“Kameralara da şifreleme gelsin”

Foto muhabirler ve belgeselciler, çekimlerine sık sık el konulduğunu; bunun önlenmesi için kameralara da şifreleme özelliği getirilmesi gerektiğini söyledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

WhatsApp, Telegram, Signal gibi mesajlaşma uygulamalarının sunduğu uçtan uca şifreleme özelliği, tehlikeli konularda halkı aydınlatmaya çalışan gazetecilerin güvenli iletişim kurmasına imkan sağlıyor. Ancak foto muhabirler ve belgesel yapımcıları için kameralarda böyle bir özellik sunulmuş değil. Sık sık tehdit aldıklarını ve kameralarının ellerinden alındığını belirten foto muhabirler, kameralarda da şifreleme özelliği bulunmasını talep ediyor.

Basın Özgürlüğü Vakfı tarafından hazırlanan ve 150’den fazla belgeselci ve gazeteci tarafından imzalanan açık mektupta; Nikon, Sony ve Canon gibi kamera üreticilerinden, yapılan çekimlerin korunması talep edildi. Adalet adına, yapılan yanlışları ortaya çıkarmak için çalıştıklarını belirten gazeteci ve belgeselciler, kamera üreticilerini, ürünlere şifreleme özelliği eklemeye davet etti.

Yetkililer de tehdit, suçlular da

Vakfın yöneticisi Trevor Timm “Belgesel yapımcıları ve foto muhabirler dünyanın en tehlikeli bölgelerinde, çoğu zaman kendi yaşamlarını tehlikeye atarak haber değeri taşıyan olayları kamuoyuyla paylaşmaya çalışıyorlar. Sınır güvenlik görevlileri, yerel polis, istihbarat ajanları, teröristler ve suçlular; güvenli bir şekilde düzenlenmesi ve yayınlanması için taşınan çekimlere el koyuyorlar.” diyor.

Yazışma uygulamalarının yanı sıra, iPhone’da ve bazı Android cihazlarda veri depolamak da daha elverişli hale geldi. Bu durum özellikle, kişisel verilere ulaşmak isteyen devlet takibinin önüne geçmede kilit rol oynuyor. Film yapımcıları, diğer alanlarda oldukça gelişen şifreleme seçeneklerinin kamera güvenliği konusunda geride kaldığını ve çalışmalarını tehlikeli bir şekilde savunmasız bıraktığını belirtiyor.

“Rekabet avantajı sağlayacaktır”

Açık mektupta “Yaptığımız çekimlerin daha güvenli bir cihaza aktarılmasına kadar geçen kritik bir zaman dilimi bulunuyor. Film yapımcıları ve foto muhabirler olarak hem kendi güvenliğimizi hem de kaynaklarımızın güvenliğini sağlamak adına, şifreleme özelliği ile birlikte gelen kameralar satın almak istiyoruz. Bu özellikleri ürünlerinize eklemeniz, böyle bir özellik sunmayan diğer kamera üreticileri karşısında size rekabet avantajı sağlayacaktır.” ifadelerine yer verildi.

Mektubun üzerine Nikon tarafından yapılan bir açıklamada direkt olarak şifreleme özelliğinden bahsedilmese de her zaman piyasanın isteklerinin göz önünde bulundurulduğu ve ürünlerin, kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde geliştirildiği dile getirildi. Sony ve Canon ise yorum talebine yanıt vermedi.

Kaynak: ZDNet

Mesajlaşma uygulamalarında ve akıllı telefonlarda kullanılan şifreleme teknolojileri, gazetecilerin ve aktivistlerin mahremiyetini korumalarına ve faaliyetlerini sürdürmelerine yardımcı olurken, görsellerle çalışan foto muhabirler ve belgesel yapımcıları için benzer bir seçenek bulunmuyor. Kameralarda şifreleme özelliğinin olmaması sebebiyle, yaptıkları çekimlere sık sık el konulduğunu belirten foto muhabirler ve belgeselciler, bu soruna bir çözüm üretilmesi için kamera üreticilerine çağrıda bulundu. Nikon, kullanıcılardan gelen önerilerin değerlendirildiğine dair genel bir yanıt verirken Canon ve Sony bu çağrı karşısında bir açıklamada bulunmadı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği