Google ile yürüme öğreniyorum

Google'ın yapay zeka kolu DeepMind, sanal figürlere pekiştirmeli öğrenme ile zorlu ortamlarda yürüyebilmeyi öğretti. Ortaya ilginç görüntüler çıktı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

En yeni yapay zeka araştırmalarını incelemek ilginç bir deneyim olabilir. Bir yanda en son teknoloji örneği deneyleri inceleyip konu hakkında makaleler hazırlıyor, yeni fikirler ve yöntemler geliştirerek belki de tarihin en büyük teknolojik devrimine yol açacak bir teknolojiyi geliştiriyorsunuz. Diğer yanda ise baktığınız şey son derece garip ve komik.

Burada bahsettiğimiz şey Google’ın yapay zeka kolu DeepMind tarafından ‘Zengin Ortamlarda Hareket Kabiliyetinin Ortaya Çıkışı‘ adı verilen yeni bir makale. Araştırma, pekiştirmeli öğrenmenin (reinforcement learning) bir bilgisayara tanıdık olmayan ve karmaşık ortamlarda hareket etmeyi nasıl öğrettiğini inceliyor. Bu temel araştırma sonucunda, gelecekte evinize alacağınız robotlar, daha önce hiç görmedikleri bu ortamda nasıl hareket edeceklerini kolayca tespit edebilecekler. İnanmıyorsanız aşağıdaki videodan DeepMind’ın biriminin hareketlerini inceleyebilirsiniz:

Videodaki çubuk şeklinde figürün yaptığı her şey deneme yanılma yöntemi ile kendi başına öğrenildi. Zıplamak, eğilmek vs. gibi tüm hareketlere yapay zeka kendisi karar verdi. Araştırmacıların yaptığı tek şey yapay zekaya A noktasından B noktasına gitmesini söylemek ve çevresinde ne olduğunu görebilmesini sağlayacak sanal algılayıcılar vermekti. Bilgisayar nasıl ilerleyebileceğini kestirmek için farklı hareketleri tek tek denedi. İşe yaradığını gördüğü hareketleri, yeni karşılaştığı engellerde de kullanmaya çalıştı.

Buradaki en büyük yenilik, araştırmacıların zorlu ortamların yapay zeka birimine karmaşık hareketleri nasıl öğrettiğini inceleyebilmesi oldu. Örneğin videoda yapay zeka biriminin yüksek engelleri aşmak için dizini dayayıp oradan güç almayı öğrendiği görülüyor. Genellikle pekiştirmeli öğrenme yönteminin ürettiği davranışlar çok hassas olur ve bilinmedik ortamlarda kullanıldığında işe yaramaz. (Bir bebeğin evdeki merdivenleri kullanabilmesi ancak yürüyen merdivenle karşılaşınca şaşırması gibi). Ancak bu araştırma durumun her zaman böyle olmadığını, pekiştirmeli öğrenmenin karmaşık hareketleri öğrenmek için de kullanılabileceğini gösteriyor.

Mesela:

Kaynak: The Verge

Google'ın yapay zeka kolu DeepMind tarafından 'Zengin Ortamlarda Hareket Kabiliyetinin Ortaya Çıkışı' adı verilen yeni bir makale, pekiştirmeli öğrenmenin (reinforcement learning) bir bilgisayara tanıdık olmayan ve karmaşık ortamlarda hareket etmeyi nasıl öğrettiğini inceliyor. Bu temel araştırma sonucunda, gelecekte evinize alacağınız robotlar, daha önce hiç görmedikleri bu ortamda nasıl hareket edeceklerini kolayca tespit edebilecekler. İnanmıyorsanız aşağıdaki videodan DeepMind'ın biriminin hareketlerini inceleyebilirsiniz:

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği