Kamera üreticileri kripto çağının gerisinde kaldı

Önemli kamera üreticileriyle iletişime geçen ZDNet, ürünlerine kripto özelliği getirmeyi düşünüp düşünmediklerini sordu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Foto muhabirlerin ve film yapımcılarının kamera üreticilerine bir mektup göndererek kameralara basit bir güvenlik özelliği koymasını talep eden mektubun ardından bir yıldan fazla zaman geçmişken bu anlamda çok az ilerleme kaydedildi.

Basın Özgürlüğü Kuruluşu’nun (Freedom of Press Foundation) açıklamasına göre 2016’nın sonlarına doğru gönderilen mektupta, foto muhabirlerini sınır güvenliği memurlarından, yerel polisten, gizli ajanlardan, teröristlerden ve sabıkalılardan gelebilecek çeşitli tehditlerden korumak için kamera üreticilerinin kameralara kriptolama özelliği getirmesi talep ediliyordu.

Foto muhabirlerinin karşılaştığı tehditlerin sayısı hala oldukça fazla. US Press Freedom Tracker, geçtiğimiz yıl muhabirlere karşı yapılan 125 olay kaydetti. Yaşanan olaylar arasında kameralara ve muhabirlere zarar vermek gibi çeşitli hareketler var. Artık iPhone’larda, Android telefonlarda, bilgisayarlarda ve anlık mesajlaşma uygulamalarında kriptolama özelliği olsa da kamera üreticileri bu alanda geri kalmış durumda. Kriptolama özelliği sadece kaydedilen görüntüleri meraklı gözlerden korumakla kalmıyor aynı zamanda bazen kendi canları pahasına yolsuzlukları veya suistimalleri gün yüzüne çıkarmak için çalışan insanları koruyor. Kriptolama özelliğinin olmaması, muhabirleri ya kendilerine yardım eden insanları risk altında bırakmak ya da iPhone gibi daha düşük kapasiteli ama kripto özelliği bulunan cihazları kullanmak zorunda bırakıyor.

Şirketler araştırma için bile yatırım yapmıyor

ZDNet kamera üreticileriyle görüşüp cihazlarına kripto özelliği getirmeyi düşünüp düşünmediklerini sordu. Olympus sözcülerinden biri “Önümüzdeki yıl fotoğraf ve video ürünlerimize kripto teknolojisi uygulama taleplerini gözden geçirmeye devam edeceğiz.” dedi. Canon ise ‘ileriye yönelik ürün veya yenilikler hakkında yorum yapmalarına izin verilmediğini’ belirtti. Sony de kamera kriptolamayla ilgili herhangi bir yol haritası olmadığını söyledi. Nikon sözcülerinden biri “Şirketimiz değişen piyasa ihtiyaçlarını sürekli olarak takip ediyor ve fotoğrafçılardan aldığı geri bildirimleri göz önünde bulunduruyor. Kullanıcılarımızın ihtiyaçlarına en uygun ürün özelliklerini değerlendirmeye devam edeceğiz.” dedi. Fuji ise herhangi bir geri dönüş yapmadı.

Basın Özgürlüğü Kuruluşu Yönetici Müdürü Trevor Timm ZDNet’e yaptığı açıklamada “Kameralarına kripto özelliği getirmek bir yana büyük kamera üreticilerinin bu konuda araştırma yapmak için kaynak yatırımı bile yapmaması son derece üzücü. Umarım kamera şirketleri en önemli ve en çok tehlike altında olan müşterilerinin ihtiyaçlarına kulak verir.” şeklinde konuştu.

Kaynak: ZDNet

Foto muhabirler ve film yapımcıları, 2016'nın sonuna doğru kamera üreticilerine bir mektup göndermişti. Mektupta foto muhabirlerini sınır güvenliği memurlarından, yerel polisten, gizli ajanlardan, teröristlerden ve sabıkalılardan gelebilecek çeşitli tehditlerden korumak için kamera üreticilerinin kameralara kriptolama özelliği getirmesi talep ediliyordu. Fakat bu anlamda hala pek bir gelişme kaydedilmiş değil. Kamera üreticileriyle görüşüp ürünlerine kripto özelliği getirmeyi düşünüp düşünmediklerini soran ZDNet birçok şirketin yakın zamanda bu konuda bir şey yapmayı düşünmediğini söylüyor.

1 Yorum

  • Kamera üreticileri mobil çağını da yakalayamamış ve popülerliğini cep telefonlarına kaptırmıştır. Kripto ya bu şekilde bakmaları tuhaf.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği