Haftanın Özeti: 107

7 – 13 Kasım 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

İnternet / Girişimler

Elon Musk’ın PayPal’dan önce de multimilyoner olduğunu ve bugün burun kıvırdığı yakıt oburu spor arabaları ücretsiz kargo ve kapıda teslim seçenekleriyle satın aldığını biliyor muydunuz? 1999 yılından bu röportaj 29 yaşındaki Musk’ın, rahatsız edici derecede bol ve taba ceketini önemsiz kılan benzersiz vizyonunu gözler önüne seriyor. Videonun ilk dakikalarında Justin Musk’ı da fırtınalı evlilikleri boyunca ve sonrasında yaşayacaklarından habersiz bir şekilde görebileceksiniz.

Mirai bot ağını, daha önce Dyn saldırısı ile ABD’nin pek çok yerinde internet bağlantısını kesmesi ile duymuştuk. Geçtiğimiz günlerde aynı bot ağı kullanılarak Liberya’nın internetinin tamamen kesildiği iddia edildi. Ancak ülkedeki kaynakların verdiği bilgilere ve uluslararası trafiğe bakılarak ülkede yakın zamanda bu kadar geniş çaplı bir kesintinin yaşanmadığı görülüyor. Yine de uzmanlar bot ağları ile gerçekleştirilen DDoS saldırılarının küçük ülkelerde internet bağlantısını tamamen kesebileceğini belirtiyor.

liberiabotnetattack

Çin internet üzerindeki kontrolünü sıkılaştıracak yeni siber güvenlik yasasını yürürlüğe koydu. Yasa şirketlerin online kullanıcıların kişisel bilgilerini toplamalarını mecburi kılıyor ve içerik sansürünü her zamankinden kolay kılıyor. Yabancı internet şirketlerinin kullanıcı bilgilerini ve önemli iş verilerini saklaması zorunlu tutulurken tüm şirketlerden otoriteye düzenli rapor ve gerektiğinde ‘teknik destek’ vermeleri bekleniyor. Yasa ile devletin geniş çaplı ağ erişim engeli uygulamasına da yasal zemin hazırlanmış oluyor. İnsan hakları aktivistleri ve ticari birlikler yasanın ekonomik ve sosyal açıdan olası sonuçları hakkında uyarılarda bulunsalar da Çin her şeye rağmen kontrolü elden bırakmaya yanaşmayacak gibi görünüyor.

chinanet_web1-superJumbo

İnternetin daima ‘yeni gelenler’i olacak ve her şeyin onlara en baştan anlatılması gerekecek. Amerikalı Yazar Seth Godin, bilenlerin bilmeyenlere anlatması gerekenleri kısa ve öz şekilde 10 maddede toparlamış. İnternetin ilk kuralı: Gerçekten iyi bir sebebiniz yoksa e-postalara toplu yanıt vermeyin – özellikle de bu yanıt ‘Beni bu listeden çıkarın’ ise.

Senior elderly lady at home using her new laptop computer and its technology

(Buralarda pek etkisi hissedilmemiş olabilir ancak) Birleşmiş Milletler 1 Temmuz 2016’da internet erişiminin de bir insan hakkı olduğunu açıkladı. Chips with Everything isimli dijital kültür podcast’inde konuya ilişkin yapılan derinlemesine değerlendirmeleri 4 bölüm halinde dinleyebilir, bir dahaki erişim engeli ya da kesintiyi bu bilgiler ışığında hepten çekilmez bir deneyime çevirebilirsiniz.

internet-usage-statistics

Dünyanın en etkili ve güçlü yatırım fonu yöneticilerinden biri olarak kabul edilen Ana Segurado karar verme aşamasında yapay zekadan destek almaya hazırlanıyor. ABD merkezli makine öğrenimi girişimi BigML’in sunulan verileri baz alarak davranışı tahmin edebilen yazılımı, dünyanın en iyi girişimlerine 500 milyon Euro değerinde yatırım yapma hazırlığında olan Segurado’ya ipuçları sağlayacak. BigML’in tahmin modeli, TechCrunch, Twitter gibi platformlardan toplanan milyonlarca verinin analiz edilerek girişimin başarılı olup olamayacağının hesaplanmasına dayanıyor.

AI (1200x449)

Silikon Vadisi’nin aşırı büyümesi bölge sakinlerini ayaklanmanın eşiğine getirdi. Bir zamanlar her girişimciye yetecek kadar yeri olan bakir vadi, kimilerine göre artık doluluk sınırına yaklaştı. Kontrolsüz büyümenin dizginlenmesi için hakkında bir dizi önlem önerisinin tartışıldığı teknoloji beşiği, başta kira fiyatlarının kontrolü, trafik sorunu, demografik ve kültürel yapının bozulması gibi revaçta olmanın getirdiği pek çok sorunla karşı karşıya kalmış durumda. Üstelik bütün bunlara Donald Trump’ın seçim zaferi de eklendi! Vadi’nin önde gelen isimleri seçim sonuçları konusundaki hayal kırıklıklarını saklamazken, [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Risk Sermayedarı Shervin Pishevar, Kaliforniya eyaletinin ayrı bir devlet olması için meşru bir kampanya başlatıp fonlayacağını açıkladı.[/inlinetweet]

silicon-valley

Bir sosyal medya sitesi olmanın yanı sıra pek çok kişi için bir haber kaynağı olarak da kullanılan Facebook, ABD’deki seçimlerin sonucuna etki etmekle suçlanıyor. Seçimler öncesinde sitede yayınlanan bazı yalan haberlerin seçmenlerin görüşünü etkilediği ve yanlış yönlendirdiği belirtiliyor. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, bu tarz haberlerin insanların görüşünü etkileyebilecek bir güce sahip olmadığını savunurken, seçmenlerin daha çok hayat tecrübelerine dayanarak karar aldıklarını ifade etti. Facebook Başkan Yardımcısı Adam Mosseri ise bu tarz içeriklerin daha fazla yayılmaması için çalışma yapacaklarını ifade etti.

The loading screen of the Facebook application on a mobile phone is seen in this photo illustration taken in Lavigny

Amazon.de‘yi Türkçe kullanmak artık mümkün. Milyonlarca ürünü Türkçe isimleriyle keşfedebilecek kullanıcılar ayrıca müşteri hizmetlerinden Türkçe e-posta ve telefon desteği alabilecek. Site 49 Euro ve üzerindeki alışverişlerde Türkiye’ye ücretsiz kargo hizmeti sunacak.

amazon-sign-boxes

İlk başkanlık münazarasından seçim gününün sonuna kadar toplam bir milyarın üzerinde paylaşımla Twitter, ABD’deki seçim döneminin gerçek galibi oldu. Seçimlerle ilgili konuşmak ve güncel paylaşımlarda bulunmak isteyen vatandaşlar görüşlerini Twitter üzerinden açıklamayı tercih etti. Bu dönemde siyasilerin attığı tweetlerin de diğer sosyal medya sitelerinde paylaşılması Twitter’a daha fazla kullanıcı gelmesini sağladı. Twitter bu yoğun trafiği reklam gelirine dönüştürmek için büyük çaba sarf etti.

3_0

Facebook’a ait mesajlaşma uygulaması WhatsApp üzerinde test edilen yeni Status (Durum) özelliği, kullanıcıların 24 saat içinde silinen görseller paylaşmasını sağlıyor. Bu görseller üzerine çizim, emoji ya da metin gibi eklemeler de yapılabilecek. Durum güncellemesini kimlerin görebileceği paylaşmadan önce seçilebilecek ancak paylaşım yapıldıktan sonra güncellemeyi süresi dolmadan kaldırmak mümkün değil. Facebook’un bu özelliği WhatsApp’ta reklam göstermek için kullanabileceği düşünülüyor.

whatsapp-status-feature

Instagram CEO’su Kevin Systrom fotoğraf paylaşma uygulamasının yakında canlı video yayını özelliğine de kavuşacağını doğruladı. Özellik test amacıyla ilk olarak Rusya’da sunuldu. Rus medyasının yayınladığı ekran görüntülerinden anlaşıldığı kadarıyla Instagram’ın canlı yayını Facebook Live’e benzer şekilde çalışacak. Geliştirmenin herkese açılacağı tarih hakkında ise bir açıklama yapılmadı.

instagram-keyboard-app-take-pictures-photos-pics

Snapchat, Facebook ile rekabette elini sağlamlaştıracak güçlü bir müttefike sahip: Google. Alphabet çatısı altında bulunan ‘büyüme aşamasında yatırım’ aracı CapitalG’nin, Snap Inc. ve Airbnb’ye destek olduğu öğrenildi. Google ve Snap’in özellikle reklamcılık ve akıllı gözlük alanında önemli ortaklıklara gidebileceği düşünülüyor.

snap

Google, mobil aramalarda masaüstü içeriklerin gösterilmesinin ve mobile uygun olmayan sitelerin mobil aramalarda üst sıralarda çıkmasının önüne geçmek için, daha önce duyurduğumuz mobil aramalara özel geliştirilen yeni indeksi kullanıma soktu. Bu konuda geliştiricilere çeşitli önerilerde bulunan Google, genel olarak mobile uygunluğa vurgu yaparak, geliştiricilerin masaüstünde sundukları tasarım ve içeriği mobilde de sunmalarını istedi.

google_mobile-header

Google’ın tarayıcısı Chrome, tüm platformlar üzerinde en çok tercih edilen tarayıcı olarak internetin yükünü taşıyor. Daha önce masaüstü kullanımda Internet Explorer’ın ardında kalan tarayıcı, artık Internet Explorer ve Edge‘in toplam kullanıcı sayısının iki katından daha fazla kullanıcıya sahip. Edge’in tercih edilmemesinin en önemli sebebi olarak ise eklenti desteğinin çok geç gelmesi ve yetersiz olması ifade ediliyor. Öte yandan Google’ın web’i daha güvenli bir ortam haline getirme çabaları sonuç veriyor. Chrome tarayıcılar üzerinden ziyaret edilen web sitelerinin yarısından fazlasının HTTPS güvenli bağlantı standardını kullandığı belirtiliyor. Bunun yanı sıra Chrome’un, kullanıcılarını zararlı içerik barındıran siteler hakkında en az 30 gün boyunca uyaracağı öğrenildi. 30 gün sınırıyla, ağ yöneticilerinin sanal ambargonun kalkmasını takiben kötüye kullanıma devam etmelerinin önüne geçilmesi bekleniyor.

chrome

Facebook Messenger, kullanıcıların arkadaşlarıyla basit oyunlar oynamasını sağlayacak ‘Instant Games’ isimli yeni bir platformu kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Candy Crush’ın yaratıcısı King.com’un bu oyunlardan biri olması beklenen ‘Shuffle Cats Mini’yi Yeni Zelanda’da denediği öğrenildi. Big Viking gibi diğer büyük oyun stüdyoları da Instant Games lansmanı için hazırlıklarını sürdürüyor. Apple ve Google tarafından ‘native’ mobil oyun alanının dışında bırakılan Facebook’un, Messenger’ı bir oyun platformuna dönüştürme hamlesi ile uygulamanın etkileşimini artırması bekleniyor.

facebook-messenger-logo-s

Yeni nesil açık kaynaklı şifre yöneticisi LessPass, tüm şifrelerinize istediğiniz zaman, istediğiniz yerde, senkronizasyon gerekmeksizin tek bir ana şifre aracılığıyla erişebilmenizi sağlıyor. Bilgisayar, akıllı telefon, tablet ve akıllı TV gibi her tür cihazda kullanılabilen bu web uygulaması, şifrelerinizi bulut depolamaya ihtiyaç duymaksızın oluşturabiliyor. Açık kaynaklı kodu sayesinde güvenliği denetlenebiliyor.

lesspass

90’ların sonu ve 2000’lerin başında sevdiğimiz bir kişiyi düşündüğümüzü, özlediğimizi ifade etmenin pratik bir yolunu bulmuştuk: Cep telefonlarını çaldırıp kapatmak. Teknoloji gelişti, görüşme ve mesajlaşma fiyatları önce makul seviyelere geriledi, sonra da ücretsiz hale geldi. Bu basit ve anlamlı jest de yakın geçmişten hoş bir seda oluverdi. Bu garip pratiğin bizde uyandırdığı hoş duyguları özleyenlerdenseniz, en yakın dostlarınıza ve sevdiklerinize onları düşündüğünüzü belli etmenize yarayan tek fonksiyonlu bileklik Twinkl‘a bir şans verebilirsiniz. 5 ‘tılsım’ına 5 ayrı kişiyi tanımlayabildiğiniz bileklik, ‘seni düşünüyorum’ demek istediğiniz kişiyi temsil eden tılsıma bastığınızda, o kişinin sevginizi bileğinde hissedebilmesini sağlıyor. Özellikle arkadaşların herkesten önce geldiği ergenlik dönemi için ideal bir dostluk nişanesi olabilir.

twinkl

Fiziksel tebrik kartlarınıza ve davetiyelerinize video mesajı eklemenize imkan veren Revealio, artırılmış gerçeklik teknolojisini mesajınıza can vermek için kullanarak etkileyici bir çözüm sunuyor. Revealio’nun şablonlarını kullanarak ya da sıfırdan tasarlayabildiğiniz bu özel kartları alacak kişi, sanal butonlar aracılığıyla anında cevap verme, bilet satın alma, sosyal medyada paylaşma gibi işlemler yapabiliyor.

Dijital yaşamınız boyunca gördüğünüz ne varsa muhafaza eden fotografik bellek Atlas Recall, son derece kişisel ve pratik bir arama motoru olma niteliği taşıyor. Bilgisayarınızı kullanırken arka planda sizin için önemli olanları not eden, gördüğünüz ve etkileşim kurduğunuz her şeyi güvenli bulut depolama ile saklayan ve dilediğiniz zaman geri çağırmanızı sağlayan bu yazılım şimdilik sadece Mac ve iPhone ile çalışabiliyor.

Kızının kolunda berbat geçici dövmeler görmekten bunalan tasarımcı Tina Roth Eisenberg’in dövmelerin ancak sanatsal bir yaklaşım ve özenli bir tasarım sayesinde insanları mutlu edebileceği felsefesiyle kurduğu Tattly, profesyonel tasarımcıların elinden çıkan, bitki bazlı mürekkeple oluşturulmuş, her yaşa ve zevke uygun geçici dövmeler ve dövme setleri içeren geniş bir galeriye sahip. New York merkezli şirket dünyanın her yerine kargo seçeneği sunuyor.

signature_tattly2

Genç kızların stil ikonu, süper model Kendall Jenner’ın Instagram fotoğraflarına kendini ‘şoplayarak’ son derece gerçekçi ve eğlenceli sonuçlara imza atan @kirbyjenner, kendini amatör model ve Jenner’ın baba tarafından kardeşi olarak tanımlıyor. Instagram’ı sallayan Kardashian – Jenner İmparatorluğu’nun sürpriz üyesi, ailenin kara koyunu olmaya aday.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Finans teknolojileri.
  3. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  4. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  5. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  6. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

5 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...