Haftanın Özeti: 53

26 Ekim – 1 Kasım 2015 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Tasarım / İnovasyon

Yenilikçi hizmetler, yaratıcı tasarımlar, icatlar.

 • Bira merkezli ürünleriyle tanınan PicoBrew şirketinin yeni cihazı Pico, evinde kendi birasını üretmek isteyenler için küçük ve pratik bir çözüm sunuyor. 5 litre hazneli kapasitesiyle sahipleri kendi oranlarını belirleyip farklı lezzetler keşfedebiliyor. Fonlama süresince meraklıları 500 dolara sahip olabilecek; piyasaya sürüldüğünde 1.000 dolar etikete sahip olacak.

 • Puroya meraklıysanız ya da meraklı bir arkadaşınız varsa ona Imperiali Geneve imzalı The Emperador hümidorunun aşağıdaki videosunu izletin (ve yüzünün gireceği şekilleri seyredin). Kendine gelmesi için fiyatını paylaşmanız yeterli: 1 milyon dolar. Sadece 24 puro alıyor ve her birinin nemini, ısısını özel algılayıcılarıyla sürekli denetleyip düzenliyor. Bunu 33 mikroişlemciyle çalışan 2 bin 675 parçalık mekanizmasıyla gerçekleştiriyor. Hümidorda altın, cam, alüminyum ve karbon-fiber alaşım kullanılmış. 323 parçadan oluşan İsviçre yapımı tourbillon saat de bileşenleri arasında. Bu ayrıcalığı dünyada sadece 12 kişi yaşayabilecek.

 • Nitrojen dioksit özellikle büyük şehirlerde hava kirilliğiyle varlığını arttırıyor. Bu da solunum yolu hastalıkları başta olmak üzere birçok rahatsızlığı gündeme getiriyor. Avustralyalı Bilimci Kourosh Kalantar-zade bu maddeyi algılayan çok düşük maliyetli bir sensör geliştirmeyi başardı. Cep telefonlarına entegre edilmesi durumunda bu algılayıcı şehrin hava açısından tehlikeli olduğu bölgelerini hem vatandaşlara hem de ilgili kurumlara rapor edebilecek.
 • Bir MIT Media Lab keşfinden ilham alan BioLogic, (iklim koşullarına göre kabarıp alçalan kuş tüyleri gibi) terlediğinizde nem oranını algılayıp gözeneklerini açarak cildinizi havalandıran bir kumaş formunu temel alıyor. Kesinlikle ilginç.

 • Svet bir akıllı ampül. Aklını çalıştırdığı kısım daha iyi uyumanızı, stresinizi azaltmanızı ve gözlerinizin yorulmamasını sağlıyor. Bunun için aydınlatma şekil ve oranını bulunduğunuz ortamdaki güneş oranını baz alarak gerçekleştiriyor. Başka bir deyişle kapalı alanlar içinde dışarıdaki güneşi canlandırıyor. Yatacağınız saate doğru aydınlatmayı uykunuzu getirecek şekilde; kalkmanız gereken saatteyse tam tersi niyetle ayarlıyor.

static1.squarespace

 • Yukarıdakine çok benzer bir girişim de C ismiyle GE’den geldi.
 • Çocukluk yolları  zaman kavramının pek bir şey ifade etmediği bir dönem. REMI adlı saat çocuğunuzun başucunda onun uyku düzenini takip ederek onun için en uygun yazma ve uyanma zamanlarını belirliyor. Monitör özelliğiyle uzaktan cep telefonunuzla takip etmenizi ve ayarlamalarda değişiklik yapmanızı sağlıyor. Bebek ve çocuklar için iki seçeneğe sahip cihazın tek muallak tarafı çocukların saatin düzenine uyup uymayacağı (54 dolar).

 • World Moto şirketinin Wheelies konsepti motosiklet jantında sevdiğiniz kişi ya da kahramanın (ya da herhangi bir desenin) animasyonlu olarak yer almasını sağlıyor.

 • SitGo adından anlaşılacağı gibi (sandalyede) oturma pozisyonunda sürülen bir elektrikli bisiklet. Bu sıradışı tasarımı katlanarak daha da taşınabilir hale geliyor. Dikkat çekici bir diğer özelliğiyse geleneksel şebeke dışında ihtiyaç durumunda otomobillerin çakmak yuvasından da şarj olabilmesi (650 dolar).

 • İki teker dünyasından en garip icat Tokyo Motor Show’da Yamaha tarafından sergilendi. Nasıl bir ihtiyaçtan doğdu bilinmez ama MOTOBOT adı verilen robot motosiklet kullanabiliyor.

 • Güvenlik aksesuarlarıyla tanınan İsveçli POC’nin kayakçılar için geliştirdiği yelek ‘bedenden kaporta’ algısını yok etmeyi hedefliyor. Yeleğin özelliği airbag işlevine sahip olması. Tahmin edileceği gibi herhangi bir darbe ya da düşüş anında otomatik olarak şişerek sahibini darbelere karşı koruyor. Bunun için saniyede 1.000 defa ‘yoklama’ yapıyor. Yelek kaykay, kayak, bisiklet, motosiklet gibi bütün riskli gruplar için uygun.

 • Sanal gerçeklik izleyici olarak kesinlikle heyecan verici bir tecrübe. Peki kendi içeriğimizi oluşturmak için ne yapacağız? İspanya’dan çıkan Shot adlı aksesuar (girişimi) iPhone ile sanal gerçekliğe uygun fotoğraf ve videolar çekmenizi sağlıyor. 360 derece fotoğraf, 235 derece video desteği sunan lens bu içeriği tüketmenin en ekonomik ve pratik yollarından biri olan Google Cardboard ile birlikte satılacak (62 Euro).

 • Mercedes 2017 yılından itibaren S ve E serisi araçlarında karbondioksit bazlı klima kullanacak. Dünyada bu tip klima kullanan ilk otomotiv markası unvanını alacak Mercedes bu sayede çevreye daha az zarar veren bir teknolojiye geçmiş olacak.

 • Tokyo Motor Show birbirinden ilginç konsept araca ev sahipliği yaptı. Sıradışı örneklerden biri de Daihatsu’dan geldi. Hinata kodlu aracın alçak şasisi kızaklı kapıları ve kendi ekseninde dönebilen koltuklarıyla birlikte iniş-binişi alabildiğine kolaylaştırıyor (PDF).

https://www.youtube.com/watch?v=fUo87vcRvGs

 • Göze görünmeyen teknolojileriyle otomotiv dünyasındaki en büyük teknoloji markalarından BOSCH bu hafta tanıttığı çözümüyle yaya güvenliğine yeni bir yaklaşım getirdi. Sistemin entegre edildiği araçlar karşılarında beliren yayayı algılayıp çevre şartlarına göre ani frenleme ya da trafiği tehlikeye sokmayacak otomatik manevra yapabiliyor (sistemi anlatan aşağıdaki grafiği tıklayarak büyütebilirsiniz).

E_Notbremssystem_V3

 • ABD / Chicago kökenli Salt, bireysel ve kurumsal kullanıma yönelik ilginç bir silah geliştirdi. Hava destekli tabanca kurşun yerine geçici körlük ve nefes darlığı yaratan toz kapsülleri kullanıyor. Amaç suçla mücadelede ölüm oranını düşürmek. Kimyasalın etkisi 50 dakika sürüyor. Fiyatı 300 dolar.

 • Altwork Workstation, 6 bin dolara satın aldıktan sonra sizi şekilden şekle sokan bir masa. Geleneksel tarzda kullanmak mümkün; ama isterseniz yatay pozisyona da geçebiliyorsunuz. İddiasına göre yatay pozisyonda çalışmak çok daha sağlıklı ve verimliymiş. Canımıza minnet.

 • Made in Space şirketi adından da anlaşılacağı gibi uzayda imalata kafa yoranlardan. Bu hafta tanıttığı düşük yerçekimi ortamında çalışabilen 3D yazıcısı insanlığın dünya dışında üreteceği ilk objeye imzasını atacak.

 • Alabildiğine gereksiz ama göze ve kulağa hoş gelen Rawman 3000 taşınabilir bir pikap. Walkman’in plak türevi da denebilir. 7, 10 ve 12 inç plaklara göre 3 farklı versiyona sahip ürün USB portuna, bluetooth ve SD kart yuvasına sahip. Taşınabilirliğiyle değilse de tasarımıyla heyecanlandırıyor (EK BİLGİ: bu -henüz- gerçek bir ürün değil; sadece konsept tasarım).

1431518207913_VINYL_model_8_inch_klein_gen

13 Yorum

 • ufak bir duzeltme; e-ink ile ilk not alma cihazi Sharp Memo Pad WG-S20 sonrasinda Sony DPT-S1’i (hayalim olan) gelistirdi.

 • Merhabalar,

  Paylaşımlarınız ve yorumlarınız için teşekkür ederim. Uzun soluklu olmasını dilerim.
  Merek ettiğim bir konu var Kickstarter ve İndiegogo’da ki girişimlere Türkiye’den destek verdiğimiz de ürünler bize ulaşıyor mu? Malesef bir çok ülkeye göre gümrük anlayışımız farklı, takılma durumu çok yüksek olduğu için henüz cesaret edip istediğim ürünleri alabilmiş değilim. Kısaca hiç böyle bir deneyim sahibi oldunuz mu?

  Teşekkür ederim.

  Cem

 • kıymetli amirim, sayfanızı keyifle okuyup takip ediyorum. ancak son zamanlarda dikkatimi çeken bir husus bulunmakta: çok popüler ya da dikkat çekici bir konuyu mesela facebookta taglayıp bizi sayfaya çekiyorsunuz… sayfaya geldikten sonra konu ile ilgili aynı cümlenin tekrarından başka hiç bir şey yok! bugünkü “kanseri yok eden virüs keşfedildi” haberinde de durum aynı… noluyo yahu, hakikat mi diye açıp sayfaya bakıyorum; bir satır bile virüsle ilgili haber yok? kim bulmuş, nerde bulmuş, virüs kimlerdenmiş, hiç biri yazmıyor. nasıl olacak bu işler? böyle devam ederse gelmeyiz ki sayfaya…

  • Metin Bey,

   Tıklayıp geldiğiniz linkte açılan sayfada sizi gri renkle vurgulanmış ve daha da dikkat çeksin diye kırmızıyla yazılmış bir cümle karşılıyor. Aynen aktarıyorum: “Diğer kategori başlıklarına özetlerin alt ve üstünde yer alan menüden ulaşabilirsiniz”. Yani aradığınız içerik Genel Gündem değil; Bilim / Teknoloji kategorisinde. Başka bir deyişle 3. sayfada. Tam linki de şöyle: https://www.dunyahalleri.com/haftanin-ozeti-53/3/

   Umarım bundan sonra sadece ilk kategoriye değil alt başlıklara da göz atarsınız. Bu konuda okuyucuyu bilgilendirme adına aklınıza başka bir yöntem gelirse paylaşın, onu da değerlendirmeye çalışırım.

 • Julian Assange in bulundugu baskonsolosluk Dominik Cumhuriyeti degil Ekvator un

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Haftalık Bülten Aboneliği