Haftanın Özeti: 219

İnternet, Girişimler

Apple CEO’su Tim Cook, yatırımcılara gönderdiği bir mektupta ilk çeyrek rakamlarının beklenenden 9 milyar Dolar daha düşük olacağını açıkladı. Düşüşün sebebi ise kullanıcıların yeni modellere tahmin edilenden daha az rağbet göstermesi. Açıklamanın ardından Apple’ın hisselerinde yüzde 10’un üzerinde bir düşüş yaşandı.

Apple ve çip üreticisi Qualcomm arasındaki patent davası yeni bir boyut aldı. Önceki hafta, Çin’de bazı iPhone modellerinin satışının durdurulduğuna dair haberler okumuştuk. Benzer bir haber bu kez Almanya’dan geldi. Görülen dava sonucunda alınan kararla Almanya’da iPhone 7 ve iPhone 8 modellerinin satışı askıya alındı. Söz konusu cihazlar ‘eski model’ olduğu için Apple’ın bu durumdan fazla etkilenmeyeceğini, hatta yeni model satışlarına katkı sağlayacağını söyleyenler de var. Şirketin piyasa değerinin, yıl içinde 400 milyar Dolar’ın üzerinde bir kayıp yaşadığını da belirtelim.

Apple’ı en çok sıkıştıran akıllı telefon üreticilerinden Huawei, Twitter’daki yeni yıl mesajını iPhone’dan gönderen çalışanlarına ceza verdiğini açıkladı. Olaydan sorumlu tutulan iki çalışanın mevkisi düşürüldü, maaşları 5 bin Yuan (yaklaşık 730 Dolar) azaltıldı.

Fortnite 2018’in en çok konuşulan oyunlarından biriydi. Günde yaklaşık 2,5 milyon Dolar kazandığı belirtilen oyun sayesinde Epic Games’in kurucusu Tim Sweeney ilk kez Bloomberg milyarderler listesine girdi. Toplam 7,2 milyar Dolar değerindeki servetiyle Sweeney şu anda 500 kişilik listede 194’üncü sırada yer alıyor. Aslında Fortnite ücretsiz ve teoride tüm dünya oyunu oynarken Epic Games tek kuruş bile kazanmayabilir. Ama oyunda karakterlerin (herhangi bir performans avantajı sağlamayan) kostümleri ve ünlü dans hareketleri satılarak para kazanılıyor ve oyuncular bu özellikler için çok fazla para harcıyor.

Instagram’da geçtiğimiz yılın en popüler fotoğraflarını yeniden paylaşmak yeterli gelmediyse şimdi geçmişe bakıp bir yılın hangi renklerle geçtiğini inceleyebileceğiniz bir uygulama var. Year of Colour adlı uygulama, Instagram’daki fotoğraflarınızı inceleyerek kendine en çok yer bulan renkleri sıralıyor. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra bir zaman aralığı seçiyorsunuz ve o zaman aralığından en popüler gönderileriniz bir veri görselleştirme aracıyla önünüze sunuluyor. (100’den fazla gönderiniz varsa en popüler 100 tanesi işleniyor.) Her görsel 6 ila 9 renge indirgeniyor, daha sonra bu renklerden noktalar oluşturuyor. Gönderinin popülaritesine göre noktaların boyutu da büyüyor.

Önde gelen e-ticaret platformlarından biri olan Sahibinden.com 2018 verilerini açıkladığı bir rapor paylaştı. Birkaç not:

 • 2018’de toplam ilan görüntüleme sayısı 25 milyarı aştı.
 • En çok aranan kelimeler: Satılık, kiralık, Doblo, bisiklet, traktör, acil, sahibinden, BMW, boyasız, otomobil.
 • En çok bakılan hizmetler: Evden eve nakliyat, oto modifiye, boyacı.
 • En çok favorilere eklenen araç, 2011 model beyaz binek araba oldu (5 bin favori).
 • 1,1 milyon cep telefonu ilanı verildi.
 • 5,5 milyondan fazla vasıta ilanı verildi.

Dünya Halleri olarak bizim de 2018’e dair söyleyeceklerimiz var. Örneğin yılın en çok okunan 10 haberi:

 1. Yanıt bulamayacağımız 8 felsefi soru.
 2. “21. yüzyıl ekonomisinin ana ürünleri tekstil, araçlar ve silahlar değil; bedenler, beyinler ve zihinler olacak.”
 3. 2018’in çığır açan teknolojik gelişmeleri.
 4. Blok zincirinde çocuk pornosu izlerine rastlandı.
 5. Zeki insanlara yönelik 13 belirti.
 6. Yuval Noah Harari: “Teknolojik elitlerin yeni hedefi beynimiz”
 7. Whatsapp grupları takip edilebiliyor.
 8. Bill Gates’in tatildeki okuma listesi.
 9. 2017’nin yapay zeka gelişmeleri.
 10. En uzun ve en kısa boylu milletler açıklandı.
en çok kullanılan etiketler

140journos Bitcoin ve kripto para kavramını şöyle bir toparlayan bir video paylaştı. Not olarak dursun burada:

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

1 Yorum

 • Seinfield kült olamaz çünkü kült film/dizi sadık, tutkulu ama görece az sayıda bir hayran kitlesine sahip filmler/diziler için kullanılan bir terimdir.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: