Haftanın Özeti: 53

26 Ekim – 1 Kasım 2015 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema / TV / Kültür / Sanat

Sinema, TV, müzik ve sanat dünyasından gelişmeler.

 • Photoshop sanatının güzide örneklerinden biri bu hafta dünya liderlerini topuz saçla taçlandırdı.
 • 5 yıl önce ortaya çıkan bir skandalda sanat uzmanları tarafından onaylanarak açık arttırmaya çıkan ve milyonlarca dolara el değiştiren sanat eserlerinin sahte olduğu ortaya çıkmıştı (o camiada enteresanlığın sınırı yok). 33 milyon dolara varan bu gibi sahtekarlıklar büyük gürültü kopartıyor ancak kimileri bunun sanat camiasını olumlu yönde etkilediğini savunuyor. Şeffalık fobisiyle meşhur sanat dünyasının bu şekilde terbiye edileceğini savunan ilginç bir yaklaşıma göz atalım.
Dünyanın en ünlü sahte resim sanatçıları olarak kabul edilen Beltracchi çifti sanat dünyasının Bonnie ve Clyde’ı olarak anılıyor.
Dünyanın en ünlü sahte resim sanatçıları olarak kabul edilen Beltracchi çifti sanat dünyasının Bonnie ve Clyde’ı olarak anılıyor.
 • Ünlü İngiliz rock grubu Queen’in efsane şarkısı Bohemian Rhapsody 40 yaşına girdi. Haftanın sürprizi ise bu gizemli ve sıradışı şarkının resmi belgeseli oldu. Meraklısının kaçırmaması gereken 45 dakikalık bir tarih kesiti. Detaylar gerçekten heyecan verici.

 • Avrupa Komisyonu için gerçekleştirilen bir araştırma raporu (PDF) online müzik dinleme hizmeti Spotify‘ın hizmete girdiği ülkelerde korsan müzik tüketiminin düştüğünü ortaya çıkardı. EK BİLGİ: Türk müzikseverlerin damak tadı Spotify Türkiye tarafından açıklanan veriler ışığında ortaya çıktı.

 • Bu hafta CBS kanalında gösterime giren Supergirl, sonbaharın en yüksek izlenme oranına ulaşan dizisi oldu. 13 milyon kişinin izlediği ilk bölüm internetteki kopyalarında da gayet yüksek rakamlara ulaştı.

 • Disney-Pixar, zekice bir fikirle Inside Out filmi karakterlerini Star Wars filminin tanıtımında kullandı. Sinema tarihine yönelik enteresan bir ‘ilk’.

 • Teknoloji tarihinin en popüler figürü Steve Jobs, ölümünün ardından ‘ekmeğini yemeye’ niyetli pek çok yazar ve film yapımcısının akbaba gibi üşüşmesine sahne oldu. Ne var ki imzasını attığı ürünleri yüz milyonlar satan Jobs’un beyazperde macerası hep hüsranla sonuçlandı. Hakkındaki son uzun metrajlı film Steve Jobs da aynen Jobs gibi gişede büyük fiyasko yaşadı. Senaristi Aaron Sorkin filminin bir biyografi değil sanatsal bir portre olduğunu savunarak kendini kurtarma peşinde (KURTARAMADI).

 • Hayatımıza 1976 yılında giren Rocky (inanması zor gelse de) bir kere daha beyazperdeye yansıyacak. Ve evet; Rocky Balboa’yı 69 yaşına giren Sylvester Stallone canlandırıyor. Ama neyse ki bu sefer ringde boksör olarak değil; zamanında devirdiği Apollo Creed’in serseri ruhlu evladının antrenörü olarak. Creed yakında gösterimde.

 • Yaratıcı çalışmalarıyla adından söz ettiren FikirbazZenger, 6 aylık bir çalışmayla Kapadokya’nın en önemli açık hava müzelerinden Zelve Vadisi’ndeki 12 bin metrekarelik alanda bir video mapping çalışması sergiledi. Eser bölgenin Paleolitik çağdan başlayan tarihi 30 dakikalık bir animasyonla anlatılıyor. Gösterinin aşağıdaki kısa kesitini izlemenizi tavsiye ederim. Sanatsal yaratıcılığın teknolojiyle görkemli bir kesişimi.

 • 1995 yılında aramızdan ayrılan dünyanın en meşhur ressamlarından Bob Ross, TV programlarıyla Türkiye’de de dahi bir kuşağın zihnine kazınmış bir karakter. Ölüm yıldönümünü vesilesiyle (daha çok canlı video oyun yayınlarıyla bilinen) Twitch sitesi bir Bob Ross tarzı resim yapma maratonu düzenledi. İzlemeye başlayan bırakamaz; uyarmış olalım! (şuraya da hınzır, haylaz bir link konduralım).

1003bobrosstoc

 • LEGO, Çinli (muhalif) Sanatçı Ai Weiwei‘nin bir sergisi için verdiği LEGO siparişini ‘ürünlerinin siyasi amaçlarla kullanılmasını istemediği’ gerekçesiyle reddetti. Sanatçının Instagram hesabından duyrulan bu gelişme sosyal medyada geniş bir tartışmayı beraberinde getirirken ‘ticari sansür’ konusunu da gündeme taşıdı (Bu kendisinin LEGO şirketinden ikinci vetosu oluyor). EK BİLGİ: LEGO bu ay Çin’de açmayı düşündüğü Legoland için 300 milyon dolarlık bir anlaşma imzalamıştı.

aiweiwei-1

 • Harriet Klausner 63 yaşında hayata gözlerini yumdu. Belki kendisini tanıyan çok az kişi vardı ama hayatı boyunca çok kişiye hayrı dokundu. Kimliği hakkında pek bilgimiz olmasa da Klausner e-ticaret sitesi Amazon’da 31 bin 14 kitap eleştirisi yaparak tarihe geçmişti.
Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için yine aşağıda yer alan forma e-posta adresinizi girmeniz yeterli.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarda bekleyeceğim.

Haftaya görüşmek üzere, hepinize iyi Pazarlar!

13 Yorum

 • ufak bir duzeltme; e-ink ile ilk not alma cihazi Sharp Memo Pad WG-S20 sonrasinda Sony DPT-S1’i (hayalim olan) gelistirdi.

 • Merhabalar,

  Paylaşımlarınız ve yorumlarınız için teşekkür ederim. Uzun soluklu olmasını dilerim.
  Merek ettiğim bir konu var Kickstarter ve İndiegogo’da ki girişimlere Türkiye’den destek verdiğimiz de ürünler bize ulaşıyor mu? Malesef bir çok ülkeye göre gümrük anlayışımız farklı, takılma durumu çok yüksek olduğu için henüz cesaret edip istediğim ürünleri alabilmiş değilim. Kısaca hiç böyle bir deneyim sahibi oldunuz mu?

  Teşekkür ederim.

  Cem

 • kıymetli amirim, sayfanızı keyifle okuyup takip ediyorum. ancak son zamanlarda dikkatimi çeken bir husus bulunmakta: çok popüler ya da dikkat çekici bir konuyu mesela facebookta taglayıp bizi sayfaya çekiyorsunuz… sayfaya geldikten sonra konu ile ilgili aynı cümlenin tekrarından başka hiç bir şey yok! bugünkü “kanseri yok eden virüs keşfedildi” haberinde de durum aynı… noluyo yahu, hakikat mi diye açıp sayfaya bakıyorum; bir satır bile virüsle ilgili haber yok? kim bulmuş, nerde bulmuş, virüs kimlerdenmiş, hiç biri yazmıyor. nasıl olacak bu işler? böyle devam ederse gelmeyiz ki sayfaya…

  • Metin Bey,

   Tıklayıp geldiğiniz linkte açılan sayfada sizi gri renkle vurgulanmış ve daha da dikkat çeksin diye kırmızıyla yazılmış bir cümle karşılıyor. Aynen aktarıyorum: “Diğer kategori başlıklarına özetlerin alt ve üstünde yer alan menüden ulaşabilirsiniz”. Yani aradığınız içerik Genel Gündem değil; Bilim / Teknoloji kategorisinde. Başka bir deyişle 3. sayfada. Tam linki de şöyle: https://www.dunyahalleri.com/haftanin-ozeti-53/3/

   Umarım bundan sonra sadece ilk kategoriye değil alt başlıklara da göz atarsınız. Bu konuda okuyucuyu bilgilendirme adına aklınıza başka bir yöntem gelirse paylaşın, onu da değerlendirmeye çalışırım.

 • Julian Assange in bulundugu baskonsolosluk Dominik Cumhuriyeti degil Ekvator un

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği