Haftanın Özeti: 42

10 –16 Ağustos 2015 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Bilim / Teknoloji / Yazılım / Donanım

 • 30’dan fazla üniversiteden 100 bilimcinin yürüttüğü ve 200 bin galaksinin ölçümünü kapsayan bir çalışma sonunda evrenin ağır ağır ölmekte olduğu ortaya çıktı. 1990’lardan bu yana gündemdeki yerini koruyan bu iddia böylece ispatlanmış oldu. GALEX, WISE ve Herschel adlı 3 uzay teleskobunun yardımıyla yürütülen projeye göre evrenin enerji üretimi 2 milyar yıl öncesine kıyasla yarı yarıya düşmüş durumda (Genel kanı son bin yılı yaşadığımız yönünde). Aşağıdaki videoda gözlemlenen ölçeğin 3 boyutlu bir animasyonunu görebilirsiniz.

 • NameExoWorlds sitesi adsız 32 gezegene isim vermek için oylama yapıyor. Proje kapsamında 260 yıldız sistemi ve 305 gezegene bu şekilde isim verilecek.
 • Singapurlu Bilimciler Protopterus Annectens adlı balığın yiyecek ya da su olmayan bir ortama girdiğinde derin uyku moduna girerek 5 yıla kadar hayatta kalabildiğini keşfetti. Bu canlının ‘çalışma sistemi’nin insanlığa yarayacak birçok sır içerdiği düşünülüyor.
Protopterus Annectens’in yüz ifadesi maharetlerini öğrendikten sonra bize daha çok yakışıyor.
 • Mısır’da bulunan İskenderiye Üniversitesi diabet (şeker) hastalarının yaralarının daha hızlı iyileşmesini sağlayan bir yara bandı maddesi keşfetti. Bilindiği gibi diabet hastalarının bozulan kan yapısı küçük ölçekteki yaraların dahi ciddi sorunlar doğurmasına yol açıyor. Keşfedilen madde sigara filtrelerinde de kullanılan selüloz asetattan üretilen nano ölçekte fiber liflerden oluşuyor ve maliyeti son derece düşük. Hava ve sıvı geçirgenliğinden dolayı kapattığı yaranın nefes alabilmesini de sağlıyor.
 • Avustralyalı bir araştırma grubu haşhaş ve A vitamininden ürettiği bir karışımla vücut yağı eritme konusunda benzersiz sonuçlar aldığını iddia ediyor. Obeziteyi tarihe gömebilecek bu ilacın temelini oluşturan haşhaşın iştah ve yağ oluşumunu düzenleme konusundaki pozitif etkisi biliniyor ancak beyne etkileri henüz net değil.
Bu yöntemin fitness salonu gelirlerini yükseltme dışında hiçbir şeye yaramadığını hepimiz bilsek de bir türlü itiraf edemiyoruz.
Bu yöntemin fitness salonu gelirlerini yükseltme dışında hiçbir şeye yaramadığını hepimiz bilsek de bir türlü itiraf edemiyoruz.
 • Selfie’nin altın çağında 3 boyutlu fotoğrafın gerekliliğinden bahsetmeye gerek yok. Bevel, iPhone ve Android telefonlarla uyumlu küçük bir kameradan ibaret. Özel uygulamasıyla kolayca 3 boyutlu çekim yapmanızı ve internette paylaşmanızı sağlıyor.

 • 3 boyutlu fotoğraf çekmek güzel. Peki 3 boyutlu bir heykel? Onun için de bir Türk girişimi var: Iconic. Fiyatları boyutuna göre 500 ile 1.550 lira arasında değişiyor. 300 lira da tarama ücreti var. Şöhretin bir bedeli olmalı, değil mi?

 • Özetlerde sıkça yer verdiğim robotlara ait videoların ortak özelliği bu zavallı yaratıkların sürekli itilip kakılması; hatta tekmelenmesi. Dengeyi koruyabilme özelliği başka bir şekilde anlatılamaz mı bilemiyorum ama bu tavrın garip göründüğü kesin. MIT tarafından geliştirilen yeni bir robot bu tip davranışlarda bulunanları ıslah edecek gibi. Çünkü o vuranlara karşılık veriyor! Herkes akıllı olsun!

 • MIT’nin geliştirdiği bir diğer robotsa Beerbot. Adından da anlaşılacağı gibi işi servis yapmak; başka bir ifadeyle barmenlik. Elbette içki servisi yapmak asıl önceliği değil. Hastanelerden doğal afetlere kadar kol gücüne dayalı hizmetlerin hepsinde görev alması hedefleniyor. En ilginç özelliklerinden biri, sahip olduğu algılayıcılar sayesinde diğer robotlarla iletişim kurarak işbirliği yapabilmesi.

 • ‘Robot’ kelimesiyle özdeşleşen ve açık ara dünyada robotları en fazla seven Japonya da yarıştan kopmuş değil. Bu hafta basına tanıtılan Erica adlı robot insansı robotların gelişimini de gözler önüne seriyor. Geliştiren isim konuyla ilgili olanlar için hiç de yabancı değil: Profesör Hiroshi Ishiguro. Başka bir deyişle kendi kopyasını üreten robot profesörü.

 • Bu alandaki en ilginç gelişmelerden biri İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’nden. Kurumun geliştirdiği robot, ihtiyaçları doğrultusunda kendi çocuk robotlarını üretebiliyor. Yürütülen 5 deneyde ana robot bir öncekinden edindiği tecrübelerle her birini daha da kusursuzlaştırarak 10 çocuk üretti.

 • Bu kadar konuşmuşken (Her, Ex Machina ve Humans izleyicilerinin mutlaka aklına gelen) yeni bir tartışmaya da değinelim: insanlar robotlarla evlenebilmeli mi? Buyrun sohbete.
 • Exeter Üniversitesi tarafından geliştirilen bir yazılım çevremizi hayvanların gözünden görmemizi sağlıyor. Buradaki kasıt onların boy hizasından bakmak değil; göz yeteneklerini simüle etmek. Arılar, köpekler, güvercinler dünyayı nasıl görüyor, merak etmez miydiniz? Uygulamayı ücretsiz olarak yükleyebilirsiniz.

koala

 • Microsoft, Office setinin gedikli üyesi PowerPoint’in yerini almasını hedeflediği Sway adlı yeni uygulamasını duyurdu. İlk tanıtımı geçen sene yapılan yazılım Windows 10 ile ücretsiz yüklenebiliyor. Sway’in en büyük özelliği hazırlanan sunumların web üstünden kolayca paylaşılabilmesi ve sayfalara gömülebilmesi. İçerik olarak harici kaynaklardan beslenen yapısı bana biraz Storify‘ı hatırlatta.

 • Nokia, anavatanı Finlandiya için çok şey ifade ediyordu. Sadece 2012 yılında 10 bin çalışanıyla yollarını ayırmak zorunda kalan şirket ülkede o kadar büyük bir işsiz teknoloji uzmanı ordusu yarattı ki bu kitle bir araya gelerek yeni bir strateji çizmek için kafa yormaya başladı. Nokia efsanesini yaratan zihinlerin bugüne dair hayallerini kesinlikle görmek isterdim. İlginç bir dönüşümün tetikleyicisi olabilir.

91leWdz0abS._SL1500_

 • Adını anmışken Nokia’nın yeni CEO’su Rajeev Suri’nin yukarıda değindiğim orduyla sahalara hızlı bir dönüş yapmaya hazırlandığını ekleyelim. İlk strateji Android işletim sistemine geçiş (Bence bu adım bile tek başına fazlasıyla yeterli. Android’in Nokia’ya ihtiyacı var). Stratjinin hayata geçmesi için Microsoft ile Nokia’nın imzaladığı rekabetsizlik anlaşmasının bitmesi bekleniyor (anlaşma 2016’da sona erecek).
 • 50 dolara akıllı telefon üretmek mümkün mü? Google Android One ile bunun mümkün olduğunu dünyaya gösterdi. Nasıl olduğunu anlamak için bileşenlerine bugünkü piyasa değerlerinden bakmak gerekiyor: ekran 8 dolar, bütün sistemi yöneten çip 10 dolar, bellek ve depolama 10 dolar, pil ve kamera 5 dolar, geri kalan bütün bileşenler de 9 dolar… Esas düşünmemiz gereken 50 dolarlık telefonun Türkiye’de nasıl 700 liraya fırladığı. Teknolojiyi akladığımıza göre başka sorumlular bulmak gerekiyor.

Micomax-Canvas-A1

 • Apple Watch ile hayatımıza giren dokunma şiddetine duyarlı ekranın (Force Touch) iPhone 6S modelinde de yer alacağı kesinleşti.
 • Antivirüs şirketlerine yönelik komplo teorisi bitmez. Aralarında en akla yatkını uygulamalarını satın alıp kendimizi korumamız için virüsleri bizzat kendilerinin yazdığıdır. Şu ana dek bu iddiayı destekleyecek herhangi bir olay kadar yaşanmadı ama çok daha garip bir taktik bu hafta ortaya çıktı. Buna göre Antivirüs şirketi Kaspersky, rakiplerini meşgul edip işlerini yavaşlatmak sahte virüsler geliştirmiş. Eski çalışanların itriaflarıyla ortaya çıkan uygulamanın 10 yıldır sürdüğü ortaya çıktı.

33 Yorum

 • Yazıların içine “samimiyet” otundan bolca kattığınıza artık inanıyorum. Çünkü oturmuş Mac’in başına yazının yayınlanmasını bekliyorum. Bunu emeğinizin yüzlerce insanda karşılık bulduğunu bilmenizi istediğim için yazdım. Üzerinizde etkisi olan olay/durum/kişi leri yıllar sonra nasıl anarsa insan siz de kimleri nasıl etkilediğinizi inşallah yıllar sonra göreceksiniz belki de. Bu uğraşıya katkı sağlayan Garanti’ye de teşekkürler.

 • Serdar hocam Tasarım/İnovasyon bölümünde dünyanın en etkileyici 25 yapısından bahsettiğiniz maddede bizden bir şey yok demişsiniz ama Marmaray’ı anlatıyorlar. Her ne kadar proje yapılandırması bizim olmasa da projede çok önemli pozisyonlar pek çok Türk vatandaş çalışıyor :)

 • “Popular Mechanics dergisi dünyanın en büyük 25 yapı projesini listelemiş. Bizden bir şey yok…” demişsiniz ama Marmaray var listede.

 • Evrende son bin yili yasadigimiz kanisi inanilmaz ucuk gorundu bana. Bir hata olabilir mi? En az 1 milyar yil diyorum ben :)

  • Milyon olması gerekiyor, ki zaten linkin yönlendirdiği yazıda da million olarak belirtilmiş:
   Instagram will bring in $595 million in mobile ad revenues worldwide this year

 • ” Esas düşünmemiz gereken 50 dolarlık telefonun Türkiye’de nasıl 700 liraya fırladığı.”: iki telefonun teknik özelliklerini karsilastirisaniz fiyat farkini biraz daha iyi anlayabilirsiniz

 • Serdar bey, büyük bir merakla takip ettiğim haftanın özetleri şimdiye kadar kendi emeğinizle hazırlanıyordu veya ben öyle biliyordum. Yazının başında “Garanti Bankası’nın desteğiyle” açıklaması beni biraz soğuttu. İşin samimiyeti, sıcaklığı kaçtı sanki bir anda…

 • Alltaki 1-2-3-4-5-6 maddelerinin etiket değil de bölüm linkleri olduğunu anlamam niye bu kadar uzun sürdü? Yazının tatsız ölçüde kısa olduğunu düşünüyordum ben de iki haftadır. Sonra altta yorumlara baktım ve “bunlar benim göremediğim neyi gördü acaba?” diye düşündüm..
  Var ise benim gibi sarışınlar, o alttaki gri kutular tag değil arkadaşlar. Tıklayın sonraki sayfaya geçin
  :(((

  • 17. haftadan bu yana (yani 25 haftadır) özetler o şekilde kategorilere ayrılmış şekilde yayınlanıyor. Gözden kaçmaması için de her özetin başındaki gri zeminli kutuda şöyle bir uyarı yer alıyor: “Kategori bağlantılarını her sayfanın sonunda bulabilirsiniz”. Yine de fark edilmemiş olması düşündürücü. Biraz daha kafa yorayım bu konuya.

   • Son uc haftadir bu sekilde bana. Daha once diger sayfalari okuyabiliyordum.
    Cepten girdigim icin midir nedir…
    Bunamis olmasam bari.

 • Serdar abi merhaba,

  1-2 haftadir iPadi klavye ile kullanıyorum. Ve soyledigin gibi benim için verimliliği kat ve kat çoğaldı. Önerebileceğin bir kaç uygulama var mı?

 • Merhabalar,

  Bu haftaki yazida daha once hic olmadigi kadar yazim hatasi var. Yogun bir zamaniniza denk gelip tamamini okuyamadan yayinladiginizi dusunuyorum. Hizlica bir goz atmaniz bile fark etmeniz icin yeterli olacaktir. Sevgiler..

 • Minas Tirith’te ev sahibi olmanın bedeli £100.000 sanırım bir sıfır hatası olmuş

 • ürün TV’nin HDMI input’uyla çalışıyor. Normal dizüstü/masaüstü bilgisayarlarda HDMI in yerine out olduğu iççin bilgisayarlara bağlanamaz. Ek olarak kendi ayrı bir android bilgisayar. Bilgisayara bağlasak bile sizin dediğiniz gibi kullanamayız sanıyorum.

 • 70’li yılların başlarında Mısır Çarşısının giriş kapısının önündeki bir büfede görmüştüm bu çatallardan.
  Metal, küçük boydaydılar. Sol alt dişi daha etli ve bıçak gibi kullanılıyordu. Özellikle börek servislerinde veriliyordu.

 • Spoon+fork =spork.
  Spife de var. Fork ve knife de vardir kesin ama aklima gelmedi.
  Konuya ek: wall-e animasyonda ilgili sahne.

  Ucu bir arada olani Tchibo’da görmüştüm gecenlerde

 • Oturmanın iyi bir şey olmadığını anlatan “Get Up! Why Your Chair Is Killing You & What You Can Do About It” – Mayo Clinic ten Dr. James Levine’in kitabını öneririm.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Haftalık Bülten Aboneliği