Haftanın Özeti: 219

Tasarım, İnovasyon

Sarcos Robotics dünyanın ilk bataryalı, tam vücut endüstriyel dış iskeleti olarak tanımladığı Guardian XO Max için ön sipariş almaya başladı. 2020’de alıcılara teslim edilmesi beklenen Guardian XO Max, giyen kişiye 1’e 20 oranında kuvvet sağlıyor. Yani 100 kiloluk bir ağırlık, bu cihaz sayesinde sadece 5 kiloymuş gibi taşınabilecek. İnsan hareketleriyle dış iskeletin tepkisi arasında hiçbir gecikme yok.

Google’ın ana şirketi Alphabet’in X laboratuvarı, makine öğrenimiyle tarımı geliştirmenin yollarını aradığını açıkladı. Birim şu an için net bir çözüme odaklanmış değil ancak laboratuvarın yöneticisi Astro Teller, MIT Technology Review‘a yaptığı açıklamada, yapay zekanın dronlar ve diğer robotik ürünleriyle birlikte kullanılabileceğini vurguluyor. Dronlar ve robotlar ürünlerin hasat zamanının belirlenmesinde ya da iklim değişikliği sebebiyle öngörünün zorlaştığı tarlaların iklime uyum sağlamasında kullanılabilir.

Erimiş cam püskürten bir makine düşüncesi biraz korkunç olabilir ancak MIT araştırmacıları, 3D yazdırılmış camla çalışan bir sistemin sıcak malzeme ve son ürün üzerinde daha fazla kontrol imkanı sağladığını düşünüyor. G3DP2 adını verdikleri üretim platformu, dijital olarak entegre edilmiş üç bölümlü ısı kontrol sistemini, dört eksenli hareket kontrol sistemiyle birleştiriyor. Erimiş cam için kapalı ve ısıtılmış bir kutu kullanılıyor. Termal olarak kontrol edilen bir diğer kutuya da istenen nesne yazdırılıyor. Hareket edebilen bir levha nesneyi gitgide daha aşağıya indiriyor. Böylece makine nesnenin üzerine yazdırmaya devam edebiliyor.

Kişisel bakım markası Neutrogena geçen yıl CES’te (Tüketici Elektroniği Fuarı) iPhone’lara takılan ve kullanıcının yüzünü tarayarak cilt durumunu ve nem seviyelerini belirleyebilen Skin360 adlı cihazı tanıtmıştı. Bu yılki fuar için de Skin360 yardımıyla kişiye özel yüz maskeleri öneren yeni iOS uygulaması MaskiD geliştiriliyor. Neutrogena maske ücretleri hakkında bir bilgi vermedi ancak maskelerin bu yılın üçüncü çeyreğinde satışa sunulması bekleniyor.

Dezeen 2019’da tamamlanması dört gözle beklenen 12 yapıyı sıraladı. Mimarinin 2019 vitrini denilebilecek listede BIG tarafından Norveç’teki bir nehir üzerinde inşa edilecek olan Kistefos Müzesi de var.

ABD Başkanı Donald Trump’ın birbiriyle çelişen ifadelerine dikkat çekmek isteyen tasarımcı Sam Morrison, başkanın tweet’lerinin yer aldığı terlikler hazırladı. Terliklerden birinde bulunan tweet, diğerini yalanlar nitelikte. Bu ilginç konseptten küçük bir örnek: 

  • “Unutmayın, bu güvenilmez medyanın size ‘kaynaklardan aldığımız bilgiye göre…’ diyorsa ona inanmamalısınız. Eğer o kaynağın adını söylemiyorlarsa öyle bir kaynak zaten yoktur.”
  • “Aşırı derecede güvenilir bir kaynak ofisimi aradı ve bana Barack Obama’nın doğum sertifikasının sahte olduğunu söyledi.”

Segway yeni scooter’larını ve ofislere teslimat yapacak otonom robotlarını tanıtmaya hazırlanıyor. Perşembe günü yapılan açıklamada, Las Vegas’ta düzenlenecek CES 2019’da Loomo Delivery adlı otonom robotların tanıtılacağı duyuruldu. Loomo Delivery, binalara ve alışveriş merkezlerine teslimat yapabilecek. Şirketin yeni paylaşımlı scooter tasarımı Model Max de Bird ve Lime gibi şirketler tarafından kullanılmak üzere tasarlandı.

Toronto merkezli tasarım stüdyosu Aprilli tarafından geliştirilen ‘Otonom Seyahat Süiti’ konsepti bir otel odasının konforuyla otonom sürüşün gücünü birleştiriyor. Otonom kabin temel uyku, çalışma ve banyo özelliklerine sahip tam teşekküllü bir ulaşım çözümü sunuyor. Böylece misafirler seyahat süresini daha etkin ve üretken bir şekilde geçirebiliyor. Daha önce Ikea’nın da benzer şeyler düşündüğünü görmüştük.

Hyundai anahtarsız ve akıllı telefonsuz kullanılabilen ilk otomobili kullanıma sunmaya hazırlanıyor. 2019 model Santa Fe SUV sadece parmak izi kullanılarak açılacak ve çalıştırılacak. Parmak izi algılayıcıları aracın  kapı kollarında ve ön konsoldaki kontak butonunda yer alacak. Bunlardan birine dokunduğunuzda araç koltukları, yan aynaları ve bağlantı ayarlarını sizin tercihlerinize göre ayarlayacak. Gelecekte bu ayarlara kabin sıcaklığı, direksiyon çubuğu pozisyonu ve diğer kişisel ayarlar da eklenecek.

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

1 Yorum

  • Seinfield kült olamaz çünkü kült film/dizi sadık, tutkulu ama görece az sayıda bir hayran kitlesine sahip filmler/diziler için kullanılan bir terimdir.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: