladığı iş merkezi konseptinden bir kesit.
Iraklı ünlü Mimar Zaha Hadid’in Kartal – Pendik bölgesi için tasarladığı iş merkezi konsepti.

İran’ın başkenti Tahran’da bulunan Millet Parkı’nın girişine Şii mezhebince kutsal sayılan On İki İmam’dan ikisinin doğumunu kutlamak üzere bir ışık tüneli inşa edildi. İran merkezli AEPioneer şirketince yürütülen proje, Tahran Belediyesi’nin ‘Güzeleştirme Organizasyonu’ tarafından fonlandı. 80 metre uzunluğundaki tünel, farklı renk tonlarına sahip 13 bin ampulün yarattığı sıcak, dinamik ve hayranlık uyandırıcı ambiyansla her yaştan ziyaretçisini cezbediyor.

tunnel

SpaceX tarafından ortaya atılan hızyuvar teknolojisini hayata geçirmek için çalışmalarını sürdüren Hyperloop One, Birleşik Arap Emirlikleri yönetimiyle, ilk ticari hızyuvarın Abu Dabi ile Dubai arasında inşa edilmesi konusunda anlaştı. Bjarke Ingels Group ile ortak yürütülen bir çalışma ile bu projenin tamamlandığında nasıl görüneceğine dair bir video hazırlandı. Hızyuvar teknolojisinin uygulanabilirliği henüz kanıtlanmadığı için videonun içeriği şimdilik sadece bir hayal ürünü.

Büyük şirketler ve şehirler şeylerin interneti teknolojisini işleyişlerine hızla adapte ederken telekomünikasyon danışmanlık şirketi B2 Group, küçük – orta ölçekli işletmeler ile kasabaların ve küçük şehirlerin de IoT’un nimetlerinden faydalanabilmesi için kolları sıvadı. ‘Directed IoT’ isimli yeni birimi ile mütevazı işletme ve kurumlara özel, ekonomik IoT çözümleri sunan şirket, sadece uygulama yapmakla kalmıyor; danışmanlık hizmetiyle küçük oyuncuların da geleceğin bağlı dünyasının bir parçası olmalarını destekliyor.

Google’ın, Google Earth görselleştirme teknolojisine dayanan Sunroof isimli projesi ile evlerin çatısına kurulacak güneş panellerin ne kadar tasarruf sağlayabileceğini hesaplanabiliyor. Sunroof, evlerin çatı yüzeyini ölçerek güneş panellerine ne kadar yer ayrılabileceğini hesaplıyor. Ayrıca güneşin yıllık konumlarına göre alınabilecek güneş ışığının miktarını da hesaba katıyor. Böylece evin üzerine güneş panelleri yerleştirmenin mantıklı olup olmadığı ve yerleştirildiği takdirde ne kadar tasarruf sağlanabileceği gibi bilgiler edinilebiliyor.

Şehirdeki yaşamımız boyunca cebimizdeki telefonlar, duvardaki kameralar ya da masamızdaki bilgisayarlar aracılığıyla bıraktığımız veri izleri şehir planlamacılar, mimarlar ve tasarımcılar tarafından çevrenin daha iyi anlaşılması ve düzenlenmesi için kullanılabilir. Küresel mimarlık şirketi NBBJ’’nin düzenlediği ve verinin insan odaklı tasarıma etkisini konu alan panel, şehirden ofise, irili ufaklı yaşam alanlarımızın, toplanan verilerle nasıl dönüşebileceğini tartışmaya açtı. Ofis, kamusal alan, ulaşım ve ev başlıkları altında incelenen veri destekli tasarım, bugün hayatımızı anlamsızca zorlaştıran pek çok kentsel sorunun geleceğe taşınmamasını sağlama potansiyeline sahip.

Sabah namazı vaktini hesaplama yöntemleri kültürler ve bölgeler arasında farklılık gösterir. Güneş’in ilk ışıklarını referans aldığı için nerede bulunduğunuza bağlı olarak değişen sabah namazı saatini hesaplamanın yeni yöntemi şimdiden İngiltere’de yaşayan 150 bin müslüman tarafından benimsenmiş durumda. Dr. Shahid Merali tarafından geliştirilen OpenFajr projesi kapsamında astronomik bir kamera, şafak çizgisini bir yıl boyunca her gün 360 derecelik bir açıyla fotoğraflıyor. Elde edilen 25 bin civarında görsel ile oluşturulan takvim online olarak uzmanlar, akademisyenler ve 170 yerel cami ile paylaşılıyor. Böylelikle Burmingham’da yaşayan müslümanlar, günün ilk ışığını içeren fotoğrafı seçerek o günün sabah namazı vaktini öğrenebiliyor. Bu senkronize ve yerel zaman çizelgesi, yüzyıllardır kafa karışıklığına ve iç sıkıntısına sebep olan bir sorunun basit bir teknoloji ile nasıl çözülebileceği göstermesi bakımından da önem taşıyor.

Birleşik Krallık’ta sel tehlikesiyle ev inşa edilmesine izin verilmeyen bölgeleri de kullanılabilir hale getirmek için harekete geçen inşaat şirketi Larkfleet Group, Elevating House (Yükselen Ev) konseptiyle bu sorunu çözmeyi amaçlıyor. Sel duyurusu yapıldığında yerden 1,5 metre yükselebilmesi için bir mekanizması bulunan evler bu sayede su baskınlarından etkilenmiyor. Modüler çelik yapısı sayesinde evin bulunduğu yerden başka bir noktaya taşınabileceği de düşünülüyor.

elevating-house-1

İyi bir gülümsemenin özgüven ve iletişim için değeri paha biçilmezdir. Çocukken diş tellerinden çok çekmiş iki arkadaşın kurduğu SmileDirectClub, 3 boyutlu yazıcı teknolojisinden faydalanarak evinizin konforunda hayalinizdeki gülüşe sahip olmanızı sağlıyor. İster şirketin diş tarama merkezine giderek ister ev kiti ile dişlerinizin kalıbını çıkararak, diş doktorununun tedavinizi planlamak için ihtiyacı olan  verileri sunabiliyorsunuz. Ardından size her ay 1 adet şeffaf diş düzenleyicisi ve beyazlatıcı gönderiliyor. Ortalama 5 ay süren ‘düzeltme’ sürecinin sonunda arzu ettiğiniz gülümsemeye ulaştığınızı düşünüyorsanız, ek ücret ödeyerek her şeyi olduğu gibi muhafaza etmek için bir set daha satın alabiliyorsunuz. SmileDirectClub’ın sunduğu bu kişiselleştirilmiş çözümün, geleneksel yöntemlere göre yüzde 70 daha ucuz olduğu iddia ediliyor.

https://vimeo.com/157450928

Bir bisiklet sürücüsü için kalabalık ya da karanlık bir yolda görülmeme endişesi keyif kaçırıcı ve anlaşılırdır. Monkey Light’ın otomatik, darbeye dayanıklı ve 360 derece görünürlüğe sahip tekerlek ışıklandırmaları, hareket halindeki bisikletlerin görünürlüğünü etkileyici bir görsellikle artırıyor.

İtalyan motosiklet devi The Piaggio Group, ilk elektrikli Vespa’nın 2017’nin ikinci yarısında satışa sunulacağını açıkladı. Şirket tarafından yapılan duyuruda, dünyanın en sevilen iki tekerlekli markası Vespa’nın değerlerini geleceğe taşımak amacıyla, Vespa Elettrica projesi kapsamında geliştirilen modelin, geleneksel scooter’ı aratmayacak standartlara sahip olacağının altı çizilmiş.

vespa-elettrica-lat-dx-_0

Belçika’da çalışan nüfusun yüzde 30’u işe gidip gelmek için günde 30 dakikadan, yüzde 9’u ise 1 saatten fazla zaman harcıyor. Bu verilerden yola çıkarak ‘Neden bu zamanı da çalışarak değerlendirmeyelim ki?’ diyen Flanders Mobilite Enstitüsü ‘Tekerlekli Ofis’ projesini geliştirdi. Prototip aşamasındaki mobil ofis, standart bir ofisin tüm imkanlarına sahip olacağı için çalışanlar otobüse biner binmez mesaileri başlamış kabul edilecek. Internet bağlantısı sayesinde çalışanların ofis sunucusuna erişimlerinin bile mümkün olması planlanıyor.

okul-1200x797
Verimli çalışmak için ‘yeni en ideal’ ortam.

İngiltere, Oxfordshire merkezli otomobil şirketi Charge, geçtiğimiz günlerde yapılan Wired 2016 konferansında tek kişi tarafından 4 saat içinde monte edilebilen yeni otonom kamyonet modelini tanıttı. Şirketin CEO’su Denis Sverdloy, amaçlarının daha az maliyetli, daha çevreci ve daha güvenli bir kamyonet yapmak olduğunu belirtti. Sverdloy’a göre kullanılan malzemeler ve donanım sayesinde masraflar yüzde 50 oranında azaltılabilir. Şirket, ilk fabrikasını 2017 yılında açmayı planlıyor.

charge-electric-truck-transport-vehicle-technology-design-news-eco-friendly-sustainability-denis-sverdlov-london-uk_dezeen_hero

MIT Bilgisayar Bilimleri ve Yapay Zeka Laboratuvarı (CSAIL) araştırmacıları, otonom golf arabası ve şehir içi arabadan sonra şimdi de otonom scooter geliştirdi. Dış mekanlarda olduğu kadar iç mekanlarda da çalışacak şekilde geliştirilen algoritmalar, bina koridorları gibi dar ve zorlu alanlarda yapılan testleri başarı ile geçti. Bu model ile hareket engeli olan bir kişinin teorik olarak MIT koridorlarından scooter’ı ile geçip park alanındaki aracına ulaşarak seyahatini kesintisiz olarak sürdürebileceği belirtilmiş.

Elon Musk, geçtiğimiz günlerde Tesla tutkunlarını heyecanlandıran bir gelişmeyi haber verdi. Twitter hesabından gelecekte üreteceği tüm elektrikli araçların tavanına güneş enerjili panel yerleştirmeyi planladıklarını duyuran Musk, ayrıca Model 3 arabalarına bin 500 ila 2 bin dolar arasında değişen bir ücret karşılığında tamamen cam tavan takılmasının da mümkün olduğunu belirtti. Yüz binlerce potansiyel Model 3 kullanıcısı şimdiden bin dolarlık bir ücret ödeyerek ön rezervasyon yaptı bile.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Finans teknolojileri.
  3. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  4. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  5. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  6. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

5 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...