Haftanın Özeti: 79

25 Nisan – 1 Mayıs 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema / TV /Kültür / Sanat

 • Disney, Nokia’nın 360 derece çekim yapabilen sanal gerçeklik kamerası Ozo ile bazı filmlerin setlerinden canlı yayın yapacak.Yıldız Savaşları, Indiana Jones ve Marvel filmlerinin haklarını elinde bulunduran Disney’den gelecekte etkileyici içerikler bekleyebiliriz.

 • Disneydemişkenmerakla beklenen Star Wars VIII’den bir gelişmeyle devam edelim. Yönetmen Rian Johnson kişisel blogunda film setinden iki fotoğraf karesi paylaştı.

tumblr_o6d01201Lk1qzsjdko1_1280

 • 27 Mayıs’ta gösterime girecek X-Men: Apocalypse’in son fragmanı yayınlandı.

 • Sony bir süredir çalışmalarını sürdürdüğü Emoji Filmi’nin tamamen bir akıllı telefonun içinde geçeceğini açıkladı.2017’de gösterime girmesi beklenen filmde bazı akıllı telefon uygulamalarının logolarının karakter olarak rol alacağı duyuruldu.

emoji movie

 • Ünlü defter markası Moleskine,televizyon tarihinin pek çok rekorunu elinde bulunduran Game of Thrones dizisine özel 4defterden oluşan bir seri hazırladı. Tanıtımını da dizinin meşhur jeneriğinibu defterlerin sayfalarıyla canlandırarak yaptı. Bir kere izlemek yetmiyor.

 • Çekimlerine yönelik gelişmeleri paylaştığımız Türk Hava Yolları – Batmobile reklamı yayına girdi.

https://www.youtube.com/watch?v=n0y7NzMCR8s

 • Youtube ve Soundcloud’u yepyeni bir arayüzde birleştirerek bütün cihazlarından müzik dinleten yeni bir girişim: stereoso(yılın sonuna doğru yayında).
 • Online müzik konusundaki sorunların büyük bir bölümünün(sanal para birimi Bitcoin’den aşina olduğumuz) Blockchain ile çözülebileceğini söylesek ne derdiniz? İlginiziçektiyse buyrun.
 • Müzisyenlerin en büyük sorunlarından biri de şarkılarını barındıracakdüzgün(ve uygun bedelli) bir hizmet bulmak. Bu konuda en sık kullanılan SoundCloud fiyat tarifesiyleçoğu müzisyeni baştan kaçırıyor. Riff Stash adlı yeni girişim ise bütün bu işlemleri ücretsizsunuyor. Format dönüşümü, saklama, cihazlardan dinleme ve dahası (aynen SoundCloud gibi bir Almanya girişimi).
 • The New Yorker dergisi Youtube kanalında son 10 yılın popüler dans akımlarını sıralamış.Tamamına yabancı kalmış olmanınhüznü içindeyiz (bizimkiler için de kayıtlara başlasak iyi olacak çünkü yakında onların dahatırlayanı kalmayabilir).

 • Çağdaş Türk sanatının usta isimleri ile genç imzalarını bir araya getirmeyi hedefleyenSanat Gezginitablodan heykele birçok sanat eserinin sergilenmesi ve satışına aracılık ediyor.
 • Bu yıl 23-25 Eylül 2016 tarihleri arasında Haliç Kongre Merkezi‘nde 4. edisyonu düzenlenmesi plânlanan ArtInternational sanat fuarı, fuar yönetiminin ortak kararı ile ertelendi. Alınan kararda tüm dünyada düzenlenen saldırıların etkin olduğu söylenirken, tek nedenin bu olmadığı da belirtiliyor.

Haftayı yine ilginç bir TED sunumuyla kapatalım. Sanat Tarihçisi Elizabeth Lev, dünyanın en etkileyici ve gizemli sanat eserlerinden biri olarak kabul edilen Michelangelo’nunyıllar boyu süren emeğinin ürünü (yılda 5 milyon ziyaretçiyi kendine çeken) Sistine Şapeli’nin hiç duyulmamış hikayesini anlatıyor.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekleriz.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek içinaşağıdayer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerdenerkenhaberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

7 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği