Yılın en önemli 10 bilimsel gelişmesi

2017 yılı henüz bitmemesine rağmen bir çok alanda tarih yazacak nitelikte bilimsel gelişmeler yaşandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

2017 yılı insanlığı adeta bir bilim kurgu filminin içine fırlattı; organ üretmek için insan hücresi yenilemesi yapılması, gen düzenleme teknikleriyle genetik hastalıkları engelleme çalışmaları, yörüngedeki roketlerin geri döndürülmesi ve daha bir sürü şey. Üstelik bütün bunlar Ağustos ayına kadar olan zamanda gerçekleşti. Daha önümüzde 4 ay var. Son 8 ayda çok fazla yenilik yaşandı; bilimsel yenilikler hayatlarımızı daha güvenli, daha kolay ve daha keyifli hale getirdi.

İşte bu yılın en önemli bilimsel gelişmelerinden on tanesi:

ABD’deki bilimciler ilk kez insan embriyosunu düzenledi

27 Temmuz 2017 – Portland’daki araştırmacılar, gen düzenlemede önemli bir yeniliğe imza attı. CRISPR adı verilen devrim niteliğindeki gen düzenleme tekniğinden yararlanılarak, kalp rahatsızlığı ile bağlantılı bir gen başarılı şekilde insan embriyosundan silindi.

Bilimciler nihayet metalik hidrojen üretti

27 Ocak 2017 – Dünyada ilk kez sıvı hidrojene yaklaşık beş milyon atmosfer basıncı uygulanarak metalik hidrojen elde edildi. Bu, bizim deniz seviyesindeyken hissettiğimiz basıncın yaklaşık beş milyon katı. Hidrojen metalik haldeyken tam bir üstün iletken görevi görebiliyor. Böylece, enerji depolamasından füze bilimine kadar her şeyde devrim yaratma potansiyeline sahip.

Bilimciler bizim için en uygun koşullara sahip bir gezegen keşfetti

19 Nisan 2017 – Avrupa Güney Rasathanesi, dünya dışı yaşam için bu zamana kadarki en uygun gezegeni buldu. Bulunan gezegene LHS 1140b adı verildi. Bu gezegen, Dünya’dan 40 ışık yılı uzaklıktaki bir yıldızın yaşama elverişli bölgesinde bulundu. Tıpkı Dünya’nın Güneş’ten aldığı güneş ışığı gibi, LHS 1140b de LHS 1140 adlı yıldızdan ışık alıyor. Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi‘nden Jason Dittmann, “Bu gezegen son on yılda gördüğüm en heyecan verici gezegen. Dünya dışında yaşama dair kanıtlar bulmak söz konusuysa bu gezegenden daha uygun bir örnek yok.” diyor.

İnsan vücudunun içindeki ilk gen düzenlemesi CRISPR ile yapıldı

1 Haziran 2017 – Bilimciler, ilk kez bir insan bedeninin içinde CRISPR (bu zamana kadarki en uygun gen düzenleme tekniği) kullandı. Yapılan işlemde, tümör büyümesine sebep olan mekanizmayı durdurmak için, 60 kadının serviksine gerekli DNA kodlamasını taşıyan bir jel uygulanarak insan papilloma virüsünün yok edilmesi amaçlandı.

Organlar yeniden üretilebilir, insan beyin dokusu yenilenebilir

1 Mayıs 2017 – Onarıcı tıp alanında büyük gelişmeler kaydedildi. Kuzey Karolina’daki The Wake Forest Onarıcı Tıp Merkezi, yapay şekilde insan dokusu, hatta organ üretilmesi için çalışmalar yürütüyor. Bu gelişmeler sayesinde bir gün zarar görmüş bir sinir onarılabilir hatta kol, bacak ve organların tamamı yeniden üretilebilir.

DeepMind, yapay zekaya yürümeyi öğretti

11 Temmuz 2017 – Google DeepMind, bir yapay zekaya karmaşık ortamlarda hareket edebilmeyi öğrettiğine dair bir makale yayınladı. Bize komik görünebilir fakat otonom yapay zeka hareketi için çok önemli bir adım.

SpaceX’in geri döndürülen roketi tarih yazdı

30 Mart 2017 – SpaceX, kullanılmış bir Falcon 9 roketini yeniden fırlatıp yeniden geri getirerek tarih yazdı. Bu gelişme her bir fırlatma için 18 milyon Dolar kar sağlama potansiyeline sahip.

Sıvı dolu paketler kuzuların rahim dışında büyüyebilmesini sağlıyor

26 Nisan 2017 – Phildelphia Çocuk Hastanesi’ndeki fizikçiler, 37 haftadan erken doğan prematüre çocukların ölüm ve hastalık risklerini engellemek için sentetik bir cihaz kullanarak kadın rahmini taklit etti.

Kuantum bilgisayarındaki yeni gelişme dünyamızı değiştirecek

28 Temmuz 2017 – Moskova’da düzenlenen Kuantum Teknolojileri Konferansı’ndan 51 kübitlik kuantum bilgisayarı tanıtıldı. Böylece teknolojiye birçok yeni kullanım alanı kazandırılacak.

Google AlphaGo beş kişilik grubu yendi

29 Mayıs 2017 – 2016’da bilgisayarda Go oynadığı bir insanı yenen Google DeepMind bilgisayarı, dünyanın en profesyonel Go oyuncularından beşinden oluşan bir takımı yendi.

2017 dünyaya ne tür olumsuzluklar getirirse getirsin, bu yıl insanlık tarihinde çığır açtı diyebiliriz. Üstelik henüz yıl bitmedi.

Kaynak: Futurism

2017’deki bilimsel gelişmelere bakınca insan kendini bir bilim kurgu filminin içindeymiş gibi hissediyor. Yıl henüz bitmemesine rağmen birçok alanda birçok bilimsel gelişme yaşandı. İşte yılın en önemli 10 bilimsel gelişmesi:

 • ABD’deki bilimciler ilk kez insan embriyosu düzenledi
 • Bilimciler nihayet metalik hidrojen üretti
 • Bilimciler bizim için en uygun koşullara sahip gezegen keşfetti
 • İnsan vücudunun içindeki ilk gen düzenlemesi CRISPR ile yapıldı
 • Organlar yeniden üretilebilir ve insan beyin dokusu onarılabilir
 • DeepMind yapay zekaya yürümeyi öğretti
 • SpaceX’in geri döndürülen roketi tarih yazdı
 • Sıvı dolu paketler kuzuların rahim dışında büyüyebilmesini sağlıyor
 • Kuantum bilgisayarındaki yeni gelişme dünyamızı değiştirecek
 • Google AlphaGo 5 kişilik ekibi yendi


2 yanıt

 1. Arda avatarı
  Arda

  Merhaba İngilizcede “physician” diye bir kelime ver tıp doktoru/hekim anlamına geliyor. Sanırım Philadelphia Çocuk Hastanesi’nde de bu hekimler çalışıyordur, fizikçiler değil.

Yorumunuz: