Haftanın Özeti: 219

Sinema, TV, Kültür, Sanat

Spotify egzersiz yaparken dinlenen şarkıları ülkelere, aktivitelere ve müzik türlerine göre sıraladığı listeler yayımladı. 83 milyonun üzerinde kullanıcısı olan Spotify’da 43,5 milyon spor temalı çalma listesi bulunuyor. Herkes yeni yıla girerken kendi kendine “Bu yıl daha fazla spor yapacağım” diye sözler verse de Spotify’a göre en çok spor yapılan ay Temmuz, spor listelerinin en az dinlendiği ay ise Kasım. Ummadık bilgiler içeren rapora göre en hızlı büyüyen aktivite, dokuları dondurucu soğuğa maruz bırakan krioterapi. Belirli yaş ve cinsiyet gruplarının spor yaparken en çok dinledikleri şarkılar ise şunlar:

  • 13-34: Eminem – Till I Collapse.
  • 35-54: Survivor – Eye of the Tiger.
  • 55+: Meghan Trainor – All About That Bass.

Film ve dizilerin kitleleri etki altında bıraktığı günlerin geride kaldığı düşünülebilir ama Netflix’te yayınlanan Bird Box adlı filmle başlayan ‘challenge’ furyası bunun tersini gösteriyor. İlk haftada 45 milyonun üzerinde izlenme rakamına ulaşan filmde karakterler, görüldükleri takdirde insanların kendilerini öldürmesine sebep olan şeytani varlıklara karşı kendilerini korumak için göz bağları takmak zorunda kalıyor. Bundan hareketle başlayan ‘challenge’ ile pek çok sosyal medya kullanıcısı gözlerini bağlayarak günlük işlerini halletmeye çalışıyor ve elbette bu anları kaydedip paylaşıyor. Netflix, insanları kendilerine zarar vermemeleri konusunda uyarma zorunluluğu hissetti.

Black Mirror’ın seçmeli filmi Bandersnatch daha uzun süre gündemi meşgul edecek gibi görünüyor. Hune Bromin isimli bir YouTube kullanıcısı tarafından, dizi dünyasının kült yapımlarından olan Seinfeld’e yapılan yeni düzenleme de bunun göstergelerinden biri:

Tayvan merkezli Whyixd adlı tasarım ofisi Ay’ın hareketlerinden ilham alan bir enstalasyon çalışması ortaya koydu. 9 ışıktan oluşan çalışma Ay’ın hareketlerini ‘taklit ediyor’.

Satırlarımıza Mersin’deki bakımsız binaların cephelerini meşhur tablolarla renklendiren Nazife Bilgin Hazar’ın hikayesiyle son verelim:

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.
Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

1 Yorum

  • Seinfield kült olamaz çünkü kült film/dizi sadık, tutkulu ama görece az sayıda bir hayran kitlesine sahip filmler/diziler için kullanılan bir terimdir.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: