Haftanın Özeti: 194

Sinema, TV, Kültür, Sanat

Vincent van Gogh‘un binden fazla eseri dijitalleştirilip halka açıldı. Bu eserleri yerinde görme imkanı olmayanlar için büyük bir fırsat olan sitede ‘saatler harcamak’ mümkün. Dijitalleştirilmiş koleksiyon Van Gogh’un neredeyse bütün eserlerini içeriyor. Amsterdam Van Gogh Müzesi aynı zamanda sanatçının en çok eserinin bulunduğu yer.

Emmy Ödülleri için adaylar açıklandı ve ABD’de muhtemel kazananlar, kaybedenler ve ilk kez aday gösterilenler konuşulmaya başladı. Televizyon endüstrisinin en çok ilgi çeken ödülleri 17 Eylül’de yapılacak törenile sahiplerini bulacak. En çok göze çarpan nokta Netflix‘in birçok kategoride birden fazla yapımla aday olması. Toplamda 117 adaylık alan Netflix, 17 yıldır bu alanda liderliği kaptırmayan HBO’ya büyük bir darbe vurmuş oldu. Adayların sıralı tam listesini şurada bulabilirsiniz.

Marvel’in yeni filmi Black Widow için uzun zamandır süren yönetmen arayışı sonuçlandı. 70’ten fazla yönetmenle görüşen şirket sonunda Cate Shortland‘da karar kıldı. Black Widow beyaz perdede ilk kez 2010 yılında Iron Man filminde karşımıza çıkmıştı.

Future Science Team yeni bir bilim kurgu öykü yarışması düzenliyor. 10 Eylül’e kadar başvuru alacak olan yarışmada dereceye girenlere bir yıllık Herkese Bilim Teknoloji dergisi aboneliği de hediye edilecek. Detaylar ve başvuru formu şurada.

“Dünyanın gerçek yüzünü keşfetmeye mecbur hissettim. Bolluk içinde tatmin edici bir yaşam sürmek birçoğumuzu kendi sınırlarımızın ötesindeki muazzam zorluklara karşı körleştirmişti.” Bu sözler, özellikle İkinci Dünya Savaşı sonrası hayata dair çalışmalarıyla döneminin en önemli fotoğrafçılarından biri olan Werner Bischof‘a ait. Fotoğrafçılık serüvenini böyle anlatan Bischof’un eserleri ilk kez İstanbul’a geldi. Sergi, 4 Temmuz – 30 Ağustos tarihleri arasında bomontiada‘daki Leica Galeri‘de görülebilir.

GERMANY. Region of Baden-Württemberg. 1945.

Hazır başlamışken, denizin altındaki yaşama bir de siyah beyaz bakmak istersiniz belki. Anuar Patjane Floriuk imzalı fotoğraflar tam anlamıyla bambaşka bir dünyaya götürüyor.

Anuar Patjane Floriuk

Bugün 15 Temmuz. Bir daha o günleri görmemek dileğiyle, iki yıl önce darbe girişimine karşı canını ortaya koyanları saygı ve rahmetle anıyoruz.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: