Haftanın Özeti: 53

26 Ekim – 1 Kasım 2015 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

Türkiye ve dünyadan güncel haberler.

Garanti Bankası’nın desteğiyle Pazar günleri saat 10:00’da yayımlanan haftalık özetler, genel gündemin koşturmacasında gözünüzden kaçan ancak haberdar olmanızda fayda olan gelişmeleri sıralar.

 • Hiç telaffuz edilmeyen bir şey değildi ancak Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO / World Health Organization) bu hafta sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş etlerin yüksek oranda kanserojen olduğunu açıklaması gündemde epey yer tuttu. Et yemekleriyle (ve kişi başı yıllık 60 kiloya yakın et tüketimiyle) ünlü Arjantinliler “et yemeyi bırakmaktansa ölmeyi tercih ederiz” diyerek isyan etti. Peki sucuk yememek kanserden uzak kalmak için yeterli mi? Ne yazık ki hayır. Kansere yol açtığı belirlenen 478 şey daha var. Özetle: asla kanser olmak istemiyorsanız en doğru adım ölmek. EK BİLGİ: Eğer yeterince yaşayabilse insanların tamamı kanserden ölecekti.

partyparty01

 • Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) bu hafta yayınladığı bir raporda (PDF) geleneksel oyuncak ve kitapların daha iyi seçenekler olduğunun altını çizmekle birlikte tablet ve cep telefonu gibi cihazların çocukların liderlik, sorun çözme, kendini kontrol etme gibi konularda olumlu etki sunduğunu savundu.

Two pupils leaning on a pile of books while reading on touchpad

 • Yıllar boyu tek çocuk politikasıyla anılan Çin yönetimi yaşlanan nüfusun getirdiği yük sebebiyle ikinci çocuğa izin vermeye karar verdi. Çalışabilir nüfusun azalması, üretim maliyetinin artışı ve emeklilerin ekonomi üstündeki yükünün çoğalması sebebiyle alınan karar 1980’den bu yana yürürlükte olan tek çocuk zorunluluğunu 35 yıl sonra tarihe gömecek (aşağıdaki grafikte Çin İstatistik Bürosu’nun resmi rakamlarında 1952’den bu yana doğum oranlarını görebilirsiniz).

-1x-1

 • 23 Mart 1965’te ABD’nin ilk insanlı uzay uçuşuna sahne olan Gemini 3‘ün bilgisayarı açık arttırmayla satışa çıktı. Cihazın kapasitesi bugün zihinde canlanamayacak kadar mütevazı. 4 saat 52 dakikalık uçuşu yöneten bu sistem IBM tarafından üretilen ilk silikon tabanlı yarıiletkene sahip bilgisayar olma özelliği de taşıyor. 2 bin 200 dolardan arttırmaya çıkacak bilgisayar 6 Kasım’da sahibini bulacak.

gemini_3

 • Güney Kore’de açılan bir ‘Baba Okulu’ çocuk sahibi erkeklere -yani babalara- çocuklarına sarılmayı öğretiyor. Müfredat bununla da sınırlı değil. Dersler arasında eşlerinin ayaklarını yıkama gibi enteresan başlıklar da bulunuyor.

_DSC7366_16_x_9

 • Sadece teknoloji değil; dünya tarihinin en renkli ve popüler simalarından (ve 1995 yılından bu yana ‘dünyanın en zengini’ unvanı taşıyan) Microsoft’un Kurucusu Bill Gates bu hafta 60 yaşına girdi.

 • Siyasi çalkantılarla mücadele eden Ukrayna’da Başkanlık Seçimi için Star Wars filminin ünlü karakteri Darth Vader’ı desteklemek için eylem yapan Chewbacca kostümlü bir vatandaş polis tarafından akılalmaz bir operasyonla gözaltına alındı (bir haber içinde en fazla bu kadar gariplik olabilirdi). EK BİLGİ: Ukrayna’da bu hafta bir başka grup da Vladimir Lenin’in heykelini Darth Vader’a çevirdi (cidden).

 • Suudi Arabistan Prenslerinden Abdülmuhsin bin Velid bin Abdülaziz Beyrut / Refik Hariri Uluslararası Havaalanı’ndan kalkışa hazırlanan özel jetinde 2 ton uyuşturucu ile yakalandı. 40 bavula yüklenmiş şekilde ele geçirilen uyuşturucuların (özellikle IŞİD’in militanlarına güç vermesi için dağıttığı -ve sattığı- türden) Captagon hapları olduğu belirlendi.

CSRD1SrXIAAay2D

 • Drone; yani insansız hava araçları istisnasız her hafta gündemde mutlaka bir gelişmeyle yer alıyor. Bu boşuna değil çünkü ucuzlayan fiyatları ve artan kullanım alanlarıyla giderek daha fazla kişinin ilgi alanına giriyorlar. Bu durumdan vazife çıkaran küresel sigorta şirketi AIG ‘drone sigortalama’ hizmetini duyurdu. Poliçe kaçırılma, yasadışı el konma ve hack edilme gibi bütün olası ihtimalleri kapsıyor. EK BİLGİ: AIG Nisan ayında kurumsal drone işletim lisansı alarak gündeme gelmişti.
 • Avrupa Birliği, mobil tarifelerin verildiği ülke dışında farklı (ve fahiş) oranda fiyatlandırılmasını mümkün kılan roaming düzenlemesini engelleme kararı aldı. Karar 15 Haziran 2017 tarihinde yürürlüğe girecek.

13 Yorum

 • ufak bir duzeltme; e-ink ile ilk not alma cihazi Sharp Memo Pad WG-S20 sonrasinda Sony DPT-S1’i (hayalim olan) gelistirdi.

 • Merhabalar,

  Paylaşımlarınız ve yorumlarınız için teşekkür ederim. Uzun soluklu olmasını dilerim.
  Merek ettiğim bir konu var Kickstarter ve İndiegogo’da ki girişimlere Türkiye’den destek verdiğimiz de ürünler bize ulaşıyor mu? Malesef bir çok ülkeye göre gümrük anlayışımız farklı, takılma durumu çok yüksek olduğu için henüz cesaret edip istediğim ürünleri alabilmiş değilim. Kısaca hiç böyle bir deneyim sahibi oldunuz mu?

  Teşekkür ederim.

  Cem

 • kıymetli amirim, sayfanızı keyifle okuyup takip ediyorum. ancak son zamanlarda dikkatimi çeken bir husus bulunmakta: çok popüler ya da dikkat çekici bir konuyu mesela facebookta taglayıp bizi sayfaya çekiyorsunuz… sayfaya geldikten sonra konu ile ilgili aynı cümlenin tekrarından başka hiç bir şey yok! bugünkü “kanseri yok eden virüs keşfedildi” haberinde de durum aynı… noluyo yahu, hakikat mi diye açıp sayfaya bakıyorum; bir satır bile virüsle ilgili haber yok? kim bulmuş, nerde bulmuş, virüs kimlerdenmiş, hiç biri yazmıyor. nasıl olacak bu işler? böyle devam ederse gelmeyiz ki sayfaya…

  • Metin Bey,

   Tıklayıp geldiğiniz linkte açılan sayfada sizi gri renkle vurgulanmış ve daha da dikkat çeksin diye kırmızıyla yazılmış bir cümle karşılıyor. Aynen aktarıyorum: “Diğer kategori başlıklarına özetlerin alt ve üstünde yer alan menüden ulaşabilirsiniz”. Yani aradığınız içerik Genel Gündem değil; Bilim / Teknoloji kategorisinde. Başka bir deyişle 3. sayfada. Tam linki de şöyle: https://www.dunyahalleri.com/haftanin-ozeti-53/3/

   Umarım bundan sonra sadece ilk kategoriye değil alt başlıklara da göz atarsınız. Bu konuda okuyucuyu bilgilendirme adına aklınıza başka bir yöntem gelirse paylaşın, onu da değerlendirmeye çalışırım.

 • Julian Assange in bulundugu baskonsolosluk Dominik Cumhuriyeti degil Ekvator un

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği