4 dolara akıllı telefon

Hindistanlı Ringing Bells şirketi aylar süren tartışmaların ve incelemelerin ardından 4 dolarlık akıllı telefonu Freedom 251'in dağıtımına başlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hindistanlı Ringing Bells adlı şirket Şubat ayında 4 dolarlık akıllı telefon üreteceğini açıkladığında bu kimseye inandırıcı gelmemişti. Hindistan Cep Telefonu Birliği (ICA) şirkete ulaşıp bir akıllı telefonu nasıl bu kadar ucuza satabildiklerinin kanıtlanmasını istemişti. Freedom 251 adı verilen telefonun asla piyasaya sürülmeyeceğine inanan büyük bir çoğunluk vardı.

ICA, Ringing Bells şirketini potansiyel dolandırıcılık iddiaları ile suçlayarak, en ucuz materyaller kullanılsa bile bir akıllı telefonun temel özelliklere sahip olması için en az 40 dolar harcanması gerektiğini açıkladı. Ringing Bells ise Freedom 251’in Android 5.1 sürümünü çalıştıracağını, 4 inç ekran, 1,3 GHz dört çekirdekli işlemci, 1 GB RAM, 8 GB dahili bellek, 1.450 mAh batarya, arkada 3,2 megapiksel kamera önde de 0,3 megapiksel kamera olacağını belirtiyordu.

Bu tartışmalar yetmezmiş gibi Freedom 251 adı ile gösterilen telefonun aslında Çin’de 54 dolara satılan Adcom Ikon 4 adlı telefonun yasa dışı şekilde düzenlenmiş versiyonu olduğu ortaya çıktı. Ayrıca Freedom 251’in kullandığı uygulama görsellerinin iOS’tan birebir alındığı anlaşıldı.

Araştırmalar sırasında Ringing Bells’in yöneticisi Mohit Goel sakinliğini koruyarak “Şirketimizi inceleme ihtiyacı hisseden tüm devlet yetkilileri ile iş birliği yapmaya hazırız. En ucuz, kaliteli ürünleri müşterilerimize sunacağımızdan şüpheniz olmasın” şeklinde konuştu. Bunun üzerinden geçen birkaç ay içerisinde Ringing Bells, Freedom 251 için 70 milyon sipariş aldı. Bu siparişler 30 Haziran tarihinden itibaren gönderilmeye başlanacak.

Her satılan telefonda zarar edilecek

Mohit Goel “Hatalarımızdan dersler çıkardık ve ürünü oluşturana kadar sessiz kalmaya karar verdik. Şu anda 4 inçlik çift sim kartlı telefonumuz dağıtıma hazır. Haklı çıkmanın huzurunu yaşıyorum” diyerek, şirketin her satılan telefonda para kaybettiğini ancak amaçlarının kırsal kesimlerde yaşayan fakir Hindistan vatandaşlarının dijital dünyaya erişimini sağlamak olduğunu vurguladı.

Telefonun özellikleri de güncellendi. Arka kameranın 8 megapiksel, ön kameranın ise 3,2 megapiksel olacağı belirtildi. Ayrıca bataryanın da 1.800 mAh olacağı ifade edildi. Diğer özelliklerin önceden belirtildiği gibi olacağı belirtildi. Telefon siyah ve beyaz olarak satılacak.

Şirket ayın sonuna kadar 2,5 milyon siparişi göndermeyi, daha sonra da ayda 200 bin cihazın dağıtımını yapmayı planlıyor. 4 dolarlık telefonun nasıl çalışacağını hala kimse bilmiyor. Eğer ünlü şirketlerin son çıkan telefonlarını kullanmaya alıştıysanız Freedom 251 size oldukça yavaş gelebilir ancak bu özellikler, dokuz yıl önce piyasaya sürülen ilk iPhone’un özelliklerinden daha iyi ve o cihaz 599 dolara satılıyordu.

Hindistan'da faaliyet gösteren Ringing Bells adlı şirketin Şubat ayında tanıttığı ve 4 dolara satacağını açıkladığı Freedom 251 adlı telefon bu ayın sonundan itibaren gönderilmeye başlanacak. Açıklandığı dönemde büyük tartışmalara sebep olan ve dolandırıcılık iddiaları ile suçlanan şirket bu dönemde 70 milyon sipariş aldığını ve bu siparişleri dağıtmaya 30 Haziran'dan itibaren başlayacağını belirtti. Freedom 251 şu özelliklere sahip olacak: 4 inç ekran, 1,3 GHz dört çekirdekli işlemci, 1 GB RAM, 8 GB dahili bellek, 1.800 mAh batarya, 8 megapiksel arka kamera 3,2 megapiksel ön kamera.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği