Sosyal medyanın kralı her anlamda Facebook

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından dördünün sahibi Facebook Inc. her anlamda sosyal medyanın kralı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook şirketi, genellikle Facebook sosyal ağıyla aynı şeymiş gibi düşünülüyor. Halbuki aşağıdaki grafikten de görülebileceği üzere Facebook Inc. bundan çok daha fazlası. WhatsApp, Instagram, tabii ki Facebook ve Messenger olmak üzere şirket dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından dördüne sahip. Tek başına Facebook her ay 2 milyardan fazla insana ulaşıyor. Ayrıca WhatsApp ve Messenger da yakın zamanda bir milyardan fazla kullanıcıya ulaştı. WeChat ve Qzone’un sahibi Çinli şirket Tencent da bir milyar kullanıcıya ulaşmak üzere fakat yine de Facebook’un küresel başarısına yaklaşabilmiş değil.

Infographic: Facebook Inc. Dominates the Social Media Landscape | Statista

İşin sırrı reklam

Yukarıda adı geçen uygulamaların ortak noktası, reklam konusundaki başarıları. Sadece yüz milyonlarca kullanıcıya sahip değiller. Beğenilere ve geçmişte yapılan eylemlere dayanarak belirli grupları hedef alma yeteneğine sahipler. İşte bu yüzden sosyal medya reklamcılığı geçtiğimiz birkaç yılda çok büyük oranda büyüdü. Sadece ABD’de bile sosyal medya reklam gelirinin bu yıl 17,8 milyar Dolar’a ulaşması bekleniyor. 2018’de ise bu rakamlardan daha fazlasına ulaşılabileceği düşünülüyor.

Facebook şirketinin başarısına rağmen Twitter için aynısını söylemek pek mümkün değil. Twitter, ikinci çeyrekte kullanıcılarına yenilerini ekleyemedi. Yakın zamanda yayınladığı raporda Twitter toplamda 328 milyon kullanıcısı olduğunu belirtti. Bu rakam ilk çeyrekte açıklananla aynı. Araştırmacılar son çeyrekte Twitter’a dört milyon civarında yeni kullanıcı katılmasını bekliyorlardı.

Kaynak: Statista, Recode

Facebook şirketi, genellikle Facebook sosyal ağıyla aynı şeymiş gibi düşünülüyor. Fakat Facebook Inc. bundan çok daha fazlası. Şirket WhatsApp, Instagram, Facebook ve Messenger gibi en büyük sosyal medya platformlarından dördüne sahip. Bütün bu uygulamaların ortak noktası ise reklam konusunda oldukça başarılı olmaları. Sadece yüz milyonlarca kullanıcıya sahip değiller, belirli grupları hedef alarak reklam gösterme konusunda da başarılılar. Facebook'un başarısına rağmen Twitter için aynısını söylemek mümkün görünmüyor. Twitter, yakın zamanda açıklanan raporda toplamda 328 milyon kullanıcısı olduğunu belirtti. Bu rakam ilk çeyrekte açıklananla aynı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği