Haftanın Özeti: 42

10 –16 Ağustos 2015 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.
Garanti Bankası’nın desteğiyle hazırlanan ve Pazar günleri saat 10:00’da yayımlanan haftalık özetler, haberdar olmanızda fayda olan gelişmeleri içerir. Bu sayıda 6 kategoride, 80 haber sizi bekliyor. Konu başlıklarını sayfa sonunda bulabilirsiniz.

Genel Gündem

 • Texas Üniversitesi’nin 37 farklı kültürü barındıran 33 ülkede, 4 bin 764 erkek ve 5 bin 389 kadınla yürüttüğü bir çalışmada ‘mükemmel eş’ tarifi ortaya çıktı. (Pek de sürpriz olmayan) özetlere gelirsek: erkekler kendinden daha genç ve fiziksel olarak çekici kadınlar ararken kadınlar yaşça kendilerinden daha olgun, iyi imkanlara sahip, tutkulu ve varlıklı erkek peşinde. Daha da detay isteyenler buyursun sonuç raporuna (İyi de ya döş kılı?)

 • Queensland Üniversitesi’nin 780 kadın ve erkek üstünde yürüttüğü bir çalışmaya göre her gün oturmakla geçen 2 saatimizi ayakta durarak ya da yürüyerek geçirmek bel çevresindeki yağları eritirken kalp sağlığına da olumlu etkide bulunuyor. Ayakta durmanın kan şekerini, kandaki yağ oranını ve kolesterol seviyesini düzenleme gibi etkileri de varmış. Yürüyüş belki zor olabilir ancak ayakta çalışma masaları bu konuda iyi bir başlangıç olabilir.

at-work-standing-desk

 • Yapay zekanın nimet ve tehditleri önümüzdeki yılların en hararetli konularından biri olacak gibi görünüyor. Daha şimdiden yapay zekanın insanlığı yok edeceğini düşünenler var (ve karşı mücadeleye giriştiler). Çok daha başka bir tartışmaysa teolojik tarafta yürüyor. İddia oldukça iddialı: yapay zeka dini ‘modası geçmiş bir kavrama’ dönüştürecek. Bilgisayar (makina) ve insanın birleşimini tanımlayan tekillik (singularity) bu tezin ana dayanak noktalarından. 7 uzman düşünürün fikirleri lehte ve aleyhte ilginç kırıntılar içeriyor.
 • Haziran ayı itibariyle Türkiye’de trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon 407 bin 326 adete ulaştı. Sadece Haziran ayında 90 binden fazla yeni araç trafiğe katıldı. En çok tercih ettiğimiz renk beyaz. İlginç ayrıntılardan biri araçların yüzde 14,9’unun motosiklet olması.

 • İstanbul dünyanın en kalabalık ve en yoğun trafikli şehirlerinden biri. Şehrin Avrupa yakasına ait 3 anayolundan biri olan E-5 milyonlarca sürücünün benzetme yerindeyse ‘atar damarı’. Bu hafta bu otoyolun trafiğini bir aşık arkadaşlarıyla oluşturduğu araç konvoyuyla kesti. Şaşkın bakışlar arasında arabadan inerek asfaltta kız arkadaşına evlenme teklif etti. Polis şahsı internete yüklenen görüntülerden yola çıkarak buldu ve gözaltına aldı. Ehliyetine ‘akli dengesi yerindedir’ raporu alınıncaya kadar el konuldu. Bütün bunlar gerçekten de oldu (gerçi daha önce olanların yanında lafı bile edilmezdi ama olsun).
 • Umarım bu yürek burkan haberler Need for Şahin oyunu piyasaya sürüldüğünde azalır.

33 Yorum

 • Yazıların içine “samimiyet” otundan bolca kattığınıza artık inanıyorum. Çünkü oturmuş Mac’in başına yazının yayınlanmasını bekliyorum. Bunu emeğinizin yüzlerce insanda karşılık bulduğunu bilmenizi istediğim için yazdım. Üzerinizde etkisi olan olay/durum/kişi leri yıllar sonra nasıl anarsa insan siz de kimleri nasıl etkilediğinizi inşallah yıllar sonra göreceksiniz belki de. Bu uğraşıya katkı sağlayan Garanti’ye de teşekkürler.

 • Serdar hocam Tasarım/İnovasyon bölümünde dünyanın en etkileyici 25 yapısından bahsettiğiniz maddede bizden bir şey yok demişsiniz ama Marmaray’ı anlatıyorlar. Her ne kadar proje yapılandırması bizim olmasa da projede çok önemli pozisyonlar pek çok Türk vatandaş çalışıyor :)

 • “Popular Mechanics dergisi dünyanın en büyük 25 yapı projesini listelemiş. Bizden bir şey yok…” demişsiniz ama Marmaray var listede.

 • Evrende son bin yili yasadigimiz kanisi inanilmaz ucuk gorundu bana. Bir hata olabilir mi? En az 1 milyar yil diyorum ben :)

  • Milyon olması gerekiyor, ki zaten linkin yönlendirdiği yazıda da million olarak belirtilmiş:
   Instagram will bring in $595 million in mobile ad revenues worldwide this year

 • ” Esas düşünmemiz gereken 50 dolarlık telefonun Türkiye’de nasıl 700 liraya fırladığı.”: iki telefonun teknik özelliklerini karsilastirisaniz fiyat farkini biraz daha iyi anlayabilirsiniz

 • Serdar bey, büyük bir merakla takip ettiğim haftanın özetleri şimdiye kadar kendi emeğinizle hazırlanıyordu veya ben öyle biliyordum. Yazının başında “Garanti Bankası’nın desteğiyle” açıklaması beni biraz soğuttu. İşin samimiyeti, sıcaklığı kaçtı sanki bir anda…

 • Alltaki 1-2-3-4-5-6 maddelerinin etiket değil de bölüm linkleri olduğunu anlamam niye bu kadar uzun sürdü? Yazının tatsız ölçüde kısa olduğunu düşünüyordum ben de iki haftadır. Sonra altta yorumlara baktım ve “bunlar benim göremediğim neyi gördü acaba?” diye düşündüm..
  Var ise benim gibi sarışınlar, o alttaki gri kutular tag değil arkadaşlar. Tıklayın sonraki sayfaya geçin
  :(((

  • 17. haftadan bu yana (yani 25 haftadır) özetler o şekilde kategorilere ayrılmış şekilde yayınlanıyor. Gözden kaçmaması için de her özetin başındaki gri zeminli kutuda şöyle bir uyarı yer alıyor: “Kategori bağlantılarını her sayfanın sonunda bulabilirsiniz”. Yine de fark edilmemiş olması düşündürücü. Biraz daha kafa yorayım bu konuya.

   • Son uc haftadir bu sekilde bana. Daha once diger sayfalari okuyabiliyordum.
    Cepten girdigim icin midir nedir…
    Bunamis olmasam bari.

 • Serdar abi merhaba,

  1-2 haftadir iPadi klavye ile kullanıyorum. Ve soyledigin gibi benim için verimliliği kat ve kat çoğaldı. Önerebileceğin bir kaç uygulama var mı?

 • Merhabalar,

  Bu haftaki yazida daha once hic olmadigi kadar yazim hatasi var. Yogun bir zamaniniza denk gelip tamamini okuyamadan yayinladiginizi dusunuyorum. Hizlica bir goz atmaniz bile fark etmeniz icin yeterli olacaktir. Sevgiler..

 • Minas Tirith’te ev sahibi olmanın bedeli £100.000 sanırım bir sıfır hatası olmuş

 • ürün TV’nin HDMI input’uyla çalışıyor. Normal dizüstü/masaüstü bilgisayarlarda HDMI in yerine out olduğu iççin bilgisayarlara bağlanamaz. Ek olarak kendi ayrı bir android bilgisayar. Bilgisayara bağlasak bile sizin dediğiniz gibi kullanamayız sanıyorum.

 • 70’li yılların başlarında Mısır Çarşısının giriş kapısının önündeki bir büfede görmüştüm bu çatallardan.
  Metal, küçük boydaydılar. Sol alt dişi daha etli ve bıçak gibi kullanılıyordu. Özellikle börek servislerinde veriliyordu.

 • Spoon+fork =spork.
  Spife de var. Fork ve knife de vardir kesin ama aklima gelmedi.
  Konuya ek: wall-e animasyonda ilgili sahne.

  Ucu bir arada olani Tchibo’da görmüştüm gecenlerde

 • Oturmanın iyi bir şey olmadığını anlatan “Get Up! Why Your Chair Is Killing You & What You Can Do About It” – Mayo Clinic ten Dr. James Levine’in kitabını öneririm.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği