Signal artık masaüstünde kullanılabiliyor

Güvenliği ve mahremiyete verdiği önemle ünlü mesajlaşma uygulaması Signal, mobil cihazların ardından artık masaüstünde de kullanılabiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Üstün güvenlikli chat uygulaması Signal artık bilgisayarlarda da kullanılabiliyor. Edward Snowden, Matt Green ve Bruce Schneider gibi aktivistler ve güvenlik uzmanlarından, şifreleme sistemi sebebiyle övgü alan uygulama uzun süredir iPhone ve Android kullanıcıları tarafından kullanılabiliyordu. (Signal’in kriptografisi Facebook Messenger ve Whatsapp gibi popüler mesajlaşma uygulamaları tarafından da kullanılıyor.) Ancak bugüne dek bilgisayarlarda kullanılamayan uygulama, tüm platformlarda kesintisiz bir şekilde mesajlaşmak isteyen kullanıcılar için sorun yaratıyordu.

Geçtiğimiz Nisan ayında Android kullanıcıları için masaüstü desteği sunan Signal, şimdi de iOS kullanıcıları için aynı hizmeti sunuyor. Böylece kullanıcılar mobil hesaplarını masaüstü hesapları ile eşleştirerek her iki cihazdan da mesajlaşabilecek. Tüm iOS kullanıcılarının, masaüstü versiyonu ile uyumlu çalışması için mobil uygulamalarını güncellemesi gerekiyor. Eşleştirme, Whatsapp’ın web uygulamasında olduğu gibi QR kodu kullanılarak yapılıyor.

Çoklu platformda güvenlik daha zor

Uçtan uca şifreleme kullanan uygulamalar için masaüstü desteği sağlamak oldukça zor bir iş. Çünkü çözümleme anahtarının her cihazda saklanması gerekiyor. Bu anahtarı tüm cihazlara dağıtmak da güvenlik seviyesini düşürmek anlamına gelebiliyor.

Apple iMessage uygulamasında bu problemi her cihaza kendine has bir anahtar oluşturarak çözdü. Bu yöntemde her cihaza aynı mesajın bir kopyası gidiyor. Signal’in ana yazılımcısı Moxie Marlinspike kendi çözümlerinin daha karmaşık olduğunu söylüyor. Signal’de tüm cihazlarda aynı kod kullanılıyor. Marlinspike “Signal’de bir kimlik anahtarı var. Masaüstü hesabı ile eşleştirme yaptığınızda bu anahtar masaüstü cihaza gönderiliyor. Tüm bağlantılarınız buradan size ulaşabiliyor. Böylece kimliğiniz ya da parmak iziniz aynı kalabiliyor.”  şeklinde konuştu.

Kaynak:  Tech Crunch

Üstün güvenlikli chat uygulaması Signal uzun süredir iPhone ve Android kullanıcıları tarafından kullanılabiliyordu. Ancak bugüne dek bilgisayarlarda kullanılamayan uygulama, tüm platformlarda kesintisiz bir şekilde mesajlaşmak isteyen kullanıcılar için sorun yaratıyordu. Geçtiğimiz Nisan ayında Android kullanıcıları için masaüstü desteği sunan Signal, şimdi de iOS kullanıcıları için aynı hizmeti sunuyor. Böylece kullanıcılar mobil hesaplarını masaüstü hesapları ile eşleştirerek her iki cihazdan da mesajlaşabilecek.Bir yanıt

Yorumunuz: