Haftanın Özeti: 73

14 - 20 Mart 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema / TV / Kültür / Sanat

 • Fotoğraf sanatçısı Andre Goncalves, Avrupa’nın birçok ülkesini gezerek pencereleri fotoğraflamış ve etkileyici kolajlarlarla ‘Dünyanın Pencereleri‘ adlı bir sergiye dönüştürmüş.

windowsoftheworld

 • 7 bölgede, 14 ilde toplam bin 542 ile yapılan görüşmelerle gerçekleştirilen Libronet Okur Profili Ve Kitap Satınalma Davranışları Araştırması Türkiye’deki kitap okuma alışkanlığı üzerine çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Araştırmaya göre yüzde 32 hiç kitap okumuyor. En az okuyan bölge Akdeniz, evliler bekarlara, kadınlar erkeklere göre daha çok kitap okuyor.
 • Sinema tarihinin en etkileyici tiradlarından sayılan The Great Dictator filminin o meşhur sekansına yönelik etkileyici bir remix. Zamanın ruhuna da fena halde uygun.

http://youtu.be/WibmcsEGLKo

 • Online video izleme hizmeti Netflix’in dünyadaki yayılımıbüyük ses getirdi. Ancak bütün bu sürecin içinde gözden kaçan bir işlevi de var: Netflix küresel, monoblok bir kültür yaratıyor.
 • Televizyonun siyah-beyaz yıllarında hayatımıza giren bilim-kurgu hikayesi Star Trek’in hayranları tarafından çekilen ve Kaptan Kirk’ün göreve gelmeden önceki zamanlara dair bir kurguya oturan yarı-amatör Axanar adlı yapım Star Trek’in haklarını elinde bulunduran CBS tarafından mahkemeye verilmişti. Tam olarak hangi hakların ihlal edildiğini sorgulayan mahkeme ilginç bir yanıtla karışlaştı: Klingon! Klingon, Star Trek filmi içinde konuşulan kurgu (icat edilmiş) dillerden biri. BONUS BİLGİ: Klingon dili kendine has Wiki sürümüne; hatta dil kursuna dahi sahip.

57cf9434-328e-461f-9790-f3fd9e9ec432

 • Harrison Ford ile özdeşleşen Indiana Jones karakteri yine Ford ile beşinci kez beyazperdeyle buluşmaya hazırlanıyor. Disney tarafından çekilecek filmin arkasında yine Steven Spielberg olacak. Öncelike 4 bölümün 2 milyar doları aşkın ciro yapmış olmasının payını unutmak mümkün değil elbette ancak 73 yaşındaki Harrison Ford‘un bir aksiyon filminde ne kadar ‘heyecanlandırıcı’ olabileceği merak konusu.

indy

 • Almanya / Berlin kökenli online müzik girişimi Soundcloud bu hafta Sony ile işbirliği anlaşması imzaladığını ve stream müzik hizmeti sunmaya başlayacağını açıkladı. Şirket öncesinde bağımsız yapım şirketi Merlin ve Universal Music Group gibi devlerle de anlaşmaya varmıştı.
 • Müzik dünyasında bir diğer anlaşma da sektörün en büyük oyuncularından Spotify tarafından geldi. Karmaşık lisanslama anlaşmaları yüzünden hak sahiplerini mağdur ettiği gerekçesiyle davalık olan hizmet davalarını geri çekmeleri karşılığında 20 milyon dolar telif bedeli ödemeyi kabul etti.
 • Cooper Hewitt Tasarım Müzesi bu yılki temasını güzellik olarak belirledi. Sergi yedi çeşit güzellik olduğunu savunuyor: Abartılı, Sınır Tanımaz, Ortaya Çıkan, Şekil Değiştiren, Ruhani, Çapraşık ve Saf. Detaylar ilginç.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarda paylaşmayı lütfen ihmal etmeyin.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için yine aşağıda yer alan forma e-posta adresinizi girmeniz yeterli.
Etiketler:

23 Yorum

 • Pazar günlerinin vazgeçilmezi oldun abi. Guzel bilgiler veriyorsun. Allah parmaklarına güç versin ??

 • Merhaba,

  Yazıda gözüme çarpan bir kaç küçük yazım hatası gözüme çarptı:

  5.sayfada Batman’ın aracı Batmobile yerine Superman’ın -aslında var olmayan- aracı Supermobile yazılmış.
  6.sayfanın ilk haberinde ise pencereler ile kapılar karıştırılmış sanırım.

  Yine keyifle okuduğum, günümün muhtemelen en verimli 45 dakikasına tekabül eden paylaşımınız için teşekkür ediyorum. 6 yıldır her Apple sunumunu canlı takip eden biri olarak 21 Mart etkinliğinden haberdar değildim; ta ki burada okuyana kadar…

   • Evet haklısınız. Haberin kaynağı cümlenin sonundaymış, ben altındaki video olarak algılayıp atladım hemen. Haberi bile adam akıllı okumamışım.

    Bu arada, sayfalar dolusu içerikteki bir iki yazım hatasını haber vermek amacıyla yazılan bir kaç cümlelik yorumu bile doğru düzgün yazamamış olmama ne demeli bilmiyorum:) Çok utandım. Gözlerim hala “düzenle” butonunu arıyor, WhatsApp’da bile göndermeden önce 3 kere kontrol eder oldum.

 • “Şirkete ait bir Boeing 777 uçağıyla Auckland (Yeni Zelanda) – Doha (Dubai) arasında gerçekleştirilecek uçuş 14 bin 539km menzile sahip olacak” cumlesinde yazan Doha (Dubai) ifadesinin dogrusu Doha (Katar) olacak sanirim.

 • küçük bir düzeltme önerisi yapabilirim; ‘Welcome To The Post-Work Economy’ makalesinde bahsedilen ‘real wages’ reel ücretler anlamında kullanılmış, nominal olarak bir ücret artışı olsa da reel olarak ücretlerin artmadığı anlatılmak istenilmiş. Yani artışlar enflasyondan fazla gerçeklememiş. Makalede geçen %10 dan fazla olan işsizlik rakamı ise resmi rakam değil, resmi rakamlara eklenmeyen eksik istihdam (underemployment) eklenince oluşan rakam.

  • Çok teşekkür ediyorum değerli katkılarınız için. Haklısınız; benim kurduğum cümle yanıltıcı olabilir. Söylediğiniz şekilde güncelledim. Selamlar, sevgiler.

 • Bu sefer yazılarınız da çok harf hataları görmeye başladım. Bunları edit eden sanırım sizden başkası.

  • Bu hafta çok zor şartlarda ve sağlık sebeplerinden dolayı tek gözümle yapmak zorunda kaldım. Ondan olmalı. Sabah tekrar üstünden geçerek düzelttim. Uyarı için teşekkürler (fakat bu tip uyarılarda gözünüze çarpan hataları da yoruma eklerseniz daha yardımcı ve faydalı olur).

   Selamlar.

 • Hemen hemen her sağlık haberinizde aklıma, “Eğer laboratuvarda bir fareysen her hastalığının çözümü vardır” sözü geliyor.

 • Bu hafta da süper :)
  Tesekkürler!
  5. Safyada düzeltme: Lautlence >> Hautlence olacak

 • Emeğinizin karşılığını bol bol almanız ümidiyle. Ellerine sağlık sayın abim

 • Her pazartesi sabahının ilk işi olarak haftanın özetlerini okuyorum.Emeklerinize ve Ellerinize sağlık

 • Arşivlerde aradığını bulmak çok zor. Örneğin; Mr Robot Dizisi ile ilgili bir başlık hatırlıyorum. Arama yaptım ancak bulmak nasip olmadı.

 • Abi Seni takip edemediğim bir hafta kendimi cahil kalmış hissediyorum :)
  küçük bir sitemim var; bu kadar bilgi olan bir blogta ihtiyacım olan bir bilgiye tekrar ulaşmak istediğimde,aradığımı bulmak için çok uğraş vermem gerekiyor.
  arşiv için biraz geliştirime gerekiyor sanki :)

  Her bilgi için çok teşekkür ederim.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Haftalık Bülten Aboneliği